Blog

İTÜ Çekirdek Dünya'nın En İyi Kuluçka Merkezlerini Geride Bıraktı!

İTÜ Çekirdek Dünya'nın En İyi Kuluçka Merkezlerini Geride Bıraktı!

Girişimciliğin son yıllarda ülkemizde kazandığı ivme ve neticesinde ortaya çıkan birbirinden başarılı projeler dış piyasada dikkatleri üzerimize çekmemizi sağladı. İTÜ Çekirdek ise son yıllarda gerçekleştirdiği atılım ile hiç kuşkusuz ki Kuluçka Merkezi (inkübatör) sıfatı taşıyan kuruluşlar arasında en fazla dikkat çekeni! 

İTÜ Çekirdek, dikkat çekmekle kalmıyor yerel yarışı bir kenara bırakmış dünya devlerine de kafa tutmaya başladı diyebiliriz ki bu gerçekten de oluyor çünkü İTÜ Çekirdek Dünya üzerinde en fazla yatırım çeken, proje çıkartan ve hızlı büyüyen en iyi 5 Kuluçka Merkezi arasında yer almayı başardı. 

Bu sıralama nasıl gerçekleştiriliyor diye soruyorsanız değer bu konuda otorite kabul edilen UBI Global endeksi en büyük belirleyici unsurdur diyebiliriz.

İTÜ ARI Teknokent’in Erken Aşama Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek, dünyadaki lider üniversitelerin kuluçka merkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararası UBI Global endeksine göre üniversite kuluçka merkezleri sıralamasında ilk 5’te yer aldı. Katar, Doha’da düzenlenen gecede en iyiler arasında Türkiye’yi temsil eden İTÜ Çekirdek’le birlikte ilk 5’te Kanada’dan The DMZ; İtalya’dan PoliHub; İngiltere’den The SETsquared ve Hollanda’dan YES!Delft vardı.

UBI Global tarafından yapılan değerlendirmede, merkezlerin aldığı başvuru sayısı, mentor, destekçi ve eğitmen havuzu, girişimcilere verilen eğitim, başarılı girişimci sayısı, yaratılan istihdam, yatırım ve ciro gibi kriterler etkili oluyor.

UBI Global sonuçlarını değerlendiren İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “İTÜ Çekirdek dünyanın lider üniversitelerinin kuluçka merkezleri ile kıyasıya yarışarak, ülkemiz adına bir kez daha çok önemli bir başarı elde etti. İTÜ Çekirdek’in büyük başarısında emeği geçen tüm girişimcilerimizi, mentorlarımızı, yatırımcılarımızı ve paydaşlarımızı kutluyorum.

İTÜ Çekirdek’te dünyanın en önemli üniversitelerinde ve girişimcilik merkezlerinde kullanılan iş modeli ve içeriklerinin yerel koşul ve ihtiyaçlara uyumlandırdığımız bize özel bir yöntemi kullanıyor ve bunu sürekli geliştiriyoruz. İTÜ Çekirdek’te girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı, laboratuvar sarf malzemeleri desteğinin yanı sıra aralarında alanında uzman iş dünyası ve akademiden 300’ü aşkın gönüllü mentor desteği sağlıyoruz. Ayrıca, fikri mülkiyet haklarını koruyabilmeleri için, İTÜ’nün teknoloji transfer ofisi İTÜNOVA TTO ile birlikte Türkiye, Avrupa ve Amerika’da patent alabilmeleri için patentin niteliğine göre mali destek ve danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için çalışan İTÜ Çekirdek’te bugüne kadar 500’ü aşkın girişim şirketleşti” diye konuştu.

Bu büyük başarıdan dolayı bizler de İTÜ Çekirdek'i tebrik ediyoruz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..