Blog

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural

Bütün mezunlar buraya! İş görüşmesi iş arama sürecinin en kritik adımıdır. İş arama süresinde birçok şey değişmiş olsa da değişmeyen şeyler de var. Bunlardan biri ise iş görüşmesinde kendinizi nasıl sunduğunuzdur. Mülakatta yapacağınız ufak bir hata işi çok istediğiniz bir işi kaybetmenize sebep olabilir. Böyle bir yaşamamanız için sizlerle önemli ipuçları paylaşacağım. 

1. Kendinizi Tanıyın!

Herhangi bir iş görüşmesinden önce kendinizi tam anlamıyla tanımaya çalışın. Kendini tanıyan kişinin, profesyonel niteliklerini ve kişilik özelliklerini karşı tarafa daha iyi aktarabildiğini unutmayın. Niteliklerinizi ve tecrübelerinizi kesinlikle küçümsemeyin.

Profesyonel hayattaki amaç ve hedefim ne?

Profesyonel niteliklerim ne?

Pozisyona uygun tecrübem var mı?

Zayıf ve güçlü yönlerim neler? 

gibi soruları iş görüşmesine gitmeden önce kendinize sorun ve cevaplayın.

2. İş Görüşmesine Gittiğiniz Firma Hakkında Araştırma Yapın

İyi bir hazırlık yapmadan, iyi bir performans sergileyemezsiniz. Başvurduğunuz pozisyonun getirdiklerinden, şirketin geçmişinden ve sektörden iyice haberdar olun. İş görüşmesi sırasında aktif bir katılımcı olabilmek ve iyi bir izlenim bırakmak için bilgili olmak şart. 

3. İş Görüşmesi Sırasında İyi Görünmeye Dikkat Edin

Hangi yönetici iyi görünen bir insandan etkilenmez ki? Günlük hayattaki tarzınız ne olursa olsun, bir iş görüşmesine giderken görüşmeyi ciddiye aldığınızı ve özenli giyindiğinizi belli eden seçimler yapmanız beklenir. Kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olduğundan emin olun. Mutlaka profesyonel bir görünüm veren renkleri tercih edin. Tırnaklarınız kısa ve bakımlı olsun. Ter kokmamanız önemli bir mevzudur ama ağır kokulardan ve losyonlardan kaçının. 

Erkekler İçin Giyim Tüyoları;

Kurumsal bir firmaya iş görüşmesine giderken erkekler takım elbise, kravat ve klasik ayakkabı giymelidirler. Takım elbise lacivert ya da gri sade ve desensiz bir takım olmalı. Kravat seçimi göze batmayacak bir renk örneğin; çizgili bir model uygun olacaktır. Takım elbisenin içine rengine uygun ya da beyaz renkli bir gömlek giyilmelidir. Böyle bir takım elbise siyah ya da kahverengi ayakkabılar ve siyah çoraplar ile tamamlanabilir. Traşlı olmanız ve jöle ve briyantin gibi saç ürünlerini fazla abartmamanızı öneriyoruz. 

Kadınlar İçin Giyim Tüyoları; 

Kurumsal bir firmadaki iş görüşmesine giderken kadınlar pantolon-ceket ve etek-ceket takım giymeleri önerilir. Profesyonel görüşmelerde takımın bir gömlekle ya da bluzla tamamlanması uygun olur. Lacivert, gri ve siyah gibi tercih nötr renkler tercih edilmelidir. Fazla dekolte, çok kısa, dar ve açık modellerden kaçınınız. Saçlarınıza düz fön, at kuyruğu ya da abartısız bir topuz yapabilirsiniz. Ayakkabılarınız takımınızı tamamlayacak renkte ve fazla yüksek topuklu olmamalı eğer topuklu ayakkabılar ile aranız iyi değil ise biçimsiz yürüme ya da herhangi bir kaza gibi bir riske girmeyiniz. Takı ve aksesuarlar konusunda da abartılı olmamaya özen gösterin.

Kadınlar İçin Makyaj Tüyoları;

Her kadının kendini rahat hissettiği bir makyaj yapma şekli ve kendine özgü yinelediği bir makyaj vardır ama iş görüşmeleri için kendi tarzımızın dışına çıkmamız gerekebilir. Örneğin; bir bankaya gidiyorsanız kesinlikle kırmızı ruj sürmemelisiniz ama prezentabl pozisyon için bir şirkete giderken sürebilirsiniz tabi ki. Şirket hakkında araştırma yapın, tutumlarını öğrenmeye çalışın. Kurumsal bir kuruluşa giderken kural şu; sade ve basit olun ve doğal makyaj yapın. Coco Chanel der ki; ''Evden çıkmadan önce son kez aynaya bakın ve bir aksesuarınızı çıkarın''. Elbette burada aksesuardan bahsetmiyoruz fakat bunu makyaja uygulayabilirsiniz. Hiçbir şey pırıl pırıl bir ciltten daha iyi bir etki bırakamaz. Az makyaj ve özgüvenli bir duruş karşısında hangi patron etkilenmez ki?

