Blog

Iphone'da Yazılım Açığı Bulan Liseli Oğuz Akçay!

Iphone'da Yazılım Açığı Bulan Liseli Oğuz Akçay!

Teknoloji devi de olsa neticede kullandığımız ürünlerin herbirinin bir insan yapımı olduğunu unutmamakta fayda var. Çünkü böylesine büyük ve kapsamlı işlerde mutlaka bir yerde bir şeylerin açık kalması olasıdır ve Bursa'nın Nilüfer ilçesi'nden Oğuz Akçay adlı genç, Iphone'u ile bir duruma tanık oluyor ve bunu Apple'a bildirerek şirket tarafından küçük de olsa bir meblağ ile ödüllendiriliyor.

Bulduğu yazılım hatası ile IOS işletim sistemi hakkında ölümcül bir hatayı keşfetmiş oldu ve yetkilileri uyarmasıyla büyük kitlesel sıkıntıların ortaya çıkmasına engel oldu.

Iphone'da Yazılım Açığı Bulan Liseli Oğuz Akçay! 1
Beğendiği manzaraları fotoğraflamak gibi bir hobiye sahip olan gencin bu hobisi aslında sorunu keşfetmesine yardımcı olmuş. Arkadaşı ile konuştuğu sırada fotoğraf çekmek istedi. Telefon görüşmesini sürdürdüğü sırada fotoğraf çekmek için telefonun kamerasını açan Oğuz Akçay, hatanın kendi telefonundan kaynaklandığını düşünse de daha sonra başka telefonlardan deneyerek bunun bir yazılım hatası olduğunu belirledi.


"Telefonla konuşurken video çekmeye başladım telefonum kapanıp açıldı ancak görüşme yapmaya devam ettim"

Teknoloji devine mail atarak durumu bildiren Akçay, sorunu şu şekilde anlattı:

 "Arkadaşımla telefon görüşmesi yapıyordum. Bu sırada güneşin doğuşunu fotoğraflamak istedim. Telefonumda video sekmesine girerek video kayıt yapmaya başladım. Yaklaşık 5 saniye kayıtın ardından birden telefonum dondu. Daha sonra siyah ekran oldu. Ekranda telefonun logosu çıktı. Ama bu sırada telefon görüşmesi yapmaya devam ediyordum. Bunun benim telefonumdan kaynaklı bir hata olduğunu düşündüm."


"Açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler"
Iphone'da Yazılım Açığı Bulan Liseli Oğuz Akçay! 2

Bu işlemi farklı telefonlarda da deneyen Akçay, "Yine aynı hatayla karşılaşınca durumu firmaya bildirdim. Birkaç gün sonra bana mail attılar. Böyle bir açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler. Daha sonra bana küçük bir sürpriz hazırladıklarını belirterek bakiyeme 100 lira yüklediler'' diye açıklamada bulunmuş.

Evet arkadaşlar, Oğuz Akçay arkadaşımız bu konuda keşifte bulunan ilk kişi değil. Daha önceden de bir hata keşfeden Can Yılmaz adlı genç 2 bin dolar ile ödüllendirilmişti.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..