Blog

Jeofizik Mühendisliği Nedir? Jeofizik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Jeofizik Mühendisliği Nedir? Jeofizik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Üniversite sıralarında mühendislik okumak isteyen arkadaşlarımızın en fazla içeriği merak ettiği mesleklerden bir tanesi de jeofizik mühendisliğidir. Peki nedir bu jeoofizik mühendisliği? 
 Jeofizik mühendisliği nedir?
Jeofizik Mühendisliği Nedir? Jeofizik Mühendisleri Ne İş Yapar?12Jeofizik mühendisliği, Yerküredeki maden, mineral, petrol, doğal gaz, su ya da inşaatlar için zeminlerin incelenmesi, konumunun saptanmasını ve dinamiğinin araştırmasını bilimsel yöntemlerle yapan bir mühendislik dalıdır.

Jeofizik mühendisleri genel olarak; yaşadığımız gezegenin katmanlarında bulunan petrol, her çeşit maden ve endüstriyel minerallerin aranması, bulunan rezervlerin özelliklerinin saptanması ve maden mühendisleri tarafından işletilmeye başlanıncaya kadar jeoloji mühendisleri ile işbirliği ile arazi çalışmaları yapılması, ayrıca yeraltı suyu ve jeotermal enerji araştırmaları ile baraj, demiryolu, karayolu ve havaalanlarının zemin etütleri ve deprem ile ilgili konularda eğitim ve araştırma etkinliklerini yürütmekle görevlidir.

Almanca Jeofizik anlamına gelen "Geophysik" sözcüğü, bilindiği kadarıyla, ilk olarak 1844'de Fröbel tarafından kullanılmıştır. Yerkürenin ilgili bölümü ve olayına göre jeofizik araştırmalar, Uluslararası Bilim Birlikleri Konseyi (International Concil of Scientific Unions)'ne göre:

 

  •  Sismoloji (deprembilim) ve Yer içi Fiziği araştırmaları
  •  Hidroloji araştırmaları
  •  Jeomanyetizma ve Aeronomi araştırmaları
  •  Meteoroloji ve Atmosfer Fiziği arastırmaları
  •  Volkanoloji ve Yeriçi Kimyası arastırmaları
  • Fiziksel Oşinografi arastırmaları olarak sınıflandırılırlar.

 


 

Jeofizik Mühendisliği Nedir? Jeofizik Mühendisleri Ne İş Yapar?123​​​​​​​ 
​​​​​​​
Her türlü madenin aranması bulunması, rezervlerin özelliklerinin tespiti ve işletmeye başlanmaısndan önce arazi çalışmaları yapılması, ayrıca baraj, demiryolu, karayolu ve havaalanlarının zemin etüdleri ve depremle ilgili eğitim ve araştırmaların yapılması bu bölümün çalışma alanlarıdır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..