4. İş Görüşmesi Sırasında Duruşunuz Çok Önemli

Özgüvenli bir duruşun ne kadar önemli olduğunu artık belirtmeme gerek yok. Gözleriniz yere bakmasın ama gözlerinizi dikip karşınızdakinin de yüzüne bakmayın. Görüşmenin %60-70'i boyunca karşınızdakiyle göz teması kurunuz. Sürekli sırıtmayın ama arada bir mutlaka gülümseyiniz. Dik durun, omuzlarınızın düşük durması özgüvensizlik olarak algılanabilir. Vücut dilinize dikkat edin. Örneğin; kollarınızı önünüze kapatırsanız olumsuz ve önyargılı olduğunuzu, elinizi ağzınıza götürürseniz söylemek istediğiniz bir şeyleri gizlediğinizi, ayaklarınız ya da elleriniz titrer ise stresli olduğunuzu düşünebilirler. Vücut dilimiz rahat olmalı. Yavaş ve anlaşılır konuşun. Ses tonunuzu iyi ayarlayın ve aaa,ııı gibi duraklamalara konuşmanız sırasında yer vermeyiniz. Konuşabilecek sadece 20-30 dakikanız var unutmayın. İyi değerlendirin. 

5. İş Görüşmesinde İlk Temas Tokalaşma 

Dik bir duruş ile göz teması kurarak tokalaşmalıyız. Tokalaşırken karşımızdakinin elini parmak ucuyla değil normal bir şekilde kavramalıyız. Ne çok sıkıp kompleks ne de gevşek bırakıp ''güvensiz hissediyorum'' imajı vermeliyiz. Görüştüğünüz yetkili ile sıkıca tokalaşın. Bu sırada yüzünüzde kendine güvenen tebessümünüzü eksik etmeyiniz.

6. Kendi Kendinizi Sunmanız En Önemli Basamak 

 CV'nizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Özgeçmişiniz ya da başvuru formunuz elbette önemli ama tek başına yeterli değil. Her ne kadar siz o pozisyon için oldukça nitelikli olsanız da sunumunuz çok önemli. Kesinlikle CV'nizi okumayın. ''Bu pozisyona baş vurabilecek diğer adaylardan şu şekilde farklılaştığımı düşünüyorum.'' vurgusu yapabilirsiniz. Kazandığınız bir ödülü veya önemli bir başarınızı sebep-sonuç, giriş-gelişme, sorun-çözüm ögelerini barındırarak anlatın. Hikayeler her zaman daha akılda kalıcı olur. Ve en önemlisi iyi bir dinleyici olun.

7. Gittiğiniz Yerde Herkese Olumlu Yaklaşımlar Sergileyin

Görüşmeden önce ve sonra muhatap olduğunuz herkese iyi bir yaklaşım sergileyin. Robert Half International tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre yöneticilerin %91'i asistanlarının iş görüşmesi için bekleyen adaylar hakkındaki fikirlerine önem veriyor ve bunu seçme sürecinin bir parçası olarak görüyor. Şirketteki herhangi birine karşı saygısızca davranış sergilemek, işi alma şansınızı negatif yönde etkileyecektir. Siz siz olun binaya girer girmez mutlaka pozitif olun.

8. Mutlaka Soru Sorun

 Görüşmenin sonunda mülakatçılar adaya herhangi bir sorusunun olup olmadığını sorarlar. Bu aşamada şirket ile araştırma yapıp yapmadığınız çok önemli. Şirket ile ilgili sorular sorabilir, hatta sorduğunuz soruları dikkatli seçerseniz, bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Çok soru sormamaya ve karşı tarafın sözünü kesmemeye özen gösterin. Eğer hiç soru sormazsanız, bu konuda yeterince bilinçli ve bilgili olmadığınızı ya da işi çok önemsemediğinizi düşünebilirler. Tabi ki sorularınız hiçbir zaman '' Maaş ne kadar?'' ya da '' Çıkış ne tarafta?'' olmamalı.

İşsizlik oranının çok arttığı günümüzde her üniversite mezununun istediği işte çalışması gittikçe zorlaşıyor. Bunun mezunların üzerine bindirdiği endişe ve stres olumsuz sonuçlar doğurabiliyor ama unutmayın ki her iş görüşmesi sizin için bir tecrübe demek. Bu yüzden olumsuz geçen iş görüşmelerine özgüveninizi kaybetmek yerine kendinize '' Nerede hata yaptım?'' sorusunu sorarak her görüşme ile deneyim kazanabilirsiniz. Yazdıklarımın size yardımcı olmasını umut ediyorum ve kendim dahil mezun olan ve olacak bütün arkadaşlara bol şans diliyorum. 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..