Blog

izmir-ekonomi-üniversitesi-hukuk-bölümü-univerlist

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Hukuk Okumak

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde hukuk okumak hakkında bazı bilmeniz gerekenler;

1.AkademisyenlerHocalarımız genelde yardımcı doçent doktor unvanına sahipler ve yarı zamanlı İzmir Ekonomi Üniversitesindne çalışan hocalardır. Genelde Dokuz Eylül Üniversitesi’nden veya başka bir okuldan gelen hocalar çokça bulunmaktadır. Bunlar sadece hukuk fakültesi için değil diğer bölümler için de geçerlidir.

Hocalarımız genelde duyarlı ve öğrencileriyle iletişim halindedir. Birçoğu kendi alanında uzmanlaşmış olan hocalarımızın olmasıyla birlikte yeni mezun olan asistanlar da öğrenim hayatınızda size çok yardımcı olacaktır.

2. SınavlarOkulumuzda hukuk fakültesinde yapılan vizeler ve finaller diğer okullara göre daha kolay olabiliyor. Hocalar sizin dersten geçmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar. Şöyle bir örnek verebilirim, İnsan Hakları Hukuku vizesinde hoca ilk soru 60 puanlık ve diğer iki soru toplamı 40 puanlık olan toplam 3 soru sormuştu ve ben dahil sınıfın çoğu 60 puanlık olan ilk soruyu yapamadı. Daha sonra tüm öğrenciler buna itiraz etti ve hoca vizenin yüzdelik etkisini normalde olan %40’tan %10’a düşürdü ve buna ek 3 tane Quiz ekledi. Sonuç olarak demek istediğim hocaların öğrencilerin lehine hareket ettiğidir. Çalıştığınız sürece emeğinize karşılık alabilirsin.

3. Derslerİzmir Ekonomi Üniversitesi, bu konuda size en rahat ders programını sunmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde her bölüm öğrencileri kendi ders programlarını kendileri hazırlamaktır. Örneğin, bir öğrenci tüm derslerini Pazartesi-Salı ve Çarşamba günlerine sığdırarak diğer günleri boş bırakabilir. Tabi ki bu biraz da alacağınız derslerin diğer derslerle çakışıp çakışmamasına da bağlı. Ama en güzel noktası da şu, diğer devlet okullarındaki hukuk fakültelerinde ders programı öğrencilere verilir, bu ders programlarında 7-8 hukuk dersi konulur ve öğrenciler bu derslere uymak zorundadır. Fakat İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ders programı hazırlama fırsatı tamamen öğrencilere verilmiştir. Öğrenciler istediği gibi ders programlarını düzenleyebilmektedirler. Bir diğer olanak ise, okulumuz her dönem için 3 zorunlu hukuk dersi koymasıdır. Bunun yanında öğrencilere mezun olana kadar alması gereken seçmeli dersler sunulmuştur. Öğrenciler kendi isteğine göre bu 3 zorunlu hukuk dersi dışında, diğer fakültelerin derslerinden de alabilirler. Örneğin, Temel Fotoğrafçılık, Türk Mutfağı, Diksiyon gibi diğer fakülte derslerinden de seçmeli dersler alabilir.

4. Yaz okulu ve bütünleme sınavları2016 yılında okulumuza YÖK tarafından bir seçenek sunuldu. Ya yaz okulu yapılacak ya da bütünleme sınavı yapılacaktı. Yani okuldan bunlardan birinin kaldırılması istendi. Sizce okulumuzdan hangisi kaldırıldı? Cevabı zor olmasa gerek. Okulumuzdan bütünleme sınavları kaldırıldı. Yani eğer bir dersten kalırsanız yaz okuluna gitmek zorundasınız. En acı verici noktayı da paylaşmak istiyorum. Bu sene okulun yaz okulu için istediği ücret kredi başına 890 TL idi. Yani siz eğer 3 kredilik bir ders için yaz okuluna gitmek isterseniz okula 2670 TL ödemek zorundasınız. Ki bu fiyat 2017 yılı için geçerli. Her yıl bu fiyat artacak doğal olarak.

5. Yabancı dilOkulumuz hukuk fakültesinde 2015’ten itibaren %30 ingilizce eğitime geçmiştir. Tabi ki de bazı dersler, örneğin; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Borçlar Hukuku gibi ülkemize has hukuk düzeni olan dersler Türkçe olarak verilmeye devam etmekte, fakat Roma Hukuku gibi dersler artık İngilizce olarak verilmektedir ki bu sizin için büyük bir fırsat olacaktır. Mezun olduktan sonra diğer üniversitelerden mezun olanlara kıyasla bu konuda önde olacaksınız.

6. Özel Hukuk Yüksek Lisans Programıİzmir Ekonomi Üniversitesi Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans Programının amacı, lisans öğretiminden farklı olarak öğrencilerin özel hukuk alanında uzmanlaşmasını sağlamaktır. Programın hedeflerinden ilki, öğrencilerin bilimsel araştırma yöntemlerini öğrenmeleri ve özel hukuk alanında daha derinlemesine inceleme ve araştırma yapmaları için gerekli bilimsel altyapının hazırlanmasıdır. Bu programdan mezun olan öğrenciler uygulamada özel hukuka ilişkin sorunları tespit etme ve bu sorunları aydınlatabilecek bilimsel ve yargısal kaynaklara ulaşma ve ulaşılan bilgiler yardımıyla hukuki sorunlara çözümler bulma konusunda bilimsel yeterliliğe ulaşacaklardır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..