Blog

üniversitede işletme yönetim okumak

İşletme Okuyanların Hayata Dair Edinebileceği 10 Kazanım

1. Önceliklerini belirleyebilme ve organize edebilme.
 İşletme yönetimi tamamen öncelikleri ayarlamak ve iş akışını düzenleyebilmekle alakalı. Tüm faaliyetlerin bir çoğunda önem derecelendirmesi yapmak çok önemli çünkü bazı görevler daha çok özen ve zamandan fedakarlık gerektirebilir, bazısı ise daha az. İşletme bölümünde öğrenilebilecek en iyi kazanım olabilir.

2. Yüksek iletişim becerilerine sahip olma.

 


 

İletişim, herhangi bir işletme bölümünde odaklanan temel prensiplerden biridir. Sokaktan çevirdiğimiz 10 insanın 9’u, iş dünyasında en önemli unsur olarak iletişim becerilerini söyler. Seçtiğin kelimeler hakkında çok şey söyler ki aynı zamanda vücut dili de en az ağzımızdan çıkanlar kadar etkilidir. Zaten karşındaki ile göz teması kurmaya çalışmanın önemli faktörlerden biri olduğu artık biliniyor.

3.Kişisel ve profesyonel hayatı ayırt edebilme.Profesyonel bir yönetici olarak ya da CEO ya da COO gibi üst düzey bir yönetici pozisyonunda çalışmak genelde bu arkadaşların hayalidir. Fakat iş yüzünden arkadaşların ve ailen için çok daha az zaman ayırmaya başlarsın. Mesleki çalışmalar ve kişisel gündemini dengelediğinde mükemmel dengeye ulaşmışsın demektir. Günümüzün hızlı ve hareketli materyalist dünyasında, ev ve iş yönetmek oldukça büyük bir görev haline geliyor.

4. Çabuk  ve etkili çözüm oluşturabilme.Bir problemi çözebilmekten daha fazlası var. Asıl bizi uğraştıran şey problemlerin ne kadar hızlı ve etkili belirlendiği ve çözüme ulaştığı. İşletme okuyanların yaradılışında hazır cevaplılık olması lazım. Zaman geçtikçe zaten zihnin bir soruna çabucak yönelmen için çaba harcayacaktır. Zaten üniversite hayatın boyunca hazırladığın ödev ve verilen görevler sana falsolu durumlara hızlı giriş yapmanı ve çözüm bulmanı sağlayacak nitelikte olacak.

5. Analitik zekaya sahip olmaları.

giphy-downsized-large.gif

İyi bir iş adamı, yönetici ve liderin ortak bir özelliği vardır, bu da analitik bir zeka. Olaylara analitik yaklaşmak bir çok problemi saptamana ve sorunlara farklı açılarda odaklanmana yardımcı olur. Yapman gereken çok sayıdaki görev her zaman kafada hızlı bir analiz gerektirir. İşletme bölümünde, analitik kahramanlığın iş odaklı bir ortamda olduğu gibi çok profesyonel bir seviyeye çıkacak.

6. Zorlayıcı durumlarda cool durabilme.Seni meslektaşlarından ayıran en önemli özellik stres altındayken zorlu durumların altından kalkabilme yeteneğin. Çünkü olaylar karşısında “poker face” kalabilmek hayli zor. İşletme okurken dayanıklılığınızı test edecek bir çok olay karşına çıkacak. Eğer bir grupla çalışıyorsan öne çıkmak için böyle durumlarda sakin ve çözüm odaklı bir tavır sergilersen, hızlıca öne çıkabilirsin.

7. Etkileyici sunum becerileri.

 

Çoğu zaman, proje sonlarında çalışmanızı aktarmak için sunumlar yapman gerekecektir. Hatta üniversite hayatın boyunca onlarca sunum hazırlamış olacaksın. Zamanla kendini daha rahat hissedecek ve bunu da sunumlarına ve diksiyonuna yansıtacaksın. Çünkü ilk başlarda kekelemeye başladığın sesinin titrediği sunumların her birinden bir şeyler öğrenmiş, veya böyle durumların üstesinden nasıl geldiğini de ayırt etmiş olacağından dolayı her seferinde olaya biraz daha profesyonel bakacağından sene sonunda bu işin kitabını yazmış olacaksın, bizden söylemesi.

8. Kendini pazarlayabilme.
İlk izlenim son izlenimdir. Çok olumlu ve etkileyici bir hava yaratmak için biraz çaba göstermen gerekiyor. Bu yalnızca ünlü tasarımcıların takımlarıyla ve pahalı aksesuarlarla ilgili değil, nasıl en iyi şekilde göründüğün konusunda. Zaten işletme okuyanların eğitim hayatlarında öğreneceği en azından gözlemleme şansları çok yüksek.

9. Zamanını en iyi şekilde planlayabilme.İşlerine ayıracağın zamanı etkili bir şekilde planlaman sana daha çok para kazandıracaktır. Şöyle düşün, zamanını ne kadar iyi organize edersen, o kadar kaliteli iş sığdırırsın. Ve yaptığın işlerin karşılığı da tabii ki paradır. Bölümde buna dair ne kazanacağım sorusuna ise yanıtımız şöyle; her hafta veya her ay bitirmen gereken sunumlar veya raporlar olacağından, her projeyi  zaman-çaba parametreleriyle sıraya koydukça etkili bir zaman planlaması yapmayı öğreneceksin. İşletme bölümünde üzgünüz ki son güne bırakabileceğin bir görevin olmayacak. :’)

10. Gruplarla ve otoritelerle rahatça iletişim kurabilme.Geleneksel olarak iletişim konusunda yazılı olmayan bazı kurallar var. Herkes ile aynı konuşma stilinde iletişim kurman iyi olmayabilir çünkü iş arkadaşlarınla informal konuşman onları fazla rahatsız etmezken senden daha yetkili biriyle konuşmanda dikkat etmen gereken noktalar mutlaka olacaktır. Bölümde okurken bulunduğun ortamlarda sınıf arkadaşlarınla, akademisyenlerle hatta şirketlerden insanlarla konuşurken herkese aynı anlama sahip farklı kelimeler seçtiğini fark edebilirsin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..