Blog

Kaliteli Bir CV veya Özgeçmiş Hazırlamak İçin 4 Tavsiye!

Kaliteli Bir CV veya Özgeçmiş Hazırlamak İçin 4 Tavsiye!

Arkadaşlar merhaba,

Univerlist ailesi olarak sizlerin, yalnızca öğrencilik döneminde yanınızda olduğumuzu düşünmenizi hiç istemeyiz çünkü bizler her zaman sizlerleyiz ve aranızdan bazıları artık iş hayatına atılmak üzere. Ve iş hayatına açılan yolda belki de en önemli konu işverenin beynine hitap eden kaliteli bir CV ya da Özgeçmiş hazırlamaktır. Peki kaliteli bir CV ya da Özgeçmiş nasıl olmalıdır?

Gelin hep birlikte tecrübe dolu isimlerin zaman içerisinde şekillendirdiği tavsiyelere odaklanalım.


Kaliteli Bir CV veya Özgeçmiş Hazırlamak İçin 4 Tavsiye! 1


1- Kolay okunmalı

İş tecrübeniz ne kadar fazla olursa olsun, eğer bir belgeyi gereğinden fazla dolduruyorsanız bu size ne yazık ki fayda sağlamaz. Yani 10 yıl iş tecrübeniz dahi olsa bu olabildiğince kısa tutulmalı. Onun dışında;
-Satır aralıklarına dikkat edilmesi,
-Özel isimlerin vurgulu (kalın) yazılması,
-Unvanların italik yazılması,
-Yazım yanlışı olmaması,
-Detayların madde madde yazılması,
-Havalı fontlar yerine kolay okunur (Calibri, Times New Roman) fontların tercih edilmesi,
gibi hususlar CV veya özgeçmişiniz açısından oldukça önemlidir.

 


2- Bütünlük önemli

Bugüne dek neler yaptıysanız hepsini kronolojik olarak sıralarsanız size faydalı olacaktır. Yani tecrübelerinizi, becerilerinizi ve hayatınız hakkında tüm bilgileri bir hikayeymiş gibi karşı tarafa aktarmanızda fayda var. Bu sizin seviyenizi ve geçmişten o ana dek ne kadar yol almış olduğunuzu gösterir.

 


3- Sadece size verilen görevleri yazmayın

 

Eğer siz bir işi istiyorsanız sadece geçmişte gerçekleştirdiğiniz çalışmalarda ki rolünüzden bahsetmeyin, ek olarak kazanmış olduğunuz başarılara da değinin. Çünkü karşı taraf ile iş konusunda bir nevi mülakattasınızdır ve rakiplerinizi ekarte etmek adına sizlere birkaç ayrıntı avantaj getirebilir.
 


4- Gerçekçi olun

 

Özgeçmişinizde tutarlı olun arkadaşlar. İnandırıcılığınızı yitirirseniz bu size kayıp yazar. Hatta daha da etkileyici olmak istiyorsanız, kendinizi anlattığınız bir blog türü bir şey açmanızda fayda var. 


Son olarak da sizlere tavsiyemiz, her ne kadar başarılı olursanız olun, hiçbir şekilde fazla özgüven içeren söylemlerde bulunmayın. Bu kural özellikle de kendinizi tanımlarken şiddetle uymanız gereken bir kuraldır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..