Blog

İşletme nedir ? İşletme hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ?

İşletme Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arkadaşlar Merhaba,

Üniversite konusunda ülkemiz öğrencileri tarafından en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesine sıra geldi ve o da "İşletme". Eşit ağırlık olarak adlandırılan Türkçe Matematik alanında lise eğitimi alan arkadaşlarımızın birçoğu üniversiteye geçtiğinde İşletme bölümüne yönelmeyi tercih eder.


İŞLETME NEDİR ?

İşletme bölümü işletme kurma, yönetme ve çalışma biçimlerini anlamak ve geliştirmek için kurulmuş, aynı zamanda bugün var olan iktisat bölümü ile ortak alanda çalışan bir bölümdür. Teknolojik gelişmeleri takip ederek ve yararlanarak günümüz dünyasındaki var olan büyük şirketlerin araştırma ve çalışma yapmasına katkıda bulunan bir bölümdür diyebiliriz. 

isletme nedir

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin en popüler bölümlerinden bir tanesi olan işletme, hem örgün hem de açık olarak tabir ettiğimiz uzaktan eğitimde de oldukça fazla kayıtlanılan bölümdür. Bu kadar fazla talebin olduğu bir bölüm insanın gözünü iş olanakları konusunda elbette korkutuyordur, lakin korkmasın. Normal şartlarda bir bölüme ne kadar ilgi olursa o bölümden mezun olanların daha sonra iş bulma konusunda sıkıntı çekmesi gibi sorunlar oluyor. Ancak şunu belirtmek istiyoruz ki İşletme o kadar geniş bir alanı kapsıyor ki Bankacılıktan,Kamu Kurumlarına,Akademisyenlikten,Mali Müşavirliğe kadar uzanan bir iş sahası vardır. Şimdi sizlere İşletme’den mezun olabilmek için okullarda ne gibi dersler gösteriliyor hangi derslerin eğitimleri veriliyor bir bunlara göz atalım.

 

İŞLETME DERSLERİ

isletme dersleri

4 yıllık bir bölüm olan İşletme Fakültesinde en başta Muhasebe,İşletme Yönetimi,Ekonomi,İş Hukuku, Çalışanların Motivasyonlarına yönelik dersler,Analiz Yöntemleri gibi belli başlı dersleri vardır. Genellikle işiniz sayılarla olacak olsa da sözel derslerde yok değil. Bunun yanı sıra kardeş bölüm olan İktisat ile alakalı dersler de gösterilmektedir. Makro İktisat,İstatistik,İngilizce gibi dersleri de göreceksiniz. Eğitimi her ne kadar kolay gibi görünse de bazı dersler sizi zorlayabilir. Örneğin İktisat ve Muhasebe. Şimdi merak edilen asıl noktaya gelelim. 
 

İŞLETME MEZUNLARI NE İŞ YAPAR ?Fakülte öğreniminizi tamamladıktan sonra iş konusunda ilk olarak kendinizi özel sektörde sınamak istersiniz. Çünkü özel sektör bu konuda başarılı olduğunuz takdirde yüklü kazançların da yolu olacaktır sizler için. Marka elçiliği, ekip liderliği , süpervizörlük , yöneticilik gibi birçok vasfı b sağlar. Bu edineceğiniz sıfatların bir kısmı sosyal iş olanaklarıdır bir kısmı ise kurumsal ve masabaşı diye tabir ettiğimiz iş türlerindendir.


İşletme konusunda söylenebilecek bir başka şey ise, okumuş olduğunuz bölümün üzerine tamamlayacağınız güzel bir lisansüstü programı ve yanına dahil edebileceğiniz sertifika ve yabancı diller siz okuyan ve okuyacak olan arkadaşlarımızın iş hayatını doğrudan olumlu etkileyecektir.

 

İŞLETME TABAN PUANLARI

İşletme taban puanlarına ve ayrıntılı işletme bölümü başarı sıralamalarına hem üniversitelerin profil sayfalarından hem de işletme bölümü sayfasından ulaşabilirsiniz.

İşletme bölümü olan Üniversiteler için BURAYA 

İşletme bölümü hakkında bilgilendirme ve detaylar için diğer yazımızı okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Yazımızı okumak için BURAYA tıklayınız.

Ayrıca İşletme Mühendisliği hakkında da yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz !

 

İşletme Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ !
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..