Blog

Jeoloji Mühendisliği Nedir? Jeoloji Mühendisleri Ne İş Yapar?

Jeoloji Mühendisliği Nedir? Jeoloji Mühendisleri Ne İş Yapar?

Jeoloji, yerkürede hayatın başlangıcından bugüne kadar geçirmiş olduğu yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceleyen, yerleşim alanlarının ve her türlü mühendislik yapılarının yer seçimi çalışmalarının yürütülmesiyle ilgilenen bilim dalıdır. 

jeoloji alanı ile çalışmalar yapan kimselere jeolog denir. Jeolog olmak için, üniversitelerin dört yıllık Jeoloji Mühendisliğibölümünden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir.

jeoloji

 Jeolog ne iş yapar?

Jeolog, Dünya'yı ve onu şekillendiren süreçleri incelemekle sorumludur. Gezegeni oluşturan tüm materyalleri inceler. Yani, toprak yapısından tutun da kaya ve mineral kalıntılarının detaylıca incelenmesinden, yeryüzü nasıl değişime uğradı bunların sebeplerine , hatta yeraltı ve yerüstü kaynaklarının tespitine kadar birçok alanda çalışma yapmakla yükümlüdür.Jeolog tarafından elde edilen bilgiler madencilik, inşaat ve yakıt sondajı sahalarında kullanılır. Jeolog, arazi ıslahı ve nükleer silahların test edilmesinde devlet kurumları için hizmet verebilir.


Jeologların gerçekleştirmiş oldukları çalışmaların sonuçlarında elde edilen veriler , inşaat alanından madenciliğe kadar geniş bir yelpazeye hitap eder. Bu yüzden çalışma alanları oldukça geniştir.

Jeoloji mühendisliği hangi üniversitelerde var görmek için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..