Blog

İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin!

İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin!

Sosyal medya hesaplarımız, artık hayatımızın birçok alanında yeni bir maceraya atılma kararı alıyorsak bizi tanımayanların ilk olarak başvurduğu alanlar haline gelmiştir. Evet aslına bakarsanız doğal karşılamak gerekir, netice itibariyle bizlere kolayca erişebilecekleri en yakın mecralar onlardır. Tabii bu alanlarda artık sadece bizi merak eden birazdan tanışacağımız kişiler değil, bizlere iş verecek olan kişi, kurum ya da kuruluşlar da o alanlar üzerinden hakkımızda bilgi sahibi olma konusunda başvuruyor. Kısaca müstakbel patronlarımız dahi bizlerin sosyal medya hesaplarında gezinti yapıyor ve hakkımızda bir çıkarım yapıyor.

Ve sosyal medya, vazgeçmek istemediğimiz bir alan olduğu için, olası bir iş başvurusunu durumuna göre nasıl bir önlem almamızda fayda var. Peki neler yapabiliriz? 

 


Tamamen gözden geçir!
İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin! 1

Elbette ne var ne yok anlayabilmemiz adına profillerimizin herbirini baştan sona bir gözden geçirmemizde fayda var. En popüler olandan en riskli kullanıma müsait olanına dek hesaplarımızı kontrol etmemiz bizler adına faydalı olabilir. Saldırgan dil içeren paylaşımlarımızı birazcık törpüleyebiliriz mesela ya da karar yine sizlere ait.


Paylaşım içeriği
İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin! 2

Elbette bir şekilde konu dönüp dolaşıp paylaşımlarınıza gelecek çünkü konu sizsiniz ve fikirleriniz. Bu yüzden keskin anlamlar içeren, dışlayıcı, ötekileştirici anlamlara sahip içerikleriniz hakkında oturup düşünmenizde fayda var. Yıllar önce yaptığınız bir paylaşımın, bugün iş bulma şansınızı tehlikeye atmasına izin vermemelisin.
 


Arkadaşlarınızla bir sınırınız olmalı!
İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin! 3

Ne paylaştığını kontrol edebilirsiniz fakat yine de  etiketlendiğiniz gönderileri her zaman kontrol etmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle arkadaşlarınızla konuşun ve onlardan sizi profesyonel olarak kabul görmeyecek bir şeyde etiketlememelerini isteyin. Birden fazla hesabınız varsa, arkadaşlarınızın hangisinin özel, hangisinin genel hesabınız olduğunu bildiğinden emin olun.
 


Uzmanlığını göster
İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızın Size Engel Olmasına İzin Vermeyin! 4

Sosyal medya sadece anıları paylaşmak için yok. Sosyal medyayı kendi tanıtımını yapmak için kullanabilirsin. Uzmanlık alanınla ilgili içerikler paylaşarak sosyal medya platformlarını kendi yararına kullanabilirsin. Doğru içerik paylaşımı ise ağını büyütmene ve etkili insanlarla bağlantı kurmana yardımcı olabilir. Kendi içeriğini oluşturmak, kendini bir uzman olarak göstermek için oldukça önemli. Sektörünle ve pozisyonunla ilgili bilgilendirici paylaşımlar paylaşman sana her koşulda kazandırır unutma!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..