Blog

İnternet Dünyasının İlkleri

İnternet Dünyasının İlkleri

Birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağı olan internetin ilklerini hiç düşündün mü? Örneğin ilk e-maili mesajı neydi? Ya da ilk web sitesinin kim kurdu?

İlk E-Postaİlk e-posta 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından gönderilmiştir. Tomlinson’un ilk e-posta mesajının "QWERTYUIOP" olduğunu tahmin ediyor. Mesajın anlamsız olmasının sebebi ise Tomlinson’un bu mesajı sistemi test etmek amacıyla yollaması. Ayrıca Tomlison, kişileri ayırt etmek için @ sembolünü kullanmaya başlamıştır.

İlk Arama MotoruTarihteki ilk arama motoru  denilince akla Google gelse de, ilk arama moturu Archie olmuştur. Bu arama moturu, McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından 1990 yılında kuruldu. Böylelikle kullanıcılar aradıkları dosyalara kolayca ulaşabiliyordu.

İlk Domain Adıİnternette şimdiye kadar kayıtlı ilk alan adı "symbolics.com" idi. 15 Mart 1985 tarihinde artık kullanılmayan bilgisayar üreticisi Symbolics tarafından tescillenmişti.

İlk Spam e-mailiİlk belgelenen spam mesajı 3 Mayıs 1978'de ARPANET'de 393 alıcıya gönderildi. Mesaj, Gary Thuerk tarafından gönderildi ve Digital Equipment Corporation (DEC) bilgisayarlarının yeni bir modelinin varlığını duyurdu. Hatta Guinnes Rekorlar Kitabı'nda dünyanın ilk spam mesajcısı olarak kendisine bir yer kazandırdı.

İlk Web Sayfası 

İlk web sitesi, CERN’de bilgisayar profesörü olan Tim Berners-Lee tarafından 1991 yılında açılmıştır.Bu web sitesi artık aktif değil fakat W3C sitesinden kopyasına ulaşabilirsiniz.

İlk Yüklenen FotoğrafTarihte yüklenen ilk fotoğraf World Wide Web’in kurucusu tarafından yüklenen, Les Horrible Cernettes albümünün kapağıdır.

İlk e-ticaret İşlemiİlk e-ticaret işlemi 1994 yılında Sting'in "Ten Summoner's Tales" CD'si Netmarket'in web sitesinde 12,48 dolara satılmasıyla gerçekleşti.

İlk Tweetİlk tweet, kurucu Jack Dorsey tarafından paylaşıldı. Mesaj ise test amaçlı "Twittr'ımı ayarlıyorum" oldu.

İlk İnstagram Postuİlk instagram fotoğrafı 2010 yılında kurucu Kevin Systorm tarafından yüklenen golden retriever cinsi bir köpeğin fotoğrafıydı.

 İlk YouTube VideosuYouTube’a yüklenen ilk video “Me at the zoo” başlıklı video olmuştur. Bu video 18 saniye olup youtube’un kurucularından olan  Jawed Karim tarafından yüklenmiştir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..