Blog

İstanbul Üniversitesi Resmen CERN'de Gerçekleştirilen CMS Deneyinin Üyesi Oldu!

İstanbul Üniversitesi Resmen CERN'de Gerçekleştirilen CMS Deneyinin Üyesi Oldu!

Dünya'nın varoluşundan big bang'e kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar keşfetmeyi amaçlayan çalışmalar gerçekleştirilen CMS deneyinde artık İstanbul Üniversitesi de söz sahibi olacak! Bu büyük grururu ülkemize yaşatan İstanbul Üniversitesi'ni tebrik ediyoruz.

İstanbul Üniversitesi Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) araştırma faaliyetleri yürüten Kompakt Müon Selenoid (CMS) deneyine "tam üye" statüsünde kabul edildi.

Üniversiteni kendi yaptığı açıklamada, İstanbul Üniversitesi'nin CERN'de yürütülen ve insanlık tarihinin en büyük araştırmalarından kabul edilen CMS deneyine, 8 Şubat 2019'da tam üye olduğu bildirildi.

CERN'de Ne Yapılıyor?

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Suat Özkorucuklu, haberin yayılmasının ardından bir haber ajansına birtakım açıklamalar verdi ve bu açıklamada en dikkat çeken cümle ise şuydu:

"CERN, günümüz teknolojilerinin üretildiği, insanlık yararına çalışan bir merkez olarak düşünülmeli. CERN'de fizik araştırmalarının yanı sıra dedektör geliştirme, bilgisayar, hesaplama, iletişim teknolojileri, büyük dataların analizi, radyasyon güvenliği ve benzeri birçok konu üzerinde çalışmalara devam edilmektedir."
 Binlerce araştırmacıya ev sahibi

CERN 22 ülkeden birçok üniversiteden yaklaşık 17500 kişiye ev sahipliği yapmakta.

 1998'den beri bu iş için çabalıyoruz!

20 yıllık bir geçmişe sahip olan bir çalışma olduğunu belirten Özkorucuklu sözlerine şu şekilde devam ediyor;

"Amerika'da doktora öğrencisi olarak başladığım çalışmalarıma, 2001'de Türkiye'ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi şemsiyesi altında yürütmeye başladım. 2013'te İstanbul Üniversitesine davet edildim. Buradaki amaç, İstanbul Üniversitesi'nin CERN'de temsil edilmesini sağlamak ve etkinliğini artırmaktı. Bu amaçla CMS deneyine tam üye olmaya karar verdik. Bunun için çoğu çalışmalara o günden başladık ve bugüne kadar devam ederek geldik."

İstanbul üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız arkadaşlar!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..