Blog

İnsanları İkna Edebilmek İçin Başvurabileceğiniz 8 Teknik ! Pazarlama 101!

İnsanları İkna Edebilmek İçin Başvurabileceğiniz 8 Teknik ! Pazarlama 101!

Pazarlama konusunda başarılı olmak istiyorsanız, ilk olarak pazarlamanın bir kültür olduğunu kabul etmeniz gerekir. Ve kabul etmenin yanında "Yok" ve "kalmadı" aynı şey değildir bunu da mutlaka bilmek gerekir. 

Her gün yüzlerce farklı yüzle ve karakterler bir ürün satışı konusunda karşılaşmanız olasıdır arkadaşlar. Potansiyel müşterilerin her biri kendi kafasında belirli kriterlere sahip olarak karşımıza geleceğinden herkese de aynı muameleyi yapamayacağımızı bilmemiz gerekir. Bu yüzden de birden fazla taktik geliştirmek , doğru soruları sorarak bu tekniklerden hangisine yönelirsek müşteriyi tavlayabiliriz? Şeklinde harekete geçmemiz gerekir.

Genelinde piskolojik bir savaşa dönüşen pazarlama hikayelerinden galip çıkmak istiyorsanız birazdan sıralayacağım 8 psikolojik ikna tekniğine dikkat etmenizde fayda var.

 

1- En az 3 farklı ürün ve fiyat sunun !

Ekonomik durum, elektronik aletlerin ülkemizde sahip olduğu popüleritesi göz önünde bulundurulduğunda ilk etapta asıl pazarlamak istediğimiz ürünü doğrudan sunmamız fiyat açısından belki de müşteriyi caydırabilir. Bu yüzden bu psikolojik savaşa bir değil 3 farklı türden ve fiyat grubundan ürünle girmeniz her zaman size daha fazla fayda sağlar. Genel olarak fiyat performans konusunda alt kısımda kalan ürün ilk olarak elenir ve sonrasında orta ile iyi arasında gidip gelen müşteriler bir süre sonra kararını pahalı olan ve iyi performansa sahip olan ürünü almak konusunda hareket eder.
 

2- Samimiyet ve rahatlık 

Dokunsal bir satış söz konusu ise, tokalaşma durumları söz konusu olacaksa o esnada karşı tarafa geçireceğiniz samimiyet müşterinizi mutlaka etkileyecek ve üzerine gerçekleştireceğiniz içten mimik ile karşı tarafı ikna etme konusunda büyük bir hamle yapmış olursunuz.

"Dünya'nın en büyük kahve zincilerinden bir tanesinin sırf müşteriye pozitif etki yaratabilmek için tüm çalışanlarına güleryüz emojili rozetler dağıttığını biliyor muydunuz?"

Satış konusunda bir ziyaret gerçekleştirecekseniz, kişileri rahatlatmak adına ferah bir ortam tercih edin. Hatta müşterinizin gitmekten hoşlandığı yerlere de giderseniz yine hanenize bir puan yazdırmış olursunuz.

 

3- Karşınızdaki insana duymak istediği şeyleri söyleyin

 

Özellikle bir satış durumu söz konusu ise insanlar kendileri ile aynı fikirlere sahip olan kişilere rastlarsa kendini daha rahat ve güvende hisseder. Bu avantajları sağlayan kişiler haliyle satın alma konusunda daha fazla kararlı ve istekli olurlar. Bu yüzden iyi bir gözlemci olmanız çok önemli. Özellikle mağaza satışı yapıyorsanız, içeriye giren müşteriyi uzaktan inceleyin, emin olun bir konuda ipucu yakalayıp kancayı takacaksınızdır. Bu bir takım taraftarı olmaktan, bir kıyafete hatta bir mimiğe kadar geniş bir yelpazedir. 
 

4- Kelebek gibi uç , arı gibi sok!

Satış esnasında karşınızda yer alan müşterinin "Ben bir düşüneyim" cümlesini aklına dahi getirmesine izin vermemeniz gerekir. Yani bu da karşınızdaki müşteriye fazla süre vermemenizden geçer. Sizi ikna etmek için karşınıza gelen çürütme potansiyeline sahip olan müşteriye önce davranmanız ve az zaman vermeniz müşteriyi köşeye sıkıştırmanız konusunda faydalı olur. 

 

5- Fiyat şaşırtmacası 

Ürünler hakkında karşı tarafa yanlış fiyat vermek size bir şey kazandırmaz. Ama karşı tarafa az bir miktarı anımasatacak şeyler söyleyebilirsiniz. Ya da söylediğiniz detayı düşünmek istemeyecek olan müşteriyi kasaya götürebilirsiniz. Bu "XXX TL + KDV" şeklinde de olabilir, ya da işte "WWW TL değil de YYY Dolar" gibi de söylenebilir. Bu taktik dozunuz çok önemlidir, çünkü etik sınırlarını aşmamanızda fayda var.

 

6- Ofis ortamı ve izlenimi çok önemli!

Kendi ofisinizde bir satış söz konusu olacaksa sizin bu satışı gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz alan için yaratacağınız izlenim çok önemlidir arkadaşlar. Havası temiz, ışık konusunda yeteri kadar aydınlatılmış, hijyenik ve modern bir görüntü sizi her zaman avantajlı kılar.

 

7- İsimleri Kullanın

Satış toplantısında birilerini ikna etmek ve tedirgin etmek istemiyorsanız "O bu konuda iyidir , başarıyla görevi tamamlar" şeklinde konuşmamanızda fayda var. "O bunu başarabilecek biridir" derseniz o zaman karşı tarafa özgüven eklemesi yapmış olursunuz ve bu da bir samimiyeti doğurur.


8- Konuşmalarınızda kelimelerinize dikkat edin! 

Söz konusu pazarlama ise, bir şeyler söylemekten ziyade söyleyeceğiniz şeyleri ne zaman söyleyeceğiniz de çok önemlidir. Yani doğru bir kelimenin yanlış bir zamanda kullanılması da size problem yaratabilir. Bu yüzden kelimelerinizle konuları yönetmeyi bilin.

8 farklı madde ile sizlere özetlemeye çalıştım. Elbette, her satış ve pazarlama durumunda en temel ve önemli özellik samimi olmaktan geçer arkadaşlar. İkili ilişkilerde karşı tarafa bir şeyler geçirebilmeniz çok önemlidir. Esnaf olmak , gerçekten çok önemlidir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..