Blog

İş Yerinizde Motivasyon Kaybı Yaşamanızı Engelleyecek 4 Öneri!

İş Yerinizde Motivasyon Kaybı Yaşamanızı Engelleyecek 4 Öneri!

Öğrencilik hayatınızın sona ermesiyle birlikte artık iş hayatınız başlıyor. Yaklaşık 20 yıl boyunca almış olduğunuz eğitimi artık gerçek hayata senkronize etmeye çalışırken karşılaşacağınız bazı farklılıklar söz konusu olacak ki o aşamada yer yer motivasyon kayıpları yaşamanız oldukça mümkün. Bu kayıpların çoğu ilk etapta beklentilerinizin altında kalan işleyiş, hayal ettiğinizden farklı iş arkadaşları ve çalışma disiplini sizleri elbette derinden etkileyecektir, bu konuda gelecek kariyerinizi de riske etmemek adına yapmanız gereken bazı basit hamleler söz konusu ki emin olun evinize dönüp başınızı yastığa koyduğunuzda bu sizlere çok fayda sağlayacak.
 


Hatalarınıza sahip çıkın!
iş yerinizde motivasyon kaybı yaşıyorsanız yapmanız gerekenler 1
Özellikle ilk işiniz sizin için inanılmaz bir tecrübe kaynağı olacağı için hata yapmamaya özen göstereceksinizdir, fakat hata yapmaktan kesinlikle çekinmemenizi öneririz. Çünkü hata yapmak oldukça doğal bir durum ve bu sizin korkunuz haline gelmemeli. Olası bir konuda hatanız söz konusu ise ona sahip çıkmanızda fayda var, eğer kabul ederseniz hatayı geride bırakıp çözüme odaklanabilirsiniz. Aksi durumda başkalarında suç bulmanız, sorumluluktan kaçan ve takım ruhundan uzak, bencil bir insan olduğunuz izlenimini uyandırır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi güven oluşturmak zordur. Bu nedenle olaylardan anlık kurtulmak adına itibarınızı zedelemeyin.

 


Mükemmeliyetçi olmayın
iş yerinizde motivasyon kaybı yaşıyorsanız yapmanız gerekenler 2
Her zaman mükemmele odaklanmak tek başına gerçekleştirilen bir çalışmada oldukça zordur. Bu nedenle iş yerinde de her şeyin üstesinden tek başına gelebileceğiniz algısını yaratmanıza gerek yok. En iyi işler çoğu zaman bir ekipten çıkar; çünkü farklı görüş ve yetkinlikte insanların bir arada olmasıyla daha kalıcı ve iyi işler ortaya çıkarılır. Bu nedenle gerektiğinde yardım istemekten korkmayın. Eğer gerekiyorsa ekip üyelerinizden yardım isteyin. Bu durum sizi zayıf göstermez, aksine potansiyelinizi diğer ekip arkadaşlarınıza göstermek için birlikte iş yapmanız iyi bir fırsattır.

 


Bitiş tarihini asla atlamayın!
iş yerinizde motivasyon kaybı yaşıyorsanız yapmanız gerekenler 3
Aynı anda birden fazla işle uğraşıyor olabilirsiniz; ancak sorumluluğunuzda olan işlerle başa çıkabilmek için çalışma şeklinize uygun bir takvim oluşturun ve işlerinizi sıraya koyun. Asla daha hızlı ve iyi görünmek adına tutamayacağınız sözler vermeyin. Üç günde bitebilecek bir iş için “Bir günde hallederim” demeyin. Size verilen brief ya da görevi iyi anlayın ve iş yapacağınız ekiple teslim tarihi konusunda baştan anlaşarak işe başlayın. Elbette ani gelişen durumlar olabilir, araya başka acil işler girebilir. Böyle bir durumda da mutlaka ilgili kişileri bilgilendirmeyi unutmayın.

 


Şikayet etmeyi bırakın!
iş yerinizde motivasyon kaybı yaşıyorsanız yapmanız gerekenler 4
İş yerinde memnuniyetsiz olduğunuz durumlar illa ki vardır ve bu konuları iş arkadaşlarınızla paylaşarak rahatlamaya çalışmanız çok doğal. Ancak ne var ki bu konuda da dozu iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer yerli yersiz her şeyden yakınır bir hâl alırsanız, size duyulan güven duygusu da hızla düşecektir. İş yerinizle ilgili olumsuz her söyleminiz, aidiyet duygunuzun azaldığını ve fırsatını bulduğunuz ilk anda gidebileceğinizi hissettirir. Bu nedenle iş değişikliği düşünmüyorsanız, olumsuz düşüncelerinizi her fırsatta dile getirerek güven kaybetmeyin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..