Blog

kadın mezun

Kadınların erkeklerden daha fazla kazanç sağladığı meslekler

Arkadaşlar merhaba, 

Öncelikle belirtmek isteriz ki burada bir güç savaşı söz konusu değildir. Bütünüyle bilimsel araştırmalara dayanan bir şey olduğunu belirterek, kadınların son yıllarda birçok meslek grubunda erkeklerden daha fazla başarılı olup, daha fazla kazanç sağladığına şahit olmuş olduk. Bu sonuç aslında kadın yapamaz algısını ortadan kaldırıp buna sığınanlara tokat niteliği taşıyan bir cevaptır. 

Mesajlarımızı bir kenara bıraktıktan sonra artık kadınların erkeklerden daha fazla kazanç sağladığı 12 mesleği sizlere sunabiliriz;


Mühendislik ve Teknoloji

Mühendislik; öyle bir meslektir ki doğrudan akla erkekler gelir,çünkü erkek öğrenci sayısı oldukça fazladır ve sonunda bu algı artık yok oluyor. Bu oran iş hayatında mühendislerin erkek-kadın oranlarına da yansıyor. Az sayıda bulunan kadın mühendisler gerek inovatif çalışmaları gerekse de Ar-Ge çalışmaları ile ön plana çıkıyor. Özellikle çevre mühendisliği ve tekstil mühendisliği bölümlerinde kadın eli değmiş projelere ve ürünlere sıklıkla rastlamak mümkün.

İşletme

Bu bölüm, sosyal bilimler arasında en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Hatta rivayete göre en fazla kadın öğrencinin yer aldığı bölümler arasında daima ilk üç sırada yer alırmış ki belki de bu yüzden olacak, son yıllarda oldukça fazla erkek öğrencinin bu bölümlere başvurusu söz konusuydu. Şirket yönetimlerinde ve birim departmanlarında bir çok kadın yönetici görmek mümkün ama yönetimin başı olarak tabir edilen CEO mevkiinde erkeklerin ciddi bir üstünlüğü var. İşletme bölümü okuyan kadınlar rahatlıkla iş bulabilmekte ve Avrupa’da ortalama yıllık 30.000 $ kazanmaktadır.
 

Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği

Mühendislik bölümlerinde kadınların rollerini ve aldıkları ücretleri aşağı yukarı olacak şekilde birkaç madde önce sizlere sunduk. Ancak her gün gelişen teknoloji ve bulut teknolojiler bilgisayar mühendisliğini ve buna bağlı programlama - yazılım dilini gençler arasında ön plana çıkarıyor. Programlama ve yazılım sektöründe matematik bilimi de programcıların bilmesi gereken uzmanlık alanlarından biri. Bilgisayar mühendisliği ve matematik denilince akla masa başında oturan saçı – sakalı uzamış bir erkek canlanıyor olabilir. Yıldan yıla bu algının değişeceğinin habercisi 2000’li yılların başında bir çok kadının bilgisayar mühendisliği bölümü okuyarak sektöre adım atması oldu. Birçok ajansta ve şirkette hoş görünümlü, işinde usta ve yenilikçi bir bilgisayar mühendisi kadın görebilirsiniz.Aslına bakarsanız adı geçen yazılımın temeli olan kodlama da A diline yani Ada'ya dayanır ve bu dil Ada isimli bir kadının eseridir. Sanıyoruz ki koltuğun gerçek sahipleri geri geliyor.
  

Dil Bilimi

Yabancı dil öğretmenliği ve dil bilimi bölümleri kadınlar arasında oldukça popüler. Yabancı dil öğretmenlerinin çoğu kadın mezunlar ve kariyerlerini doğru yönde kanalize ederlerse Avrupa’da ortalama yıllık 35.000$ kazanma imkanına sahipler. Ayrıca akademik olarak yüksek lisans ve doktora konusunda da kadın mezunlar ön plana çıkmaktadır.
 

Fizik

Matematik ve mühendislik bölümlerinde olduğu gibi, fizik bölümleri de erkek öğrenci ağırlıklı ama bu durum günden güne değişiyor. Özellikle işe alımlarda kadınlar ön plana çıkıyor. Uzay ajansı NASA’da çalışan personelin yaklaşık %50’si kadın uzman ve bir çoğu üst düzey görevlerde bulunuyor!
 

Yardımcı Sağlık

Yardımcı sağlık sektöründe acil tıp teknisyenliği, hemşirelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, teşhis-tanı ve hasta bakım birimleri gibi bölümlerde kadınlar aktif olarak çalışıyor. Yardımcı sağlık bölümlerinde çalışan kadınlar Avrupa’da ortalama yıllık 33.000 $ kazanmaktadır.

Eğitim

Eğitimde kadın – erkek arasında yıllardır dengeli bir iş dağılımı gitmekteydi ancak son yıllarda kadınlar özellikle ilk ve orta dereceli okullarda erkeklerin bir adım önüne geçiyor. Eğitim bölümleri kadınlar arasında en çok tercih edilen alanlardan biri ve Avrupa’da ortalama yıllık 35.000$ maaş alma imkanına sahipler.
 

Biyoloji

Biyoloji bölümü Türkiye’de yavaş yavaş bir çok üniversitede tercih edilmemekten kapanmaya başladı. Ama Avrupa’da tam tersi ve kadınların daha çok aktif olduğu bir bölüm. Biyoloji ile ilgili iş alanlarında günümüzde daha çok kadın bilim insanı görüyoruz ve gerçekten işlerinde başarılar elde ederek ön plana çıkıyorlar.
 
 

Hukuk

Hukuk; avukatlık, hakimlik, savcılık ve diğer adliye personelleri açısından kadın – erkek arasında en az maaş farkı olan bölümlerden biri. Buna bağlı olarak hukuk fakültelerinden kadın – erkek oranları da birbirine yakın. Avrupa’da yıllık ortalama hukuk mezunu kadınlar 40.000 $ gelir elde etmektedir. Ayrıca uluslararası örgütlerin adalet divanlarında bir çok kadını önemli pozisyonlarda görmekteyiz.
 

Dil ve Edebiyat

Dil ve edebiyat konusunda kadınların erkeklere nazaran daha yetenekli olduğunu 21.yy bizlere göstermeye başladı. Dünyanın en çok satan romanı bir kadına ait “ Harry Potter”. J.K. Rowling kadın edebiyatçılar için bir esin kaynağı oldu ve Harry Potter serisi edebiyat tarihine damga vurdu. Ayrıca bir çok genç kadın edebiyatçı ve dil bilimci hem eserleri hem de çevirileri ile edebiyat dünyasında yerini aldı.
 

Ekonomi – Finans

Ekonomi ve finans bölümleri erkek egemenliği olan bölümlerden biri ancak son yıllarda kadınların ekonomi alanına çok keskin girişleri oluyor ve işlerinde çok başarılılar. Bir çok şirketin yönetim kademesinde kadınlar kilit rol oynuyor, bir çok ekonomik örgütün kilit noktalarında görev yapıyor. Avrupa’da kadın ekonomistlerin yıllık ortalama kazançları 50.000$ sınırında dayanmış bulunuyor.
 

Tıp

Tıp bölümü; gerektirdiği özel beceriler ve eğitim sebebiyle hem kadınlar hem erkekler için en çok kazandıran bölümlerin zirvesinde. Kadınlar tıp bölümlerinden üstün başarı ile mezun olarak yenilikçi çalışmaları ile tıp dünyasına damga vuruyor. Tıp bölümü mezunu kadınlar Avrupa’da yıllık ortalama 60.000$ maaş alabiliyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..