Blog

Zamanı Yakala! : Kanban Tekniği

Zamanı Yakala! : Kanban Tekniği

Yapılacaklar çok, zaman yok... Bu çoğumuz için ortak bir sorun. Ya her şey üst üste biner, bir çıkmaza sokar bizi ya da yapmamız gerekenleri son anda yaparız. Hepimizin aşikar olduğu bu durum yani zamanımızı doğru kullanamamak bize verimsizlik ve başarısızlıktan başka bir şey katmaz. Çözümü olmayan bir şey yoktur. Kanban Tekniği ile zamanınızı, yapacaklarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Kanban Tekniği Nerden Gelmektedir ?

Kanban kelimesi antik Japonyaya kadar dayanmaktadır. Tahta, tabela anlamına gelir. Aslında eski bir Japon tekniği olan Kanban 1940'larda Toyota fabrikasında mühendis olan Taiichi Ohno tarafından fabrika içindeki iş düzenini sağlamak ve iş verimliliğini arttırmak maksadıyla geliştirilmiştir.

Kanban Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Kanban Tekniği'ni üç aşama şeklinde inceleyim;

1. Aşama: Tekniğin ana kavramı görselleştirmek. Yapacaklarımızı görselleştirip düzene sokacağız yani. Bunun için iste bilgisayarınızda ister bir karton üstüne bir şema oluşturmanızı isteyeceğim. Üç bölümden oluşsun şemanız. İlk bölüme yapmanız gerekenleri bir başlık altında toplayın. Bu, 'YAPACAKLAR' yahut başka bir şey olabilir. Dikkatinizi çekecek şekilde renklendirin. Farklı farklı renkler barındırsın 'yapacaklarınız'. 

2. Aşama: İkinci aşamanız ise ikinci bölümünüz: 'YAPIYOR OLDUKLARIM'. Yapacaklarınızdan yapmaya başladıklarınızı ikinci bölüme, yapıyor olduklarıma, kaydırın. En fazla üç adet kaydırın. Çünkü bu bölüm sınırlı. Yığılma olmasını istemeyiz değil mi ?

3. Aşama: Son bölüme gelmiş bulunmaktayız:  'YAPTIKLARIM'. Yapıyor Olduklarım bölümündeki işlerinizi bitirdiyseniz bu bölüme geçme hakkı kazanıyor. Bu bölüm neden var peki ? Neden ikinci bölümden sonra kağıt çöpe yollanmıyor ? Hakikatli bir sebebi var tabiki bunun da. Yapmış olduğunuz bitirdiğiniz işleri güzel bir görsellikle görmeniz sizi kamçılayan ve motive eden şey. O an yaşadığınız belki kurtulma belki rahatlama hissi olacak. Başardığınız şeyi görmek size iyi gelecektir. Artık bir düzeniniz olacak ve verim alacaksınızdır.

(Kanban Tekniği'nin şemaya dökülmüş hali yukarıdaki gibidir.)

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..