Blog

beyin univerlist

İnsan Beyni Kendisini Onarır mı ?

Beyin, bir canlıya bahşedilmiş en önemli organlardan bir tanesidir. Hiç şüphesiz ki kontrol mekanizması olan beyin hakkında birçok şey merak ediliyor, tamamını kullanmak mümkün mü ? iki yarımkürenin aynı anda çalışması ne kadar mümkün ? Ya da hasar görmüş bir beynin onarılması mümkün mü ? gibi birçok soru söz konusu iken , bu sorulardan bir tanesi daha aydınlatılmış oldu.

Evet hasar görmüş beynin çabalaması durumu ile ilgili uzmanlar 7 yaşında beyninden hasar alan bir çocuk ile açıklama gerçekleştirdi ve bu mucizevi hikayeyi sizinle paylaşıyoruz! 

 

Beyninin bir kısmını kaybeden gencin inanılması güç hikayesi

İnsan beyninde yer alan görsel algı sistematiği , beyin büyük hasar görüp parça yitimine gitse de çalışmaya devam eder.

Univerlist brain

   Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarının raporladığı bir örnek vaka, beyinin görsel sistemi zarar görmüş 7 yaşındaki bir çocuğun mucizevi durumunu kamuoyuna sundu. Beynin sağ yarımküresinin bir kısmı, geçirdiği nöbetlere son vermek amacıyla ameliyatla çıkarılan U.D. adlı çocuk, operasyon sonrasında sol göze dair görme duyusunu yitirdiği halde, beyninin sol yarımküresi bu hasarı onarmak için fazladan çaba gösterdi ve yeni bağlantılar kurarak görme duyusunu iyileştirmeyi başardı.

univerlist beyin

Beynin hasarlı bölümünde gerçekleşmesi gereken görevleri farklı birimlerin üstlenmesi sonucu ortaya çıkan bu olağanüstü durum sayesinde tekrar 180 derecelik görüş açısına kavuşan U.D. örneği, beynimizin kendini onarmak için inanılmaz çözümler geliştirebildiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..