Blog

InSight Mars'a inmeyi başardı!

InSight , Mars Yüzeyine İnişini Başarıyla Gerçekleştirdi!

Galakside yaşamın seyrini değiştirecek olan çalışmalar devam ediyor ve bu kapsamda Mars'a yolculuk söz konusuydu. Büyük heyecan yaratan ve bugün itibariyle başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirip araştırmalara başlayacak olan InSight uzay aracı Kızıl Gezegen'e iniş yapmış oldu.

Uzay madenciliği devrinin başlamasının yanında bir de uzayda yaşam konusunda oldukça meraklı olan bilim dünyasının hemen hemen bütün sorularını cevaplamayı başaracak olan çalışma artık hız kazanacak.


Binlerce Bilim İnsanı Bu Projede 

NASA tarafından canlı olarak yayınlanan iniş sırasında InSight, Mars’taki kötü hava koşullarından dolayı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca iniş yapmakta zorlandı ve haliyle bu da tedirginliğe sebep oldu. Fakat, korkulan olmadı ve NASA‘nın tarihe geçen inişini başarılı bir şekilde tamamlandı.

Mars Insight

Şimdiye kadar Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmeyi başaran uzay araçlar oranlanırsa , başarım oranı %40 'tan öteye geçememişti, bu da InSight'ın çok zorlu bir iş başardığını gösteriyor. 

Elysium Planitia isimli bölgeye inen  uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi. Tüm bunların haricinde ise aşağıdan da görebileceğiniz üzere uzay aracı, Kızıl Gezegen‘den ilk görüntüleri de paylaştı.

İnişin gerçekleşmesi anına kadar büyük bir gerginlikle beklemede olan ekibin bekleme anını dakikası dakikası canlı yayınlayan NASA , inişin başarı ile gerçekleşmesi durumunda da ekibin yaşadığı coşkuyu herkese gösterdi. 

Gerçekten de bilim dünyası için oldukça büyük bir adım olmuş oldu bu.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..