Blog

İSÜ

İstinye Üniversitesi'nin Verdiği Engelsiz Başarı Bursu Nedir?

Üniversiteler , öğrencilik yaşarken gerçek hayatı da öğrenme yeridir. Burada üniformalar çıkar ve herkes bir birey olarak hayatına devam eder. Bu yüzden üniversiteler öğrencilere birey olma konusunda çok büyük fayda sağlar. 

Hayatın getirdiği bazı şeyler varsa o da herkesin tamamen sağlıklı doğması ya da sonradan türlü olaylar durumunda sonradan engelli olmayacağının garantisinin olmamasıdır. Bu yüzden öncelikle engelli vatandaşlarımıza saygı göstermeli ve onlara da eğitim konusunda yardımcı olmalıyız. 

İstinye Üniversitesi bu konuda gerçek anlamda çok güzel bir hareket başlatmış. Eğer engelli iseniz ve öğrenim görmek istiyorsanız İstinye Üniversitesi'nin engelsiz burs açıklamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


Engelsiz Kampüs

İstinye Üniversitesi olarak engelli öğrenciler için özellikle kampüs ortamı bakımından hassasiyet gösterildiğini söylemekte fayda var.Okulun Topkapı Kampüsünde her kata asansörle ulaşım kolaylığı, asansörlerin her birinde komut panelleri ve bu panellerin üzerinde yer alan sesli uyarı sistemi ve Braile alfabesi engelli öğrencilerimizi oldukça rahatlatmaktadır. Her katın tuvaletlerinde yine engelli vatandaşlarımıza uygun dizayn edilmiş alanlar bulunur. Dersliklerin olduğu katlardan , ortak kullanım alanları ve konferans salonları da dahil olmak üzere engelsiz bir kampüs ortamı söz konusudur. Bu sayede İstinye Üniversitesi Yükseköğretim Kurulu tarafından ‘Mekanda Erişim’ kategorisinde “Engelsiz Üniversite” ödülüne layık görülmüştür.

İstinye Üniversitesi'nde bir de planlanan ''Ezgi'nin Kütüphanesi'' projesiyle, görme engelli kullanıcılar için sesli kitap projesi uygulanacak. Ayrıca "Engelsiz Başarı Bursu" ile İstinye Üniversitesi öğrencilerin yanında .

Engelsiz başarı bursu nedir?

Tüm önlisans ve lisans programlarda geçerli olmak üzere İstinye Üniversitesi’ne 2018 YKS ile engelli statüde (engelli kontenjanı) yerleşenlere verilen burslardır. Ekim - Mayıs arasındaki 8 aylık dönemde öğrenciye aylık 400 TL nakdi yardımda bulunulur.
Bu burslar normal öğrenim süresi boyunca verilir. Normal öğrenim süresinin aşılması durumunda kesilir. Normal öğrenim süresi :

·         Önlisans programları için 4 yarıyıl,

·         Tıp programı için 12 yarıyıl (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir),

·         Eczacılık programı için 10 yarıyıl (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir),

·         Diğer lisans programları için 8 yarıyıldır (İngilizce hazırlık sınıfı okunması durumunda 2 yarıyıl eklenir).

Bu burslar öğrencinin Ağırlıklı Genel Not Ortalamasına (AGNO) göre her akademik yılın bahar yarıyılı sonunda değerlendirilir. Öğrencinin AGNO’sunun 4.00 üzerinden 2.00’ın altına düşmesi durumunda kesilir ve hiç bir koşulda yeniden başlamaz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..