Blog

Kamu Yönetimi

Kamu Yönetimi Mezunu Ne iş Yapar?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yani kısaca bilinen adıyla İİBF'de en popüler meslek alanları iktisat ve işletmedir denir her zaman. Evet bu istatistiklerle kanıtlanabilecek bir şey fakat unutulan bir şey varsa o da hemen bu iki bölümün ardından gelen bölümün Kamu Yönetimi bölümü olduğudur. 

Meslek tanımına geçmeden önce bölümün adından bir çıkarım yapmamız aslında oldukça mümkündür. Kamuya hizmet veren kuruluşlara idari personel yetiştirmenin amaçlandığını kolayca anlayabilirsiniz. 


Kamu yönetimi bölümü, bazı üniversitelerde "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi" adı altında geçer. Bu bölüm, kamu ve özel kesime yönelik olarak çağdaş yönetim standartları ışığında yöneticilik yapabilecek, genel ve değişmez yönetim ilkelerini elde etmiş olmanın yanı sıra, çağımızın günden güne değişen yöneticilik anlayışlarına ayak uydurabilecek, ayrıca günümüzün yoğun gündemi içinde meydana gelen olayları, belli bir sentez ve analiz perspektifi içinde değerlendirebilecek nitelikli insan yetiştirmek amacına yönelik olarak kurulmuştur. Yine ayrica bu bölüm, hızla değişen günümüz yönetim teknik ve ilkelerinin en iyi şekilde kavranması, öğretilmesi, özel ve kamu kesiminin ihtiyacı olan çağdaş yöneticilerin yetiştirilmesi, yeni yönetim tekniklerinin geliştirilmesi ve uygulayıcılara aktarılması amacıyla kurulmuş olup bu yönde dersler ve eğitim vermektedir.


Kamu Yönetimi Bölümü kapsamında okutulan derslerin bir kısmı ise şöyle;

Siyaset ve sosyal bilimler,
Yönetim bilimleri,
Kentleşme ve çevre sorunları,
Siyasal teoriler,
Siyasal düşünceler tarihi,
Devlet olgusu ve kökeni,
Siyasal iktidar,
Siyasal rejimler,
Anayasa,
Hukuk gibi alanlara ilişkin dersler okutulmaktadır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..