Blog

İç mekan tasarımı

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'nde İç Mekan Tasarımı Okumak

Üniversite tercih dönemleri geldiğinde öğrenciler olarak dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Bunlardan bir tanesi ne istediğini bilmek bir ikincisi de aklımızda yer alan aday mesleklerin kısa vadede ve uzun vadede bizlere ne tür katkı sağlayabileceği şeklindedir. Yani uzun soluklu bir eğitim mi? Doğrudan mesleğe atılmanızı sağlayacak bir bölüm mü? 

Tercihini ikinci seçenekten yana kullanmak isteyen arkadaşlarımıza bugün İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'nde eğitimi verilen İç Mekan Tasarımı bölümü ile ilgili bilgilendireceğiz.

İç mekan tasarımı bölümünün kapsamına geçmeden önce sanat konusunda oldukça fazla ünlü olan Plato MYO'da yer alan bir bölüm olduğuna da değinmekte fayda var.


İç Mekan Tasarımı Nedir?

İç mekan tasarımı; binaların iç kısımlarının düzenlenmesi için sanat ve teknolojiyi kullanarak teknik çizim yapabilen kişileri yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir ön lisans programıdır.
İç mekan tasarımı teknikerleri; müşterinin istek ve ihtiyaçlarını saptar, mekanda yapılması gereken değişiklikleri belirler, yapılacak işlerin planını hazırlar veya hazır planı yorumlar ve uygular. Ayrıca boş bir mekanın elektrik, su vb. donanım ihtiyacını da belirlerler. Mekana uygun türde ve miktarda yapı malzemesini seçerek kullanılacak malzemelerin hesabını yaparlar. İç mekan tasarımı teknikerleri teknik çizim yapar ve özgün iç mekan tasarımları yaparlar.


Hangi Bölümlere Dikey Geçiş Yapabilirsiniz?

Bu bölümü okuduktan sonra mesleğinize başlayıp ardından eğitiminizi de 4 yıllık lisans bölümüne tamamlamak isterseniz de bu bölümlere geçişiniz söz konusu olacaktır; 

El Sanatları
Geleneksel Türk El Sanatları
Geleneksel Türk Sanatları
İç Mimarlık
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
Mimarlık
Tezhip

Bölüm hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız! 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..