Blog

İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum!

İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum!

Beyin belki de insan vücudundaki en etkileyici organdır. Nefes almaktan duygulara, öğrenmeye kadar her şeyi kontrol eder. Çocuklarla çalışıyorsanız, beynin öğrenmeyi nasıl etkilediğinden, öğrencilerinizle paylaşabileceğiniz beyinle ilgili ilginç gerçeklere kadar, yararlı bulabileceğiniz bazı gerçekler.
 


Beyin Gelişimi ve Öğrenme
İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum! 1

Beynin nasıl geliştiği, bu gelişimi neyin etkileyebileceği ve öğrenmenin nasıl etkilendiğiyle ilgili ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

1-Yüksek sesle okuyun.Yüksek sesle okuyan ve sık sık küçük çocuklarla konuşan ebeveynler ve öğretmenler beyin gelişimini teşvik ediyor.

2-İki dilli beyinler. Beş yaşından önce iki dil öğrenen çocuklar, sadece bir dil öğrenen çocuklardan farklı bir beyin yapısına sahiptir.

3-Çocuk istismarı ve beyin.Araştırmalar, çocuk tacizinin beynin gelişim şeklini değiştirebileceğini ve öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

4-Yeni nöronlar.Yaşam boyunca, zihinsel aktivite beyinde yeni nöronların üretimini teşvik eder.

5-Ellilik.Solak veya çok yönlü olanların sağ elini kullananlardan yaklaşık% 11 daha büyük bir korpus kollozumu vardır.

6-Beyin büyümesi. İnsan beyni 18 yaşına kadar büyümeye devam ediyor.

7-Uyarıcı ortamBir çocuk teşvik edici bir ortamda ise, öğrenme konusunda% 25 daha fazla yetenek sahibidir. Tersine, eğer düşük stimülasyonlu bir ortamda ise, öğrenmesi% 25 daha az yeteneğine sahiptir.

8-Yaratıcı ve metodik.Bilim adamları, yaratıcı düşünürlerin beyninin, daha düzenli düşünenlerin beyinlerinden farklı şekillerde çalıştığını göstermiştir.

9-Yemek ve zeka. Bir çalışma New York'taki öğrencilere baktı ve yapay tatlar, koruyucu maddeler ve boyalar içermeyen öğle yemeği yiyenlerin, IQ testlerinde bu katkı maddeleri ile öğle yemeği yiyen öğrencilere göre% 14 daha iyi olduğunu gösterdi.

10-Sıkıntı.İnsanlar doğuştan gelen bir meraka sahipler, ancak stimülasyon eksikliği yaşadıklarında can sıkıntısı yaşanıyor.

11-Yeni şeyler öğrenmek.Bir araştırma, insanlar yeni şeyler öğrenirken beyinlerinin çok hızlı bir şekilde değiştiğini göstermektedir. Hokkabazlık yapmayı öğrenenler beyinde yedi gün kadar kısa bir sürede değişiklik gösterdi.

12-Müzik.Müzik dersi alan çocuklar, öğrenme yeteneğinde önemli bir artış olduğunu gösteriyor.

13-Okuma yüzleri.Beynin amigdala denilen bölgesi, birinin nasıl hissettiğini gösteren ipuçlarıyla ilgili yüzünü okuyabilme yeteneğinden sorumludur.
 


Bellek
İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum! 2
Kısa süreli belleğin uzun süreli bellekten farklı olduğunu, kokunun belleği nasıl etkilediğini ve daha fazlasını öğrenin.

14-Farklı bellek tipleri. Yeni şeyleri öğrenme ve hatırlama yeteneğine bildirimsel bellek denir ve bir şeyin nasıl yapılacağına dair hatıraların depolandığı yerden beynin farklı bir bölümünde işlenir.

15-Koku ve hafıza.Koku hafıza için güçlü bir tetikleyicidir. Bir araştırma, kokuyla eşleştirilen bir belleğin daha kolay hatırlanabileceğini göstermektedir.

16-Yeni bağlantılar.Bir hafıza her çağrıldığında veya yeni bir düşünce olduğunda, beyinde yeni bir bağlantı kurulur.

17-Dernekler oluşturun.Hafıza dernekler tarafından oluşturulur, böylece öğrencilerin hafızasını arttırmak için onlar için dernekler oluşturur.

18-Uyku.Beyin uyurken hatıraları birleştiriyor.

19-Uyku yok.Uyku eksikliği aslında yeni anılar yaratma yeteneğinizi azaltabilir.

20-Kısa süreli hafıza.Araştırmalar, kısa süreli hafızanın, beyindeki uzun süreli hafıza ile ilişkili daha yapısal değişikliklerle karşılaştırıldığında, beyindeki kimyasal ve elektriksel darbelerin bir sonucu olarak ortaya çıktığını göstermektedir.
 


Beyin ile ilgili ıvır zıvır şeyler
İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum! 3
Beynin erken beyin ameliyatına göz kırparken nasıl yardım ettiğinden, bu önemsiz şeyler, beyni bir sonraki öğretişinizde kullanışlı olabilir.

21-Yanıp söner.Ne zaman göz kırptığımızda beynimiz her şeyi aydınlatmaya devam ediyor, böylece bütün dünya göz açıp kapayıncaya kadar her gün kararmıyor.

22-Gülmek. Gülmek göründüğü kadar kolay, aslında beynin beş farklı bölgesinde faaliyet gerektiren çok karmaşık bir iştir.

