Blog

İngilizce

İngilizcenizi geliştirmeye yarayacak 7 dizi

Küresel bir anlayışa sahip olmak adına artık her öğrencinin en az bir dil bilmesi gerekiyor. Ve bu dil konusu açıldığında en az bir dil olarak en geçerli dil İngilizce'nin öğrenilmesi neredeyse kaçınılmaz. Çünkü tüm dünya ile ortak konuşabileceğimiz bir dile ihtiyacımız söz konusu ve bazıları dil öğrenme konusunda sıkıntı çekiyor ya da bir türlü teşvik bulamıyor. 

Bir dili öğrenmek istemenin en önemli yanı iletişim kurabilmektir, iletişim de aynı dili anlamaktan geçer ve bu yüzden sizlere fayda sağlayabilmek adına İngilizce'nizi geliştirebilecek birkaç dizi önerdik.

Not: Bu dizileri izlerken ingilizce altyazı ile izlemenizi tavsiye ederiz.


 Friends

Kült hale gelmiş efsanevi bir dizi olmakla birlikte günlük hayat diline çok fazla başvuran bir dizi. Yine aynı dizi şaka ve gramer açısından önemli dialoglar kullanılıyor. Jest ve mimikler ile de sizlere kolaylık sağlıyor.

The big bang theory

Bütün konuyu yakalamanıza gerek yok çünkü çok akıcı bir dizi olduğu için jest ve mimikleri takip etmek bile çoğu zaman sizlere ne anlatmaya çalıştıklarını belli eder bu yüzden aralardan seçebileceğiniz kadar kelime seçmeye ve onların anlamlarından da cümleleri tahmin etmeye çalışın

 
Glee

Lisenin müzik kulübünde geçen bir dizi. Müzikal dizi de diyebiliriz ve çok fazla şarkı söyledikleri için dizide de tekrar sayısı çok fazla ve bu da konuşma konusunda büyük fayda sağlar. Şarkılara hazırlanırken sürekli tekrar etmeleri sözleri ezberlemenizi ve onları öğrenmenizi sağlayacak. Konuşmanıza da büyük bir fayda denilebilir.

 
Gossip Girl


diziyi anlatan birisi var ve bu da tane tane dinlemek ciddi anlamda faydalı. Hem formal dili konuşuyorlar hem de ekrana gelen yazılardan da anlaşıldığı üzere günlük dile de hakimler

 

 How i met your mother

Bu dizide de Gossip Girl gibi diziyi dışarıdan anlatan bir kişi söz konusu ve tonlamalar konuşmanızı ve telaffuzunuzu geliştirmek adına ciddi faydalar barındırıyor. Ayrıca bir başka önemli nokta ise bu dizide kullanılan şakalar da aslında dilin matematiğini yakalamak adına faydalı diyebiliriz.

 
Sherlock

Efsane dedektif Sherlock Holmes’un maceralarını konu alan dizi her ayrıntısıyla ingilizceyi sizlere pırıl pırıl aktarıyor. İngiliz aksanının kullanıldığı bu dizide kelimelerin seslendirilmesi yani vurgularının belirginleştirilmesi kavrama açısından oldukça kolay. İngilizce altyazı ile izlemenizi tavsiye ederim.

 
Spartacus


Belki de birçoğunuzun bu listede beklemediği bir dizidir ama Spartacus dil konusunda çok fazla şey barındırıyor. Küfürleri bir yere koyarsak bu dizide çok fazla süslü cümle kurulmuyor ve her cümle çok net bir şekilde akılda kalabiliyor. Bu dizi sizlere zamanlama çekimlerini öğrenme konusunda çok büyük yarar sağlayacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..