Blog

Türkiyeden daha ucuz okuyabileceğiniz yurtdışı ülkeleri

İşte ! Türkiye'den Daha Ucuza Okuyabileceğiniz Yurtdışı Üniversiteleri

Herkesin hayalidir, yurt dışında eğitim almak. Hele ki Türkiye’de trend haline gelen bu eğitim anlayışını neden diye düşünmek çok da zor değil aslında. Bir çok öğrencinin kendini daha iyi imkanlarda, farklı kültürler görerek yetiştirmesinin büyük faydası olduğunu biliyoruz gerek iş gerekse sosyal yaşantısında. 

İyi güzel de, bu yurt dışında eğitim almayı herkes hayal ediyor, peki herkes ulaşabiliyor mu ? Tabikii hayır, bazılarımız için manevi engeller olsa da çoğunluk için maddi engeller boy gösteriyor.

Hepimiz yurtdışında ucuz fiyatlara kaliteli bir eğitim almak istiyoruz. Peki eğlence ? Bunun üzerine tabiiki eğlenmeyi de düşünüyoruz. İşte sizin için hem sosyal hayatı uygun hem de öğrenciliğinizi keyifli geçirebileceğiniz şehirleri seçtik..

1- Güney Afrika / JohannesburgJohannesburg, Güney Afrika’nın eğitim alanında yatırım yaptığı en büyük şehirlerden bir tanesidir.  Eğitim dilinin ingilizce olması sayesinde birçok ülkeden buraya dil öğrenmeye gelenlerde oluyor. Yapılan yatırımlar sayesinde eğitim seviyesi oldukça yüksek olan Johannesburg’un en önemli avantajlarından bir tanesi de diğer İngilizce konuşulan ülkelere göre okullar ve eğitim çok daha ucuzdur. 

Eğitim ücretleri yıllık $3.300 - $3.700 arasında değişmektedir. 

2- Rusya / Tomsk Tomsk Fedaral bölgesinin başkenti olan Tomsk şehri, Sibirya’nın en eğlenceli şehirlerinden biridir. Şehirde bulunan 6 üniversite sayesinde canlı bir atmosferi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda mimarisi de göz alıyor. Yaşam maliyetlerinin başkent Moskova'ya göre yarı yarıya daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu şehirde ki insanların Rusya’nın diğer şehirlerine göre daha mutlu ve açık görüşlü olduğu söyleniyor. 

Eğitim ücretleri yıllık $2.500 - $3000 arasındadır. 

3- Polonya / Varşova Polonya’ nın Avrupa’daki neredeyse tüm ülkelerle anlaşmasının olmasından dolayı ismini çok duyarız.  Peki neden ?  Avrupa’ daki yaşamın maddi olarak en kolay olduğu ülkelerden biri olduğu için her yıl binlerce öğrenci gidiyor. Herkes gibi eminim ki, arkadaşlarınızda biri Polonya’ya Erasmus’a gitmiştir. :)  Türkiye’yi aratmayacak harika yemekleri ve gece hayatıyla dolu olan bu şehir tam bir öğrenci şehri diyebiliriz.

Eğitim ücretleri yıllık $3.500 - $4000 arasındadır.

4-  Macaristan / BudapeşteMacaristan’ın başkenti olan Budapeşte çok zengin bir tarihe sahiptir. Macaristan’ın en eski üniversitelerinden biri olan ‘Pecs Üniversitesi’ 1367 yılında kurulmuştur. Yani buram buram tarih kokuyor anlayacağınız Macaristan’daki bir çok iyi üniversitenin bulunduğu Budapeşte’ de eğitim süresinin 3 ile 4 yıl arasında değiştiği söyleniyor. 

Eğitim ücretleri yıllık $3.500 - $4000 arasındadır.

5- Ukrayna / KievDoğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapan Ukrayna’nın eğitim alanında gün geçtikçe geliştiğini görüyoruz. Kiev ise bu ülkeyi başarılarla dolduran bir üniversite şehri diyebiliriz. Akademik kadroları ve bir çok alandaki başarıları sayesinde adını dünyaya duyuran üniversiteler Kiev şehrindedir. Sosyal yaşantısının da göz kamaştıran bir güzelliği olduğu aşikar tabiiki. 

Eğitim ücretleri, okul harcı ve yurt dahil yıllık $2.500 - $3000 arasında değişmektedir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..