Blog

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'nde İç Mekan Tasarımı Bölümünü Okumak

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'nde İç Mekan Tasarımı Bölümü

Bugün Türkiye'nin en çok tercih edilen ve en büyük Meslek Yüksekokulları'ndan birine sahip olan Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu'nda İç Mekan Tasarımı bölümünü okumaktan bahsedeceğiz. 

Tercih döneminin hızla devam etmesiyle beraber siz öğrencilerimizin kafalarının karışık olduğunu acaba ileride ne yapsam diye düşünmekten yorulduğunuzu farkındayız ve tam da bu noktada kafalarındaki soru işaretlerini kaldırabilecek aynı zamanda da bilgilenecekleri bir yazı hazırlamaya çalıştık. Şimdi gelelim İç Mekan Tasarımı bölümü nedir ve ne iş yapar ? 

İç Mekan Tasarımı Bölümüİnsanların yaşadıkları mekanları, onlara uygun şekilde dizayn etmektir. Aynı zamanda binaların iç kısımlarının düzenlenmesinde sanatı ve teknolojiyi aktif kullanarak teknik anlamda bilgisi olan ve çizim yapabilen kişiler yetiştirmektir.

Mesleğin Gerektirdiği Bazı Özellikler Neler ? 

Bu mesleği seçecek öğrencilerimizin tabiki burdaki bütün şartları sağlaması mümkün ya da zorunlu değil. Fakat buradaki bazı özellikleri gördükten sonra bu meslek bana göre diyebilecekleri, akıllarında az da olsa bir şeyler şekilleneceği bir kaç özellik söyleyeceğiz.- Yaratıcı ve estetik görüş sahibi,
- Güzel sanatlara ilgi duyan,
- Şekil çizebilme yeteneğine sahip,
- Yeniliklere ve eleştiriye açık ve
- Her meslekte olduğu gibi sorumluluk alabilme yeteneklerinin olması gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi buradaki özelliklerin bir çoğuna kendinizi uygun görmemeniz, sizin bu mesleğe uygun olmadığınızı göstermemektedir. Bölüme geldikten sonra, öğrencilerimizin aldığı bu kalifiyeli eğitim sayesinde zaten buradaki özelliklerden bbir çoğuna hakim olacağını söyleyebiliriz. Üniversite'nin asıl amaçlarından biri de yetiştirdiği öğrencileri kalifiyeli bir birey  ve vizyoner bir yapıda mezuniyete ve sektöre hazırlamaktır. 


İç Mekan Tasarımı Dersleri

Yapı Malzemeleri,

Detay Çözümleme,

Teknik Resim ve

Bilgisayar Destekli Çizim dersleridir. 


Peki İç Mekan Tasarımı Bölümü Mezunları Ne Yapar, İş Bulma Olanakları Nasıldır ? Bu soruya, belki de hepinizin daha önce duyduğu ver bir çok kişinin size söyledikleri ile cevap vermeye başlayacağız, fakat sektör gereksinimlerinin artması ve hata riskinin azalması ile beraber, yeni mezunların iş bulması git gide zorlaşmaya başlasa da, sizin üniversite zamanınızı iyi değerlendirmenizi ve bu doğrultuda kendi kişisel gelişimleriniz için atılımlarda bulunmanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında İç Mekan Tasarımı bölümü mezunları, mimarlık büroları, mobilya sektörü gibi alanlarlar da iş istihdamı sağlayabilmektedirler. 

Üniversite'nin Sunduğu Olanaklar Nelerdir ?Bilgisayar Labaratuvarları sayesinde, bilgisayar destekli çizim derslerini rahat bir şekilde uygulayabilirken, öğrenciler yeni mekanlar dizayn edebilmektedirler. 

Çizim Labaratuvarları sayesinde ise kendilerini teknik anlamda geliştirmelerinin yanı sıra, teknik çizim derslerini uygulamalı bir şekilde alabilmektedirler.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi de son teknoloji ile dizayn edilmiş, labaratuvar ve stüdyoları ile öğrencilerine uygulamalı bir eğitim sunmaktadır.


Dikey Geçiş Sınavı İmkanları Nasıldır ?

İç Mekan Tasarımı bölümü mezunları, ön lisans bölümlerini başarı ile tamamladıktan sonra, girecekleri dikey geçiş sınavında aldıkları puana göre ;
İç mimarlık,
İç mimarlık ve çevre tasarımı,
Mimarlık gibi 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedirler.


UniverList ile İç Mekan Tasarımı Bölümü olan okullara BURADAN ulaşabilirsiniz. 
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..