Blog

Dünyanın en eski üniversitesi

İşte Dünyanın En Eski Üniversitesi

Eğer dünyanın en eski üniversitesinin Avrupa veya Çin'de olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Dünyanın en eski üniversitesi Morocco'da bulunuyor. 859 yılında kurulan Al-Qarawiyyin, UNESCO ve Guinness Dünya Rekorları Kurulu tarafından, en eski üniversite ve ilk diploma veren enstitü olarak kabul ediliyor. Müslüman dünyasının spiritüel ve eğitimsel merkezi olarak bilinen Fes'te bulunan okulun eşsiz olmasındaki en büyük sebeplerden biri ise, Tunuslu bir prenses olan Fatima al-Fihri adlı bir kadın tarafından yaptırılması.

Dünyanın En Eski KütüphanesiAl-Qarawiyyin'in kütüphanesi, öncelikli olarak din ve eğitim üzerine. Bugün, okulda bulunan kütüphane, dünyanın en eskisi olarak kabul ediliyor. İçerikler arasında 4000'den fazla el yazması bulunuyor ve bazılarının tarihi 9.yüzyıla kadar dayanıyor. Medrese olarak kurulan okulun içinde, Kuran derslerinin yanı sıra, Arap grameri, kaligrafi, matematik, müzik, kimya, mevzuat, mistisizm, tıp, astronomi, tarih, jeografi ve retorik dersleri de veriliyordu.

Medresenin geniş ders alanları ve göz dolduran kütüphanesi, kısa zaman içinde kulaktan kulağa yayıldı ve zamanın din, eğitim ve politika ile ilgili konularının konuşulduğu, tartışıldığı en önemli merkezlerden biri haline geldi. Konuların çeşitliliğinden dolayı üniversite, zamanının en önde gelen bilim insanlarını da öğretmen olarak bünyesinde barındırıyordu.Şu an başvuru sayısı alıp başını gitmiş durumda. Bu yüzden de yöneticiler, zorlu bir eleme sistemi getirmiş durumdalar. Örnek vermek gerekir ise; okula başvuran öğrencilerden, tüm Kuran'ı ezbere bilmeleri isteniyor.
Böylesine bir talep karşısında doğal olarak, sayılı sultanların ve varlıklı tüccarların çocukları, 1.sınıf bir eğitim almak için sıraya girmiş durumdalar. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..