Blog

gelecekte çok fazla iş imkanı sağlayacak olan meslekler

İş İmkanı Fazla Olan Meslekler!

Günümüzde çağın getirileri ile birlikte diplomalı insanların sayısı oldukça fazla. Bu yüzden ekmek aslanın ağzında ve herkes okuduğu ya da okuyacağı bölümün mezuniyet sonrasında nasıl bir iş potansiyeline sahip olduğu konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. 

Evet arkadaşlar, takdir edersiniz ki birazdan sizlere sunacağımız listenin bir kısmı kesinlikle teknoloji ile alakalı olacak. Bunun sebebi de her geçen gün biraz daha fazla büyüyen , insanları içine katan bir sektör olduğundan , nasıl yapıldığından, nasıl yönetildiğine kadar her konuda bilgi sahibi olmayı gerektiren büyük bir yelpazeye sahiptir.

 

Gelecekte hangi meslekler sahip oldukları iş alanları ile diğerlerine fark atacak ?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki iş olanakları fazla olacak diye herkes iş sahibi olacak diye bir garantiyi kimse sizlere veremez. Burada önemli olan iş tercihlerinizi yapacakken mesleklerin geçerlilikleri ve hitap edecekleri alan ile birlikte bu iş gruplarından etkilenecek kitlelerdir. 

Ve listemiz!


Gıda Mühendisliği

gıda mühendisliği - univerlist

Gıda mühendisliği geçmişte kısıtlı alanlarda hizmet veriyor olsa da günümüzde tüketiciye hizmet sunulan her alanda çalışma imkanına sahiptir. Bugün güzel bir restorana gittiğinizde de o ürünlerin sağlık, hijyen ve kalite kontrollerinden gıda mühendisleri sorumludur, öte yandan bir süper markete gittiğinizde almış olduğunuz ürünlerin de standartlarının incelenmesinden gıda mühendisleri sorumludur. Bu da ilerleyen zaman zarfında Gıda mühendislerine duyulacak olan ihtiyacı göstermiş oluyor.

Veterinerlik

veterinerlik - univerlist

Canlıların hayatlarının devamlılığı söz konusu olduğu sürece bu meslek grubu da bu durumda kendine çalışma alanı bulmaya devam edecektir. Ek olarak son yıllarda özellikle hayvanseverlerin katkıları ile hayvanlara karşı daha bilinçli yaklaşan bir nesil geliyor ve bu da veterinerlerin sıkça ziyaret edilmesine olanak sağlıyor. Onun dışında devletin ve yerel yönetimlerin de kendi bünyelerinde atmış oldukları adımlar söz konusu ki bu da yine onların iş olanaklarının artmasını sağlıyor. 

İnternet Gazeteciliği

internet gazeteciliği - univerlist

Yazılı basının haricinde artık "Yeni Medya" bölümünün de öğrenim hayatımıza giriş yapması ile birlikte , artık bilgi internet üzerinden kitlelerle buluşturulabiliyor. İnternet kullanımı gün geçtikçe daha da artacağından dolayı bu sektörde ihtiyaç her zaman devam edecektir.Endüstri Mühendisliği

endüstri mühendisliği - univerlist

Amacı verimliliği ve üretkenliği artırmaya yönelik olan bölüm, diğer mühendislik dallarına göre masa başı işi daha ağırlıklıdır dense de birçok konuda elini taşın altına koymak durumunda olan mühendislik alanıdır. Her şeyin endüstriye dönüştüğü günümüzde bu meslek grubunun da iş imkanları oldukça fazla olacaktır.


Sosyal Medya Uzmanı

sosyal medya uzmanı - univerlist

Günümüzde çok yaygın halde kullanan Sosyal Medya firmalar için de olmazsa olmaz durumuna gelmektedir. Bölüm, üniversitelerde çok yaygın olmasa da mezunlar katıldıkları eğitimlerle kendilerini bu konuda geliştirerek Sosyal Medya uzmanı olabilmektedir.


Dijital Pazarlama Uzmanı

Pazarlama, ilkel pazarlama ve dijital pazarlama olarak karşımıza çıkar. Makinelerin öğrenmesi ile birlikte akıllı analizlerin yapılması, kitlelere daha kolay ve daha çabuk ulaşılması durumu birçok markanın ürünlerini dijital platformlar üzerinden pazarlama yapması konusunda evrimine sebep oldu. Ve bu yüzden olacak ki günümüzde firmalarda, dijital pazarlama, adwords, SEO en çok aranan uzmanlıklar arasındadır.
 

Yazılım mühendisliği

yazılım mühendisliği - univerlist

Geleceğin mesleği olarak herkes tarafından gösterilen meslek yazılım mühendisliğidir. Bunun da en büyük sebebi, geleceğe yön vermekte olan ve verecek olan her çalışmanın bir şekilde yazılım tabanından çıkış yapmış olmasıdır. Yazılım dendiğinde akla belki de ilk olarak web siteleri gelir lakin söz konusu yazılım ise elektrikli olan ve komutlarla çalışan bir cihaz söz konusu ise orada mutlaka bir yazılım mühendisine ihtiyaç vardır. Yazılım mühendisleri, bilgi teknolojileri mimarisi alanında yapılan araştırmaları (veritabanları, veritabanı programcılığı, yazılım proje yönetimi, ölçümü ve testi) gibi konuları ele alır. Bunlara ek olarak son zamanlarda sürekli duyduğumuz yapay zeka , arttırılmış gerçeklik gibi heyecan verici çalışmalara ek olarak stres atmamıza yardım eden oyunlar da yazılım ürünleridir. Bu da iş alanının ne denli geniş olduğunu gösterir.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..