Blog

yeni medya ve iletişim

İzmir'de Yeni Medya ve İletişim Bölümü Okumak İsteyenler İçin Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi , iletişim fakülteleri baz alındığında güzel bir işe imza atmış durumda. İzmir’de ilk ve tek olma unvanına erişmesinin sebebi ise Yeni Medya ve İletişim bölümünü öğrencilerin eğitimine açmış olmasıdır.

Yeni medya ve iletişim bölümü, baktığınızda iki farklı disiplinin bir arada verilmesi ne kadar mantıklıdır sorusunu ortaya çıkartıyor olsa da birazdan sizlere vereceğimiz avantajlar ve dezavantajlarla aslında iki disiplinin bir arada edinilmesinin muazzam bir güzellik olduğuna kanaat getireceğinize eminiz.

Haberleşme ve iletişim ağının teknoloji ile birlikte hızlı bir şekilde evrim geçirmesi bazı iletişim ve haberleşme organlarının değişime uğramasına sebep oldu.

Medya Nedir?
medya
Medya ; radyo, televizyon, gazete ve dergiler gibi basın yayın organlarının tümünü kapsayan ortak ad, kitle iletişim araçları, basın yayına denir.

Yani İletişim mesleği tam anlamıyla bu işin içerisinde olan bir meslek dalıdır. Bir de bunun aksine , daha hızlı veri aktarımını sağlayan, anlık değişim gösterebilen ve kolay erişime sahip bir medya türü var ki onunda adı Yeni Medya olarak geçmektedir.

Yeni Medya, teknolojinin getirdikleri ile birlikte haberleşme ve iletişim organlarının özellikle internet üzerinden sosyal mecralarca aktarılmasını sağlayan medya unsurlarının bütününe denir.

Sosyal medyanın gücünü her geçen gün biraz daha arttırdığı için, insanların artık haberleşmesi pek de zor olmuyor. Öte yandan iletişim ve ulusal konular hakkında bilgilerin aktarılması konusu da tabi seri olduğu kadar riskli de olmuş oluyor ki bu noktada yeni medya mezunları devreye giriyor. Hızlı ve anlık bilgi aktarımı için elini taşın altına koyan kimseler diğer yandan da teyit ile ilgili çalışmalarına devam etmek zorunluğuna sahip oluyorlar.

Yeni medya ve iletişim bölüm

yaşar-yeni-medya
Yeni Medya ve İletişim Bölümünde, hem iletişim fakültelerinde geleneksel olarak okutulan medya, gazetecilik, yayıncılık gibi dersleri, hem de sanat bölümlerinde okutulan görsel tasarım dersleri ile bilgisayar bölümlerinde okutulan kodlama, oyun tasarımı ve insan-bilgisayar etkileşimi gibi dersleri tek bir akademik disiplin içinde alacaklardır. Ders programında aynı zamanda medya düzenlemeleri ve politikaları, sosyal psikoloji, kültür endüstrileri, sosyoloji, siyaset bilimi, tarih, felsefe, bilgisayar bilimleri ve yönetim dersleri de yer almaktadır.

Bu bölümü İzmir’de okumak istiyorsanız, ayrıntılı bilgi için BURAYA tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..