Blog

İşte Gelecek 20 Yıla Hükmetmesi Tahmin Edilen Meslekler!

İşte Gelecek 20 Yıla Hükmetmesi Tahmin Edilen Meslekler!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gelenek bozulmuyor ve bugünün gidişatından yarını tahminleyerek geleceğin meslekleri adı altında bir takım çıkarımlar yapılıyor.

Söz konusu gelecek olduğunda elbette herkesin aklına anında bizleri her geçen gün biraz daha etkisi altına alan yazılım mühendisliği ve alt dalları geliyor olabilir ki evet bu listede yine yazılımcıların olduğuna rastlayacaksınız ama emin olun listede gördüğünüze şaşıracağınız başka meselekler de yer alıyor.
İşte Gelecek 20 Yıla Hükmetmesi Tahmin Edilen Meslekler! 1

Gelecek için en iyi kariyer hangileridir? Gelecekte sağlam bir büyüme ve iyi ücret alacağı öngörülen işler:

  • İş analisti
  • Yazılım geliştirici
  • Pazarlama
  • Bilgi Güvenliği
  • Fizyoterapist
  • Satış uzmanlığı

Gelecek belirsiz ama bugünün bilgisiyle sağlam tahminler yapabiliriz. Listenin bir kısmı bugün hızla büyüyen sektörlerden geldi. Diğer işler, yaklaşmakta olan teknolojiye dayalı tahminlerden gelmektedir.

İşte Gelecek 20 Yıla Hükmetmesi Tahmin Edilen Meslekler! 2

İşçilik İstatistikleri Bürosu'nun (BLS) yardımıyla bugün büyümekte olan işleri bulabiliriz. Önümüzdeki 10 yıl boyunca bir alanda yaratılan yeni işlerin sayısını tahmin ediyorlar. Bunlar gelecek için harika kariyer yolları. Sağlık alanındaki işler yakında öngörülen çok büyük bir büyüme gösteriyor. Bu onlara Gelecek için En İyi Kariyer listesinde bir yer kazandırdı.

Gelecekte, teknoloji endüstrileri değiştikçe başka işler de talep edilecektir. Bu işler henüz büyük bir artışa ihtiyaç duymuyor, teknoloji hala gençken, bu yüzden BLS'nin büyüme istatistiklerinde kayda değer değil ve tahmin etmeleri daha zor. Ancak, hangi işlerin 10-30 yıl içinde önemli olacağını görmek için gelecekteki teknolojilere bakabiliriz.

Robotik ve yapay zeka (AI), endüstrileri değiştirecek olan iki teknolojidir. Bunlar gelecekte talepte bulunan işleri oluşturacak.

Sanayide daha büyük rol alan robotikler, bazı işlerin ortadan kalkması anlamına gelecektir. Manuel ve tehlikeli görevler robotlar tarafından değiştirilecektir. Manuel emekçiler değerli kalmak için daha yetenekli hale gelecektir.

İşte Gelecek 20 Yıla Hükmetmesi Tahmin Edilen Meslekler! 3

Yapay zeka birçok tekrarlayan göreve olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. İşçiler her zamankinden daha fazla araç ve verilere erişebilecek. Gelişen kariyer yolları, analistler ve geliştiriciler gibi verileri kullananlar olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..