Blog

iş imkanı azalan meslekler

İş İmkanı Azalan Meslekler Neler?

Üniversite sınavı için bir yıl boyunca çaba sarf eden , dirsek çürüten arkadaşlarımız sezonun sonu geldiğinde , sınavda umduğunu bulduğu andan itibaren idealine kavuşmak için gün sayar. 

Çocukluğumuzda bizlere yöneltilen "Büyüyünce ne olacaksın yavrum?" sorusuna verilen cevaplardan mıdır bilinmez ama son yıllarda bu sorulara verilen en popüler cevaplar neyse bizzat o konularda mesleklere ciddi talep söz konusu arkadaşlar.

Evet şakayı ve geyik muhabbetini bir kenara bırakacak olursak resmi verilere göre 2018 yılında hangi bölümler en fazla tercih edilmiş onlara bakalım;

iş imkanı azalan meslekler

 

Grafikte de kolayca gözlemleyeceğimiz gibi , eski dönemlerde ulaşılması en güç olanlar bölümler olarak bilinen Hukuk ve Tıp bölümleri günümüzde en fazla öğrenciye kapılarını açan bölümler konumuna yükselmiş bulunuyor. 

Yüksek kontenjanlar, her ilde üniversitenin var olması, puanların biraz daha düşük olması, vakıf üniversitelerinin açılması ve bu üniversitelerde öğrenci kabul barajlarının biraz daha düşürülmüş olması, hukuk ve tıp fakültesi öğrencilerinin artmasına sebep oldu. Bu artışın ardından elbette mesleğe atılan arkadaşlarımızın gün geçtikçe çalışma alanlarının daralması durumu da gayet kolay ön görülebilir bir sonuç olacak. İşte tam da bu aşamada vasıflı ve vasıfsız olarak mezunları konumlandırmak gibi bir yol ayrımı söz konusu olacak gibi duruyor ki özellikle hukuk konusunda yetkililerin söylemi "Avukatlık yeterlilik sınavı" tarzı bir çözüm yoluna gidilmesi yönünde.
tıp okumak
Öte yandan tıp fakültesi konusunda bakacak olursak, TUS adlı bir sınavın varlığı söz konusu fakat bu bir çözüm mü ya da tıp alanını ileri götürebilecek bir hareket mi orası da tartışılır . Bu yüzden sizlere tavsiyemiz meslek tercihlerinizde dikkatli olmanızdır. 

Bu iki mesleği hemen ardından takip eden PDR olarak kısaltmaya sahip Psikolojik Danışman ve Rehberlik bölümü de aslında aynı sıkıntıyla karşılaşmak üzere. Çalışma alanı diğer bölümlere nazaran biraz daha dar olan bu bölüm için kontenjanlar şimdiden doluluk seviyesine yakın , bu yüzden iş bulma sıkıntısı yaşanabilir, yaşanmasa dahi ümit edilen seviyelerde kazanç söz konusu olmayabilir.
hukuk okumak
Bu grafiğe baktığımızda özellikle ilk 5 meslek idealleriniz arasında ise dikkatli davranmanızda fayda var. Kontenjanları , mezun sayılarını , atamaları ve bunlar gibi birçok konuda takipleri sürdürün arkadaşlar ve hayalinizde yer alan mesleğe ulaşın!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..