Blog

İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur?

İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur?

Son zamanlarda ortaya çıkan görsel yayınlardan bir tanesi olan "I am Mother" filmi, yıllar öncesinden günümüze dek gelen bir tartşımanın yeniden alevlenmesine sebep oldu. O da "insanlığın ana dili acaba nedir?" sorusunun da ortaya çıkmasını tetikledi diyebiliriz. Peki bunu anlamak nasıl mümkün olabilir?

İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 1

 


İnsanlığın ana dili konusunda bir açıklamamız elbette olacak fakat ona geçmeden önce sizlere Nikaragua'da yaşanan ilginç bir olaydan bahsetmek istedik. 

Nesiller önce, Nikaragua, işitme engelliler için yaygın olarak kullanılan bir işaret dili olmayan, dünyadaki az sayıda ülkeden biriydi.

1970'lerin sonlarında, sağır bir grup sağır Nikaragua çocuğunun kendilerinden birini geliştirmesiyle değişti. Bugün, Nikaragua işaret dili (dilbilimciler onu "İdioma de Signos Nikaragense" için ISN olarak adlandırmaktadır), dünyanın en genç bilinen dilidir ve ani ortaya çıkışı, geçen ay yayınlanan bir araştırmada insanların yerleşik dil yetenekleri hakkında konuştuğunu söyledi. Science dergisinde.

İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 21970'lerden önce, genellikle evde kalan sağır Nikaragualılar, aile içinde geliştirdikleri yöntemleri kullanarak iletişim kurdular. Ancak 1977'de Nikaraguan'ın başkenti Managua'da genişletilmiş özel bir eğitim okulu açıldığında, sağır öğrenci kaydı yaklaşık 50 çocuğa ulaştı ve bu da ülkenin ilk gerçek sağır topluluğunu oluşturdu.

Öğretmenler, kelimeler hakkında hiçbir fikri olmayan çocuklara parmak yazımını öğretme çabalarıyla hiçbir yerde bulunmadılar. Ancak öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurmak için kendi el işaret sistemlerini kullanmaya başladıklarını ve sistemi okula yeni gelenlere öğrettiklerini fark ettiler. Nikaragua işaret dili, 30 yıldan daha az bir sürede sıfırdan yaklaşık 800 tanınmış kullanıcıya geçmiştir.

İki ortak yazarla birlikte Science'ta yazmak, yıllarını Nikaragua işaret dili üzerinde çalışmakla geçiren Columbia Üniversitesi'nden Ann Senghas, şimdi neden sadece bir dizi hareket yerine tam teşekküllü bir dil olarak adlandırılabileceğini açıklıyor. Yazarlar, sağır kullanıcıların el işaretlerini Nikaragualıların sıkça kullandığı el hareketleriyle karşılaştırıyor.
 


Sonuçlar, “dilbilimsizin nasıl dilbilimsel hale geldiğini” gösteriyor.
İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 3
Örneğin, bir Nikaraguan duruşması (İspanyolca'da) "aşağıya iniyor" dediğinde, elini sıkıcı, aşağı doğru bir yörüngeye sokarak açıklamasını açıklayabilir. Ancak, Nikaragua işaret dilinin sofistike bir kullanıcısı, aynı eylemi iki ayrı el işareti ile iletecektir - "yuvarlama" için dairesel bir hareket, ardından "aşağı" için elin aşağı doğru itilmesi.

Eylemin iki bölümünün bu şekilde ayrılması - biçim ve yön - işaret dili kullanıcılarının, konuşmacıların farklı ifadeler yapmak için sözcükleri bir araya getirebildiği gibi, başka anlamlar ifade etmek için parçaları yeniden birleştirmelerini sağlar. Dilin yapıldığı şey budur.

İşaretlerle birlikte bir sözdizimi gelişmiştir. En genç Nikaragua işaret dili kullanıcılarının bazıları - dilin en karmaşık şeklini kullanan - A-B-A yapısı kullanıyor; kepçenin tırmanma yaptığını belirtmek için kepçenin aşağı indiğini (yuvarlanmanın tersine, sonra alçalma olarak) veya "kedinin kediyi tırmandığını" göstermek için "yuvarlanıp ruloyu" imzalarlar.

