Blog

Bilgisayar oyunları

İnşaat mühendislerinin mutlaka oynaması gereken 6 bilgisayar oyunu!

Bİlgisayar oyunları özellikle 2000'lerin başlarında internetin de yaygınlaşmaya başlaması ile oldukça popüler hale geldi. Bu popülerite zamanla yerini simülasyonlara bıraktı. Elbette bazı oyunlar çok öncesinden vardı ama zamanla bu oyunlar değişime uğradı ya da bir şekilde o havasını yitirdi. Şimdi sizlere birkaç adet oyun önerisinde bulunacağız elbette ama bu oyunların her biri özellikle inşaat mühendislerinin stratejik hareket edebilme kabiliyetlerine etki ettiğinden daha fazla önem arz etmektedir. Ve karşınızda muhteşem 5 oyun;

SimCity

Geçmişi 1969 yılındaki The Sumer Game’e dayanan şehir kurma oyunları, modern dönemde SimCity ile çıkış yapmıştı.Ve öyle bir şey ki bu oyunu oynamayan insan sayısı yok denecek kadar az. Bir oyun dehası olan ve aynı zamanda The Sims serisinin altında imzası bulunan Will Wright’ın önderliğinde popüler hale gelen türün günümüzde birçok örneği mevcut. Bu oyunlardan bazıları oyuncuları geçmişe götürüp daha ilkel problemlerle yüzleştirirken, bazıları da geleceğe götürüp insanoğlunun henüz karşılaşmadığı sorunlarla boğuşmaya zorluyor. Şehir kurma oyunlarının bazıları işin içine strateji ve daha da ileri giderek savaş mekanikleri katıyor ama bu listeyi hazırlarken içeriği tamamen ya da büyük oranda şehir kurmaya odaklı oyunlardan seçim yaptık. Tabi ki listede bulunan oyunların oynanabilir olması da test edildi ve gözlerinize eziyet kesinlikle söz konusu değil.Öte yandan savaş temalıları da dahil etmiş olsaydık Settlers, Age Of Empires, Rise Of Nations gibi oyunları da eklemek durumunda kalırdık

Cities: Skylines

Listenin henüz ikinci oyununa gelmişken bunu söyleyip “spoiler” vermiş olmak istemezdim ama madem yeri geldi, söyleyeyim. Cities: Skylines an itibariyle alıp oynayabileceğiniz en iyi şehir kurma oyunu. Çıktığı haliyle bile zengin bir içeriğe ve kolayca alışılabilir şehir kurma mekaniklerine sahip olan oyun, bugüne kadar yayımlanan birçok indirilebilir içerik paketiyle çok daha renkli hale geldi. After Dark ile oyuna gece - gündüz döngüsünü getiren yapımcılar, Mass Transit ile toplu taşımayı çeşitlendirirken Green Cities ile doğa dostu şehirler inşa etmemizi sağladılar. Öte yandan Steam Atölyesi desteği sunması sayesinde bugüne kadar oyuncular tarafından geliştirilen binlerce modun oyunun başarısında büyük payı olduğunu belirtmem lazım. Firma tarafından resmi dil desteği verilmemiş olmasına rağmen Steam Atölyesi üzerinden Cities: Skylines için Türkçe dil yaması indirebileceğinizi de not düşeyim.
Aven Colony

Aven Colony

Yazıda yer alan oyunlardan en yenisi olan Aven Colony bundan sadece altı ay önce, 25 Temmuz 2017 tarihinde çıkış yapmıştı. Yeni yeni oynamaya başladığım oyunda farklı doğa koşullarına sahip ortamlarda insanlık için yeni yaşam alanları inşa etmemiz gerekiyor. Oyunda yer alan haritaların çöl, tundra ve benzeri koşullara sahip olması oyunu çeşitlendiriyor çünkü her haritanın oyuncuyu zorlayıcı farklı sorunları mevcut. Koloni kurarken yiyecek, içecek, enerji ve oksijen gibi temel ihtiyaçlar dikkatli takip edilmediğinde oyun kısa sürede sona erebiliyor. Koloniyi büyütmenin yoluysa koloni gemileriyle gelen mültecileri kabul etmek ki mülteci politikalarını yönetebilmek oyunu ilginç kılan detaylardan biri. Son olarak oyunun görsel açıdan muazzam olduğunu da söylemeden edemeyeceğim.

