Blog

İsveç'te Öğrenci Olmadan Önce bilmeniz Gereken 10 Şey!

İsveç'te Öğrenci Olmadan Önce bilmeniz Gereken 10 Şey!

İsveç, birçok insanın hayallerini süsleyen huzur kokan ülke! Eminiz ki birçok insan orada yer almak, lezzetlerini tatmak ve tarih kokan sokaklarında yürümek ister, işte sizlere İsveç hakkında tecrübe dolu bir yazı!

İsveç'te Öğrenci Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!
İsveç'te öğrenci olmadan önce bilmeniz gerekenler! 1

Bir İsveçli için kişisel alan esastır. Çalışmaya İngiltere'den biriyle aynı gün stajyer olarak başladım ve yöneticimiz ikimizle ilk tanıştığımızda, İngiltere kızı hemen bir konuşma başlattı. "Merhaba tanıştığımıza memnun oldum! Nasılsın? ”Vs. Gülümsüyordu, göz teması kuruyordu ve bir profesyonel gibi konuşuyordu.

Kendimi şaşkın ve aniden çok bilinçli buldum. Nasıl küçük bir konuşma yapacağımı bilmiyordum ve onlarla tanışmanın ya da nasıl olduklarını sormanın iyi olduğunu söylemeyi bile düşünmemiştim, çünkü İsveçliler genellikle bunu yapmazlar. Evde, insanlar daha sakindir ve gerçek cevabı istemediğiniz sürece “nasılsınız?” Sorusunun değerini gerçekten görmezler.

Otobüsteki insanlarla konuşmuyoruz, göz teması kurmuyoruz ve büyük şehirlerde birbirimizi sokakta geçersek birbirimizi zar zor kabul ediyoruz. İsveçliler yerel hava gibi soğuk, bazıları söyleyebilir.

Ancak İsveç'e gidecekseniz, İsveçlilerle sohbet etmeye çalışın. İlk başta şok olabilirler, çünkü yabancılarla konuşmak genellikle yaptığımız bir şey değildir, ancak ısındıktan sonra ...
 

... ama sizi tanıdıklarında (ya da sarhoşlarsa) size çok iyi davranacaklar
Neden insanların sizi ve sosyalleşmeye çalıştığınızı görmezden geldiği bir ülkede okumak istersiniz? Çünkü birbirinizi tanıdıktan sonra İsveçliler size çok iyi davranacaklar. “Nasılsın?” Diye soracaklar ve aslında bunu kastetecekler ve bu onların harika arkadaşlara sahip olmalarını sağlayacak (önyargılı olmadığımı söz veriyorum).

Ayrıca, birkaç biradan sonra, her İsveçli en iyi arkadaşınız olacak. Küçük konuşmalardan ve göz temasından kaçınmayı bırakırlar ve bunun yerine, diğer ülkelere kıyasla çok pahalı olmasına rağmen size içecek satın alırlar ve bunlardan yorulana kadar sizinle içki şarkıları söylerler. Sarhoş bir İsveçli, rezerve edilmeyen bir İsveçli.


Merhaba nasıl söylenir?
Garip etkileşimlerden kaçınmak isteyip istemediğinizi bilmek harika İsveç'te nasıl merhaba demek hakkında bazı yazılı kurallar vardır.

Birisiyle ilk kez tanışıyorsanız ve onlarla daha önce hiç görüşmediyseniz, elini sıkarsınız. Bir iş toplantısında mı yoksa bir partide mi olduğu önemli değil, genel tanıtım yöntemi budur. Sonra daha sonra gayri resmi bir ortamda tanışırsanız, onları kucaklayabilirsiniz.

Hollanda'ya ilk taşındığımda, onunla ilk tanıştığımda Alman oda arkadaşımın elini sıkmaya çalıştım. Bana güldü, sarıldı ve İsveçli olmamamı söyledi.

Ancak, onları tanıdığınızda İsveçlileri sarmaktan korkmayın, çünkü çoğumuz sarılmayı ve birbirine yakın olmayı seviyoruz. Belki de soğuk iklim nedeniyle eski bir hayatta kalma taktiği? Kim bilir.


'Fika' şart
Fika, yaptığınız her şeyden bir mola vermek için bir kahve ve yemek için tatlı bir şey yakalama eylemidir. Bu İsveç kültürünün gerçekten önemli (ve hoş) bir parçası.

Örneğin, İsveçlilerle birlikte çalışıyorsanız, hiç kimsenin fika molası vermek için çok stresli olmadığını fark edeceksiniz. Bu, insanların neredeyse her durumda sosyalleşmelerini ve birbirlerini tanımasını sağlar.

