Blog

İletişimde Beden Dilinin Önemi!

İletişimde Beden Dilinin Önemi!

Kişiliğimizin etkisinin yarısından fazlası beden dilimize yansır. Muhtemelen konuştuğumuz kelimeler üzerinde kontrolümüz vardır, ancak beden dilindeki kontrolü hiç düşündük mü? Birçok beden dili türü vardır ve iletişimde beden dilini anlamak çok önemlidir.

Beden dilimiz; jestlerimiz, duruşumuz ve yüz ifadelerimizden oluşur. Bunlar tüm gözler üzerimizdeyken büyük önem kazanıyor.

Güçlü ve pozitif bir vücut dili, güvenilirliğin artırılmasında, duyguların ifade edilmesinde ve dinleyicilerle bağlantı kurulmasında son derece yararlıdır. Dinleyicilerin bize ve söylediklerimize daha fazla odaklanmalarını sağlamak için de en akıllı olanı.

Araştırmalar, etkili bir beden diline sahip kişilerin daha güçlü bir görüntü yansıttığını ve izleyicilerin onlara daha iyi tepki verdiğini göstermiştir. Sözleriyle kişisel bir bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Olumlu bir beden dili, bir insana aşağıdaki şekillerde yardımcı olur.
iletişimde beden dilinin önemi! 1

 


Duygusal zekanızı geliştirir: İyi vücut dili sanatında ustalaşan insanlar, dünyadaki en başarılı ve kıskanç insanlardır. Onlara doğal zekâyı pratik olarak durdurulamaz hale getirebilecek duygusal zeka ile birleştirme gücü verir.
 


Sizi daha sevilebilir yapar: Bir insanın beden dili, bir insanın nasıl algılandığına dair çok büyük bir rol oynar. Bir kişinin söylediklerinden ve kullandığı ses tonundan bile daha önemlidir. İnsanları insan gibi hissetmek ve güvenmek için iyi bir yoldur.
 


Tutum değiştirir: Olumlu bir beden dili, hormonlar üzerinde güçlü bir etki yaratarak tutumu değiştirir. Bunu daha olumlu hale getirmek için sürekli çaba göstermek tutumun geliştirilmesine ve bir kişinin daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir.
 


Yeterlilik: Bir beden dilinin başkalarına bir kişinin yetkinliği hakkında neler ilettiğini hiç düşündünüz mü? Olumlu bir beden dili ile korkuları kaldırmak, bir insanın, ruhlu bir kişiyi zor bir duruma getirme gücünü hissetmesine neden olabilir.
 


Kortizol azaltır: Stres hormonu olan kortizolün, uzun süreli olumsuz etkiler yarattığı ve bir bireyin performansını engellediği düşünülmektedir. Pozitif bir vücut dili kortizolü azaltır ve stresi en aza indirir. Bu, karmaşık durumlarda daha iyi performans göstermelerine yardımcı olur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..