Blog

İşte 21. Yüzyılın En İyi 10 Albümü!

İşte 21. Yüzyılın En İyi 10 Albümü!

Dünya'nın en önde gelen yayınlarından bir tanesi olan The Guardian geçtiğimiz günlerde 100 adet albümden oluşan bir liste yayınladı ve bu listenin başlığı oldukça iddialıydı, çünkü başlıkta "21. yüzyılın en iyi 100 albümü"yazıyor ve bu listede r&b ve rap ağırlığının olduğunu söylememiz mümkün.

21. yüzyılın başlarına damga vurmuş olan rock gruplarının bu listede yer almaması herkesi şaşırtmış ki listede bazı isimlerin albümleri birden fazla yer alıyor en iyisi kararı sizlere bırakmak .


10- Frank Ocean
Blonde (2016)

Selefi, Channel Orange, Blonde daha az çekici, daha iddialı ve vizyoner bir rekor. Herhangi bir türe kutulanmaya dirençli olan perküsyon geri çekilir, ses çözgüleri, odak dolaşır ve Okyanus bir dizi şiirsel roman boyunca kaydığı ve tökezlerken duygu derinleşir. Büyülü, taklit edilmesi imkansız bir kayıt. Albümü dinleyin.
 


9- Beyoncé
Beyonce (2013)

Sevgi ve benlik her zaman Beyoncé’nin iki büyük teması olmuştur, ancak her biri beşinci solo albümünde her zamankinden daha fazla tutku ve nüans ile yatırım yapmıştır. Her parça için videolarla hiçbir yerden görünmediği için, onu çağın megastarı tanımladığı - pazarlama kampanyalarının küçük insanlar için olduğunu ima etti. Ancak albüm, kadınlık ve evlilik cinselliği hakkındaki ayrıntılı, tutkulu düşünceleriyle büyük girişine kadar devam etti. Albümü dinleyin.


8- Arctic Monkeys
Whatever People Say I am, That's What I'm not 
(2006)


Şimdi Atlantik'in ortalarına doğru ironik bir şarkıda şarkı söyleyebilir, ancak Alex Turner, Jarvis Cocker'dan bu yana popdaki en somut güney Yorkshire sesiyle başladı. Sokak dövüşü indie rock'ı karşısında, kirli dans pistlerinden ve pis adamlardan bahsetti, yüzüyle oturan bir gözlemci bir Cumartesi gecesi bir taksi penceresine bastırarak insanların birbirlerini zıplamasını seyrediyordu. Albümü dinleyin.


7- The Streets
Original Pirate Material (2002)

Neredeyse altın dişlere, Valentinos'a ve korkaklara Mike Skinner'ın ilk çıkışında, İngiltere'deki garajda yazılan ve haftasonu için mükemmel bir İngiliz öykücüsünün gelişini haber veren bir aşk mektubu ile dokunabilirsiniz - Weak Become Heroes, ecstasy'de olmanın en büyük çağrışımı olmaya devam ediyor bir kulüpte.


6- Dizzee Rascal

Boy in da Corner(2003)

Eğer Wiley’in “eski vuruşları”, suçun kurnazlığını kabul ettiğinde, Dizzee sıcaklığı daha da düşürdü: ilk albümü, kentin sertliğinin başını çeken eski eser albümü olan chillblained bir çalışma. Video oyunu yarışmasının ortasında Rascal’ın sesi, kızları, rakiplerini ve dünyadaki yerini göz önünde bulundurarak, sert ve şaşkınlık dolu. 


5- LCD Sound System
Sound of Silver (2007)

James Murphy’nin grubu, Brooklyn’in akıllı, snippy tostunu, Lose My Edge ve Yeah’i izleyen hiper okur-yazar buluntulardan sonraydı. İkinci albümlerinde, snarktan geçtiler, New York'lular, Amerikalılar ve otuzbirlik gibi kimliklerini düşünerek - ve pogodan şık disko şekillerine kadar çeşitli potansiyel dans hareketleriyle birlikte. 


4- Kendrick Lamar
To Pimp a Butterfly (2015)

Los Angeles’ın en iyi sahnesi olan Kamasi Washington ve Flying Lotus da dahil olmak üzere etkilerini katlayarak, Lamar 2010’larda rap olanaklarını genişletti ve Crenshaw’dan aşağı inen bir araba gibi zıplayarak ruh, caz ve squelchy funk'a geçti. Polisleri canlandıran Alright, Ferguson sonrası dönem için bir sivil haklar marşı oldu - aslında, siyah sanatın zenginliğinin bir kutlaması olarak, tüm albüm bigotry için bir başarıydı. Albümü dinleyin.

 

3- Kanye West

My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)

Daha sonra ipliği çok kamusal bir şekilde kaybeder, ancak Kanye West, dahisinin ve eziyetinin her telini başyapıtında birlikte çekti: antemik korolar, psikodrama sözleri ve Bon Iver'den Nicki Minaj ayetine kadar bir all-star şarkısı. Bu arada, Batı’nın bombastik üretimi, King Crimson’dan Aphex Twin’e kadar her şeyin örneklerini içeriyordu: bir senfoni, yeni, gösterişli bir dijital kültüre. Albümü dinleyin.


2- The Strokes
Is This It? (2001)

Britpop bedwetter indie'ye döndükten ve ABD, aptal pop-punk çalkantısını çıkardıktan sonra, New York quintet'in ilk albümü, rock'ın tekrar nasıl havalı olacağını gösterdi: tüm droll, çizme gözlemleri ve bir dalış çubuğuna çıkan buhar çizgileri ortaya çıktı. müşteri. Oh, ve patronun cuma günkü ofiste ceketinin altında bir tişört giyerek modaya geçmeye çalışıyor mu? Bu adamları suçla. Albümü dinleyin.

 


1- Amy Winehouse

Back to Black (2006)

Bu başlık, onu öldürecek madde suiistimalinin ardından korkunç bir şekilde ön plana çıkıyor, ancak Winehouse en canlı albümünde komik, kızdıran, aşık olmuş bir şekilde canlıydı. Yapımcı Mark Ronson, önceki yüzyılın popüler müziğinden (doo-wop, ruh, hip-hop) çığır açan bereketli destekleri, o sesle salt klas olmaktan kurtarıldı: zorlu, taklit edilemez, her zaman yanlış aralığa ulaşan her zaman tamamen haklı ol. 

• Bu liste, 2000'den 2019'a kadar 20 favori albümünü sıralayan 45 Guardian müzik yazarı tarafından yapıldı. 20 numara için bir puan olmak üzere 1 numara için yirmi puan tahsis edildi. Bu puanlar toplandı ve aşağıdaki sıralama ile sonuçlandı. Toplam 454 farklı albüm oy kullandı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..