İsveç'te eğitim görüyorsanız, birbirinizi daha iyi tanımak için çalışma arkadaşlarınıza fika molası vermeyi önermekten çekinmeyin. En yakın kafeye gidin ve bir kahve ve tarçınlı çörek sipariş edin, yerel olmaya bir adım daha yaklaştınız.

İsveç'te öğrenci olmadan önce bilmeniz gerekenler! 2


İnsanları adlarıyla arayın
İsveç'te resmi unvanları atlayabilirsiniz. Bu, zaten yazdığım neredeyse tüm İsveç davranışlarıyla çelişiyor. Neden daha sonra sadece ilk ismiyle arayacağınız biriyle el sıkışasınız ki? Bay, Bayan veya Bayan'ı kullanmıyoruz ve halen kullanılmakta olan İsveç eşdeğeri bile yok.

Bunun yerine, profesörünüz veya ev sahibiniz olsa bile, insanları ilk adlarıyla arayabilirsiniz. Unvanı gerçekten nerede kullandığımızı düşünebildiğim tek İsveçli kralımız, bu yüzden onunla tanışırsan bir “Ers Majestät” hazırla…
 


İsveç Stockholm ve Göteborg'dan çok daha fazlası
Onlar bizim en büyük iki şehrimiz olduğundan, çoğu insanın İsveç'e gelmeden önce sadece Stockholm ve Gothenburg hakkında gerçekten bilgi sahibi olduklarını biliyorum. Ancak İsveç'te eğitim görecekseniz, daha fazla İsveç'i keşfetmek için hafta sonu gezileri planladığınızdan emin olun.

Kuzeyin fantastik doğasını veya güneydeki plajları kaçırmayın. Yapabiliyorsanız, ailelerini ziyaret etmek için okuldan eve giderken İsveçli bir arkadaşınızla birlikte etiketleyip etiketleyemeyeceğinizi görün.

En iyi senaryoda, kırsaldaki kırmızı bir evde gerçek İsveç kültürünü deneyimleyeceksiniz.


Nakit paraya ihtiyacınız yok
Para çekme ücretlerine çok fazla para harcamayın. İsveç'te neredeyse hiç nakit kullanmıyoruz ve birçok mağaza artık nakit olarak ödeme kabul etmiyor. Sadece kartını getir ve alışveriş yap!

İsveç'te öğrenci olmadan önce bilmeniz gerekenler! 3


Soğuk bir kış için paket (ve sıcak bir yaz)
Ne kadar kaldığınıza bağlı olarak, değişen iklime uyan kıyafetler getirdiğinizden emin olun. İsveçli bir söz vardır: - Det finns inget dåligt väder, det finns bara dåliga kläder - bu kötü hava olmadığı, sadece kötü kıyafetlerin olduğu anlamına gelir.

Kışlarımız gerçekten soğuyor ve yazlarımız çok ısınıyor, bu yüzden soğukta toplandığınızdan emin olun. Nasıl göründüğün konusunda endişelenmene gerek yok, söz veriyorum, bu kış aylarında bir İsveçli için son endişe. Pratiklik her zaman önce gelir!


Normal mağazalarda alkol satın alamazsınız
İsveç'te, sadece bir süpermarkete valiz edemez ve ön içecekleriniz için alkol satın alamazsınız. Aradığınızı bulmak için gitmeniz gereken Systembolaget adında devlet tarafından düzenlenmiş bir mağaza zincirimiz var. İsveç'te yasal içki içme yaşı 18 olmasına rağmen, alkol almak için 20 yaşında olmanız gerekir.

Ayrıca biraz daha planlama yapmanız ve yerel Systembolaget mağazanızın çalışma saatlerini kontrol etmeniz gerekecektir, çünkü spontan dürtü alımları için 24 saat açık dükkanlar yoktur.

Artı tarafta, sihirli bir şekilde isteyebileceğiniz her türlü alkolü size sağlayabilirler. Evde hiçbir yerde bulamayacağınız favori bir bira var mı? Onları sizin için stoklamalarını söyleyin ve göz açıp kapayıncaya kadar elinizde olacak. Veya isteğinize bağlı olarak birkaç hafta.


İsveç sigara yasağı
1 Temmuz 2019'da halka açık yerlerde sigara içilmesini yasaklayan yeni bir yasa çıkarıldı. Bu, bir barın veya restoranın dışında otururken, toplu taşıma duraklarında veya otel veya restoran gibi sigara içilmeyen diğer kurumların girişlerinde sigara içemeyeceğiniz anlamına gelir.

İsveç'e giderken, herhangi bir yasayı kazara çiğnemediğinizden emin olmak için bunu akılda tutmak önemlidir.

Bu makale Amanda Burlin tarafından yazılmıştır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..