23-Esnemenin amacı.Esneme sık sık yakındaki diğer insanlarda esnemeyi teşvik eder. Bilim adamları, esnemenin başkalarına cevap olarak esnemeleri ile olayı işaret eden eski bir sosyal davranış olabileceğine inanıyorlar. Bugün, hala ihtiyacımız olmasa bile yanıtı tutuyoruz.

24-Beyin Bankası.Harvard, araştırma amacıyla 7.000'in üzerinde insan beyninin depolandığı bir Beyin Bankası'nı sürdürüyor.

25-Disney ve uyku bozuklukları. Disney yaratıcıları, filmlerinde birçok karakterde horlama, kabuslar ve uyurgezerlik gibi gerçek uyku bozuklukları kullandılar.

26-Düşünceler. İnsanların her gün 70.000 düşünceyi yaşadıklarına inanılmaktadır.

27-Aristoteles.Aristoteles yanlışlıkla beynin işlevlerinin aslında kalbinde yer aldığını düşünüyordu.

28-Dış uzay.Uzayda yerçekimi eksikliği beyni çeşitli şekillerde etkiler. Bilim adamları nasıl ve niçin çalışıyorlar, ama bir sonraki aya seyahatinizde uzak durmak isteyebilirsiniz.

29-Shakespeare. William Shakespeare’ın oyunlarında "beyin" kelimesi 66 kez belirir.

30-Erken beyin ameliyatı.Arkeologlar, ilkel beyin ameliyatının, kafatasına M.Ö 2000 yılına kadar bir delik açarak yapıldığına dair kanıt buldular.

31-Hayali oyun arkadaşları.Avustralya'daki psikolojik bir çalışma, 3 ila 9 yaş arasındaki hayali oyun arkadaşlarının ilk doğumlu çocuk olma eğiliminde olduğunu gösterdi.

32-Oksitosin ve otizm.Oksitosin, sosyal etkileşimi teşvik etmekten sorumlu olan ve otizmli çocukların sosyal becerilerini ve güvenlerini arttırmalarına yardımcı olabilecek bir hormondur.
 


Fiziksel Beyin
İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum!5

Bu listeyle, bir dahaki sefere insan beyninin yapısı hakkında hızlı gerçekleri ortaya çıkarmak için ihtiyacınız olacak.

33-Su.Beyin yaklaşık% 75 sudan oluşur.

34-İnsanoğluna beyninin sadece% 10'unu kullanmaları öğretilirse,bunun sadece bir efsane olduğunu bilin. Bilim adamları beynin her bir parçasına bir fonksiyon atayabilirler.

35-Ağırlık.İnsan beyni yaklaşık 3 kilo ağırlığında.

36-Acı yok.Beyinde ağrı reseptörü yoktur, dolayısıyla beyin acı hissetmez.

37-Beyin.Serebrum beynin en büyük kısmıdır ve beynin ağırlığının yaklaşık% 85'ini oluşturur.

38-Gri ve beyaz. İnsan beyni yaklaşık% 60 beyaz maddeden ve% 40 gri maddeden oluşur.

39-Nöronlar.İnsan beynini yaklaşık 100 milyar nöron oluşturur.

40-Sinapslar. Bu nöronların her biri için 1.000 ila 10.000 sinaps var.

41-Serebral korteks.Serebral korteks ne kadar çok kullanılırsa o kadar kalınlaşır.

42-Esnemede. Esneme işleminin beyine daha fazla oksijen gönderdiğine inanılır, bu nedenle onu soğutmaya ve uyarmaya çalışır.
 


İnanılmaz beyinler
İnsan Beyni ile İlgili 50 İlginç Durum! 4

İşte bazı şaşırtıcı insanlar ve beyinleri örnekleri.

43-Daniel Tammet.Daniel Tammet, şaşırtıcı matematiksel hesaplamaları yapabilen, yedi dil bilen ve kendi dilini geliştiren otistik bir savanttır.

44-Albert Einstein.Einstein’ın beyni, beyninin ortalamanın% 35’inden daha geniş olduğu matematik ve mekansal algıdan sorumlu olan bölge dışındaki diğer insan beyni ile aynıydı.

45-Keith Jarrett.Bu caz müzisyeninin, 3 yaşında, bilim adamlarının sağ ön lobda kesin olarak belirleyebilecekleri mükemmel bir perdeye sahip oldukları keşfedildi.

46-Londra taksi şoförleri.Tüm Londra caddelerini yürekten tanıdığı için ünlü olan bu taksi şoförleri normal hipokampüsten daha büyük, özellikle de en uzun süredir iş başında olan sürücüler. Bu, insanlar daha fazla bilgiyi ezberlerken hipokampüsün büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

47-Vladimir İlyiç Lenin. Ölümünden sonra, Lenin’in beyni incelendi ve anormal derecede büyük olduğu ve belirli bir bölgede çok sayıda nöron bulunduğu tespit edildi. Bazıları bu beyin yapısının ünlü zekasını açıklayabileceğine inanıyor.

48-En eski beyin.Kuzey İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 2000 yaşında olduğu düşünülen bir beyin ortaya çıkarıldı.

49-Ben Pridmore. Dünya şampiyonu bir ezici olan Ben Pridmore, 5 dakika içinde 96 tarihi olayı ezberledi ve 26.28 saniyede tek bir karıştırılmış kart destesini ezberledi.

50-Henry Molaison.On yıllardır "HM" olarak bilinen Molaison, 1953'te beyin ameliyatı geçirdi ve daha sonra yeni anılar oluşturamadı. Beyni araştıranlar tarafından en çok çalışılan hasta oldu. Molaison bir yıl kadar önce öldü ve beynini bilime bağışladı. Şu anda, geniş bir araştırma geçiyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..