Blog

kağıt kesiği

Kağıt kesiği neden canımızı çok yakar?

Kağıt eksiği, verdiği acı ile şarkılara dahi konu olmuş belki de en çok acı veren şeylerden bir tanesidir. Tabi böyle olunca da insan ister istemez içinden diyebiliyor “O kadar korkunç bıçaklardan daha fazla nasıl can yakabilir?” diye ki cevabı merak ediyorsanız aydınlanmak üzeresiniz.

Kağıt kesiğinin temeline inecek olursak kağıdın sanıldığı kadar masum bir obje olmadığının farkına varabiliriz. Aslında masumiyetten ziyade kağıdın gözle görülemeyecek, yani mikroskobik boyutlarda birtakım sırlarının mevcut olduğunu söylesek daha doğru olur. Kağıt, bir ahşap veya plastiği dahi kesebiliyorken, cildi de kolaylıkla yaralayabilir. Kağıt kesiği kişiye oldukça acı verir ama bunun tek suçlusunun kağıt olmadığını da bilmekte fayda var arkadaşlar. Çünkü kağıdın kestiği noktalar da çok önemlidir ki kağıt kesiği vakalarının genelinin insan vücudunun en hassas sinirlerine sahip olan el bölgesi olduğunu varsayarsak bu acı daha fazla hissedilebilir hale gelir. Kağıdın kestiği parmak anında beyne sinyal gönderirse bu acı hissi insanı oldukça fazla etkiler.Şimdi gelelim konumuzun öznesi olan kağıda. Kağıt göründüğü kadar pürüzsüz bir şey değildir arkadaşlar. Mikroskobik olarak bahsettiğimiz detaylar da aslında bunu temsil eder ki kağıt yüzeyi aslında bir köpekbalığı dişi gibi pürüzsüz görünür fakat oldukça sivri detaylara sahiptir.Kağıdın kenarına bir mikroskop altında bakarsanız sivri uçlu olduğunu görürsünüz. Bu, acı veren yaralara sebep olur. Ayrıca kağıt, ahşap ve kimyasallardan yapılır. Ahşap ve kimyasal kombinasyonu deride sıkışabilir. Bu da kesik yerin tahriş olmasına ve yaranın günlerce sızlamasına sebep olur. Eğer bir gün kağıt kesiğine maruz kalırsanız hemen yarayı yıkayın ve üzerine bir bant yapıştırın.

Kağıt kesiğinden bahsettik o zaman ona bir de ek olarak az acılı şekilde nasıl atlatabiliriz diye de tavsiyelerde bulunalım. Klorlu musluk suyunun altında kesiği diğer elinizle iyice sıkın, kesik olan bölgeden akıtabildiğiniz kadar kan akıtın ( o kimyasallardan arındırın ) kan akışı yavaşlayınca kesiği güzelce bantlayın. 2 gün sonra eskisinden daha sağlam bir parmağınız olacak demeyi isterdim ama o parmak asla eskisi gibi olmayacak.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..