Blog

kahramanmaraş univerlist

Kahramanmaraş'ta Öğrenci Olmak!

UniverList ekibi olarak üniversiteye yeni geçen arkadaşlarımız için şehirler hakkında bilgi toplamaya devam ediyoruz. Kahramanmaraş araştırmamız ile karşınızdayız.

İklimi ve Nüfusu


  Kahramanmaraş İlinde genel olarak denize uzaklık ve yükselti nedeniyle, değişikliğe uğramış karasallaşmış bir Akdeniz iklim tipi egemendir. İlde yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer, bununla birlikte il topraklarının Akdeniz, Güneydoğu Doğu Anadolu coğrafi bölgelerinin geçiş alanında yer alması ildeki iklim koşullarının farklılaşmasına neden olmuştur. İlin güneyinde yağışlar yağmur olarak düşer karla örtülü gün sayısı çok düşüktür. İlin kuzeyindeki dağlık bölgede Akdeniz ve karasal iklimin geçiş özellikleri yansır yazlar ılıman kışlar soğuktur.  Kahramanmaraş nüfusu 2017 yılına göre 1.127.623'dir.

 

Ulaşımı;

  Kahramanmaraş Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 5 km olup, ulaşım ticari taksilerle sağlanmaktadır. İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ve Ankara Esenboğa Havalimanına uçuşlar bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesinin Doğusunda yer alan şehrimize Türkiye'nin her yerinden ulaşım sağlanmaktadır. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kavşağı durumundadır. Otobüs Terminali şehrin güneyinde yer almakta olup şehir merkezine uzaklığı 2 km'dir. Şehir içi dolmuş, otobüs ve taksi ile terminale ulaşım sağlanmaktadır. 


 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

  Maraş Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde gazino ve kafelerdengeçer. Bunun dışında az sayıda bar ve disko bulunur. Burada gece hayatı sabaha kadar devam eder. Kahramanmaraş’taki bazı festivaller; KAHRAMANMARAŞ FİLO GÜVERCİNİ FESTİVALİ,GOKSUN KARAKUCAK GÜREŞ FESTİVALİ, CEVİZFESTİVALİ ve GÖKSUN ELMA FESTİVALİ ’dir.

 

Gezilecek Yer Önerileri;

 

•YedikuyularKayak Merkezi

•YavşsanYaylası

•Kahramanmaraş Müzesi

•Katip Han

•MenzeletBarajı

•Arslan Bey Parkı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..