Science makalesinde, "Bu tür hiyerarşik kombinasyonlar, dil motorunun merkezinde yer almakta ve sınırsız bir öbekler kümesinin sınırlı bir dizi öğeyle üretilmesine olanak sağlamaktadır" dedi. “Dolayısıyla, bu yapının [Nikaragua işaret dili] nde ortaya çıkışı, jest benzeri dillerden dile benzer ifadelere geçişi temsil ediyor.”

Daha önce araştırma konusunda Senghas ile işbirliği yapan Chicago Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olan Marie Coppola, Nikaragua işaret dilini icat eden çocukların konuşmada ellerini kullanmayı seven bir kültürden geldiğini söylüyor.

Coppola, "Nikaraguaların olaylara, olaylara ve duygulara atıfta bulunan oldukça geniş bir jest repertuarı var"dedi. "İletişim kurmak için ellerini kullanmakta daha rahatlar ... ... burasıyla buradaki kültürel farklar inanılmaz derecede çarpıcı."

Coppola, Nikaragua işaret dilinin yaratılmasının gelişmekte olan dünyada benzersiz olmayabilir, ancak yaklaşık yirmi yıldır belgelenen tek vaka olduğunu söyledi.

Dahası, araştırmacılar 1980'lerin ilk işaret dili kullanıcılarının temel sistemini ve mevcut neslin daha ayrıntılı sistemini ayırt etmeyi öğrendiler, böylece dilin nasıl büyüdüğünü izleyebildiler.

Nikaragua İşaret Dili, 1999'da New York Times Dergisi'ne “İnce havadan yaratılmış bir dili ilk kez gördüğümüz ilk dildir” diyen Steven Pinker, The New York Times Dergisi'ne dedi. Dilin içeriklerinin besleyici olmak yerine doğada bulunduğunun kanıtı olarak işaret dili, çünkü mucitler ebeveynlerinden veya öğretmenlerinden herhangi bir öneri veya talimat almadılar.

Science makalesinin yazarlarının da belirttiği gibi, Nikaragua işaret dili, "[özelliklerin] özelliklerinin, çevrede bulunmasalar bile, dil öğrenme mekanizmalarının bir ürünü olarak doğal olarak ortaya çıkabileceğini" gösteriyor.

Sonlar: Çocuk Gelişimi dergisi, çocukların nasıl dil öğrendiği konusunda daha fazla ipucu sunar. Yedi dilden herhangi birini öğrenen 20 aylık bir çalışmada, araştırmacılar hangi dili edindiklerine bakılmaksızın çocukların çoğunlukla isimlerden oluşan sözcükleri, ardından fiilleri ve sıfatları bulduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar,“Çocukların dili nasıl öğreneceklerine dair evrensel bir düzen var” dedi.
 


Tarihten İlginç Denemeler!
Aslına bakarsanız yüzyıllar öncesine gittiğimizde bu denemeleri gerçekleştirmiş isimlere rastlamamız mümkün.

Yeni doğmuş bebeklerin dış dünya ile bağlantısı kesilerek tarihte birçok deney gerçekleştirilmiş. Hatta kimileri etik kurallarını aşmış yasaklı deneyler gerçekleştiren isimler de söz konusu...
İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 4
MÖ. 600'lü yıllarda Heredot yasaklı deneylere değinen ilk isim olmuş. Mısır Firvaun'u Psamtik'in merak uğruna iki çocuğu bir çobanın yanına vermesi ve onlarla sözlü olarak hiç konuşmamasını emretmesi üzerine başlamıştır. Bu süreçte iki çocuktan günler sonra "becos"kelimesi gelince, gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucunda Mısırlıların dilinin bir dönem Anadolu yaşamış olan ırklardan biri friglerden geldiğini anlamışlar. Çünkü becos Friglerin dilinde ekmek demekmiş.

 


İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 5
1800 yıl sonra II. Friedrich tarafından gerçekleştirilmiş, İbranice, Latince, Arapça ya da Yunanca konuşması beklenmiş ki Adem ve Havva'nın dilini merak etmiş ki bu deneyleri gerçekleştiren Salim Mena deney sonucundan kimseye bahsetmemiş.

 


İnsanların Olmadığı Bir Ortamda Büyüyen Bebekler Hangi Dili Konuşur? 6
Öte yandan doğada hayvanlar tarafından büyütülen çocuklar, onların dilini konuşabiliyor. Köpekler tarafından büyütülen bir kızın havlayarak anlaşması, maymunlarla ilgilenen bir bebeğin onlar gibi gelişmesi ve konuşması gibi.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..