Tropico 5

Şehir kurma oyunları arasında belki de en ilginç örnek Tropico 5, daha doğrusu Tropico serisi olabilir. İlk oyunu 2001 yılında çıkan serideki amaç sadece şehir kurmak değil, aynı zamanda "El Presidente" rolünü üstlenerek başarılı bir diktatör olup halkı yönetmek. İsminden anlaşılacağı üzere tropik bir dünya sunan serinin -çoklu oyuncu desteği de bulunan- son oyununda 19. yüzyıl sömürge döneminden 21. yüzyıla geçiş yapmanın zorluklarıyla boğuşmamız gerekiyor. Yeni dünya düzeninde gelişmiş ticaret mekanikleri, teknolojiler, bilimsel araştırmalar ve benzeri detaylar ile karşı karşıya kalsak da diktatörlüğümüze zeval gelmemesi için çaba sarf ediyoruz. Bu arada serinin yeni oyunu Tropico 6 da bu yıl piyasaya sürülecek, belirteyim.
Banished

Banished

Listenin en ilkel temaya sahip oyunu Banished, çünkü bu kez sıradan insanlar için değil, sürgün edilmiş bir grup gezgin için şehir kurmamız gerekiyor. Kendini doğaya salan ve üstlerindeki basit kıyafetlerinden başka hiçbir şeyleri olmayan bu güruh için yapılması gereken ilk şey nüfusu arttırmak. Bunun içinse temel ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor, sağlığı yerinde ve karnı tok olan insanlar da nüfusun artması için derhal işe koyuluyorlar. Banished’deki insanların doğum - ölüm döngüsü diğer şehir kurma oyunlarına göre çok daha ön planda ve bu da daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Oyunu benzerlerinden ayıran bir diğer detay da inşa edilebilir her şeyin oyunun başından itibaren açık olması, yani belli hedefler tutturulması gerekmeden kaynaklar el verdiği ölçüde her türlü yapıyı inşa etmek mümkün.


Anno 2070

SimCity kadar olmasa da uzun soluklu şehir kurma oyunu serilerinden biri Anno. Serinin ilk oyunu 1998 yılında çıkmıştı ve isminde yer alan "1602"ye paralel olarak 17. yüzyılı konu alıyordu. İtalyanca’da "yıl" anlamına gelen "anno" kelimesinin yanına bugüne kadar 1503’ten 2205’e kadar birçok takı ekleyen serinin günümüzde oynanabilecek en iyi oyunuysa Anno 2070. Şahsen şu sıralar Anno 2205 ile gelecek temasını tecrübe ediyor olsam da 2011 yılında çıkan Anno 2070’in daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Oyunun teması günümüzün en büyük problemlerinden biri olan iklim değişimi üzerine kurulu ve 2070 yılına gelindiğinde okyanuslardaki su seviyesi yükselip kıyı şehirlerini ortadan kaldırdığı için şehir kurarken bu yeni düzene ayak uydurmak gerekiyor.

Surviving Mars

Piyasada mevcut olan en iyi şehir kurma oyunlarını sıralamışken listeye bir de bonus eklemek istedim. Henüz çıkış tarihi net olmamasına rağmen ilkbahar aylarında çıkacağı belirtilen Surviving Mars, Tropico serisinin yapımcıları tarafından hazırlanıyor ve strateji oyunu denildiğinde akla ilk gelen firma Paradox Interactive tarafından dağıtılacak. İşin içinde Paradox olunca oyuna dair beklentiler, en azından benim beklentim oldukça yüksek. Oyunun konusuysa gayet tahmin edilebilir aslında; Mars'a yerleşip belirleyeceğimiz stratejiler çerçevesinde bir koloni kuracak, aynı zamanda gezegenin sırrını çözmeye çalışacağız. Kim bilir, belki de peşine düşeceğimiz şeyler koloninin sonunu getirir... Heyecanla bekliyor, size de beklemenizi tavsiye ediyorum.

UniverList'te İnşaat Mühendisliği bölümü hakkında bilgi almanız mümkündür.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • Ugurozmen
    Uğur Özmen09 Mart 2018 17:41

    Başlıkta 6 oyun, altındaki açıklamada 5 oyun yazılı ve toplam 7 oyun açıklanmış. :)

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..