Blog

iPhone 8 Ve iPhone 7 Karşı Karşıya

iPhone 8 Ve iPhone 7 Karşı Karşıya

Teknoloji devi Apple, merakla beklenen yeni iPhone modelleri iPhone 8, iPhone 8 Plus ve 10'uncu yıla özel iPhone X'i tanıttı. Şimdi akıllarda iPhone modellerinin ne zaman Türkiye’ye geliceği sorusu var. Eylül sonuna doğru ön siparişlerin alınması beklenen iPhone 8'in ekim ortasına kadar Türkiye'de satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Kullanıcıların aklındaki diğer soru ise, yeni modelin farkları neler?  Gelin iPhone 7 ve iPhone 8 arasındaki farkları inceleyelim. 

Tasarım   İlk olarak tasarımdan bahsedebiliriz. Kullanıcılar radikal bir değişim beklerken, Apple sadece iPhone X’de bu farklılığı uyguladı. iPhone 8’de ise tasarım acısından bir farklılık yok. Kısacası iPhone 6,7 ve iPhone 8 tasarım olarak birbirinin aynısı.

Kamera 

 


 

Çoğu kullanıcının ilk önemsediği özellik ise kamera kalitesi. Fakat iPhone 7 ve iPhone 8 arasındaki kamera kalitesi açısından büyük farklılıklar yok. Her iki telefonda da 12 megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 diyafram açıklığına sahip arka ve 7 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 ön kamera yer alıyor.

Depolama ve ŞarjPhone 7 modeli ile benzer bir şekilde iPhone 8'de 2 GB RAM'e yer veren Apple, depolama tarafında ise büyük değişiklikler yapmış. iPhone 7’de  32 / 128 / 256 GB depolama seçeneklerinin aksine, bu yıl 64 GB ve 256 GB olmak üzere iki farklı model bulunuyor.  iPhone 8'in batarya kapasitesi resmi olarak açıklanmadı. Ek ücretler dahilinde hızlı şarj aparatları satışa sunulucağı belirtildi.

EkraniPhone 8’de tasarım olarak iPhone 7’in aynısı olduğunundan bahsetmiştik. 4.7 inç büyüklüğündeki ekranda kullanıcılara 1334 x 750 piksel çözünürlük ve 326 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Fakat iPhone X çerçevesiz bir ekrana sahip ve home tuşu yok. Oldukça geniş bir renk skalasına sahip olan ekranda basınca duyarlı 3D Touch Teknolojisini kullanmaya devam ediyor.

İşlemciTeknolojiyi sıkı takip eden kullanıcıların en merak ettiği konuya geldik. iPhone 7’de A10 Fusion isimli yonga setini kullanıyordu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone 8 ve X ise A11 Bionic yonga setiyle gelecek. Yapılan testlerde A11 Bionic’li iPhonx X hem tek, hem de çok çekirdek testinde rakiplerine fark atmıştı. Hatta çok çekirdek testinde A10Fusion’lı iPhone 7 Plus’ı neredeyse ikiye katlamıştı. Bu açıdan iPhone 8’in iPhone 7’den kat kat üstün olduğunu söyleyebiliriz.
  
 

Göze çarpan en belirgin özelliklerden biri de Face ID yani yüz tanıma özelliği. Bu özellik ile parmak izi okuma özelliği kalkıyor. Apple, Face ID uygulamasının Touch ID ye göre 20 kat daha güvenli olduğunu belirtiyor.ABD’de 999 dolara satışa sunulacağı belirtilen modelin Türkiye’deki fiyatının  ne kadar olacağı ise daha belli değil. İki telefon arasında çok büyük farklar olmadığından iPhone 8 ne kadar gerekli sorusu akıllara geliyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]ist.com

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..