Blog

İngiltere Hakkında Bilmeniz Gerekenler -1

İngiltere Hakkında Bilmeniz Gerekenler -1

İngiltere hakkında ne biliyorsunuz? Sadece kötü hava mı? Hakkında çok şey duymuş olabileceğimiz bir ülke olmasına rağmen, tahmin edilemeyecek hava koşullarının dışında benzersiz kılan birçok ilginç şey var. İngiltere'de okumayı düşünüyorsanız, bu yazıda yer alan ülke hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birleşik Krallık, Avrupa kıtasındaki en büyük adadır. Dört ülkeden oluşur: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ve dünyadaki birçok ada. Ülke, İrlanda ile yalnızca bir kara sınırına sahip suyla çevrilidir.


İngiltere hakkında hızlı gerçekler
İngiltere Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Birleşik Krallık kuzeybatı Avrupa'da yer almaktadır ve 242.900 alandan oluşmaktadır. Başlangıçta İngiltere hakkında bilmeniz gereken önemli bir şey var. Teknik olarak, ülkenin tam adı İngiltere ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'dır, ancak genellikle İngiltere olarak adlandırılır. Nüfusu, toplamda 63 milyon olan İngiltere'nin başkenti Londra'nın nüfusu ise 8 milyondur. İngiltere'nin diğer büyük şehirleri arasında Manchester, Birmingham, Leeds, Glasgow, Portsmouth, Liverpool, Newcastle, Nottingham, Sheffield, Bristol, Belfast, Leicester, vb. Bulunmaktadır. Resmi konuşma dili İngilizcedir ve para birimi sterlindir. Siyasi tanımı, parlamenter bir monarşinin tanımıdır. Birleşik Krallık, dünyadaki en büyük ülkelerden biridir, küresel politika ve ekonomide büyük ve merkezi bir rol oynamaktadır.

 


İngiltere'nin kısa bir tarihi
İngiltere Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2

Birleşik Krallık veya İngiltere ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, ilk aşamalarına kadar izlenmesi zor uzun bir geçmişe sahiptir. İngiltere ve halkının bilimsel yorumu, bugün İngiliz ülkesi olarak bilinen alanın, ilk olarak binlerce yıl önce Buz Çağı'nda yaşadığı yönündedir.
Bu teoriye istinaden, o zaman Birleşik Krallık'ın kara kütlesi kıtanın diğer tarafına bağlıydı.
1707'de Büyük Britanya adında bir krallıkta ilk İskoçya ve İngiltere Krallığı birliğine kadar, Birleşik Krallık egemen bir ülke olarak düşünülmez. 1800'de birliğe İrlanda'ya katılmak için bir anlaşma imzalandı.

Birlik, dünyadaki en etkili ve en güçlü ülke olarak ortaya çıktı. 20. yüzyılın başlarından itibaren, İngiltere, dünya topraklarının dörtte birini kontrol altında tutuyordu. II. Dünya Savaşı sonrasında, ülke kolonilerinin çoğunun kontrolünü kaybetti. Günümüzde, İngiltere, İngiltere adasını, Kuzey İrlanda'yı ve bölgedeki diğer bazı adaları içermektedir. 2016 yılında yapılan referanduma kadar İngiltere, Avrupa Birliği üyesiydi. Bununla birlikte, küresel süreçlerdeki rolü henüz benzeri görülmemiştir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..