Blog

karakterinize göre meslek grupları

Karakterinize Göre Hangi Meslek Grubuna Aitsiniz?

Meslek seçimi , bir insanın hayatı boyunca alacağı en önemli kararlardan bir tanesidir. Çünkü tercih ettiği meslek insanın emeklilik çağına kadar yapmak zorunda olduğu bir şeydir ve zevk almak çok önemlidir. Bu yüzden kendinizi iyi tanımanız gerçekten çok önemlidir. Mesela güçlü ve zayıf yönlerinize ne kadar hakimseniz , o kadar şanslısınız demektir. Çünkü kendinize güvendiğiniz alanlara yönelebilirsiniz ve bu alanlarda harika işler çıkartabilirsiniz. Eğer bu konularda kendinize güveniniz pek fazla değilse sizlere tavsiyemiz birazdan sıralayacağımız her şeye dikkat kesilmenizdir.
 

Hangi meslek grubuna aitsiniz?
karakterinize göre meslekler

İlk olarak karşımıza çıkan 4 farklı kategoriden bir tanesinde konumlandırarak başlayabiliriz. Aşağıda yer alan çalışma stillerinden hangisi size daha uygun bir göz gezdirin.

Enerji: Enerji ilk olarak bizi karşılayan unsur çünkü bu sayede ekip insanımısınız yoksa yalnız çalışmayı mı seversiniz bunu saptayabilirsiniz.

Düşünme şekli: Bu grupta sizden istediğimiz şey, bir işe girişmeden önce bir proje hakkında somut verilere göre mi hareket edersiniz (algısal)? Yoksa sezgilerinize güvenerek mi (teoriler ve fikirler)?

Değerler: Bu türü duygular ve düşünceler olarak ele alabiliriz. Düşüncelerine göre hareket edenler, kendilerine fayda sağlamak adına çalışmalarını gerçekleştirir. Duygularına göre hareket edenler ise , gerektiğinde en büyük fedakarlığı gerçekleştirebilecek ve her seferinde değerlerine sahip çıkabilecek türdür.

Hayat Felsefesi: Aslına bakarsanız tüm çalışan şekilleri birbirleri ile benzer fakat ince ayrıntılar ile birbirinden ayrılmalar yaşıyor diyebiliriz. Bu sınıfta yer alanlar da yargılamak ve algılamak  gibi iki farklı başlık altında toplanıyor. Tercihini yargılamaktan yana kullananlar , nizama ve yönlendirmeye odaklı bir çalışma şekli benimsiyorken , algılamaya odaklı çalışma ortamını sevenler ise bütünüyle anlık , gelişine hatta bir o kadar da karmaşa dolu bir çalışma ortamını seviyor diyebiliriz.

Şimdi sıra yukarıda sunduğumuz türlerden sizlere bir meslek demeti çıkartmaya arkadaşlar. Kafanızın karışmaması adına yukarıda yer alan maddelere birer kez daha göz gezdirmenizde fayda var. 

Yukarıda yer alan maddeler nezdinde tercihlerinizin varyasyonları aynen aşağıda yer almaktadır arkadaşlar. Ve şunu da unutmayın , bizler sadece yardımcı olmak istiyoruz ve bu listede yer alanlar sadece önerilerden ibarettir.
karakterinize göre meslek grupları

Ekip çalışanı, algılayıcı, düşünür ve yargılayan biriyseniz: Gastronom, aşçı, sigortacı, iktisatçı ve endüstri mühendisi.

Yalnız , algılayıcı, düşünür ve yargılayan biriyseniz: Muhasebeci, lojistik uzmanı, sistem yöneticisi, kamu yöneticisi , işletmeci.

Ekip çalışanı, algılayıcı, düşünür ve algılayan biriyseniz: inşaat mühendisi, dedektif, asker,  finans uzmanı, satış mühendisi.

Yalnız, algılayıcı, düşünür ve algılayan biriyseniz: Yazılım mühendisi, mekanik teknisyen, polis, marangoz.

karakterinize göre meslek grupları 2

Ekip çalışanı, algılayıcı, duygulu ve yargılayan biriyseniz: İlkokul öğretmeni, hemşire, beslenme uzmanı (diyetisyen).

Yalnız, algılayıcı, duygulu ve algılayan biriyseniz: hemşire, sosyal hizmetler görevlisi muhasebeci, tıbbı sekreter, okul öncesi öğretmenliği.

Ekip çalışanı, algılayıcı, duygulu ve algılayan biriyseniz: diş protez teknisyenliği , sporcu,.

karakterinize göre meslek tercihleri 123

Yalnız, algılayıcı, duygulu ve yargılayan biriyseniz: Anketör, mücevher uzmanı, veteriner.

Ekip çalışanı, sezgisel, düşünür ve yargılayan biriyseniz: Mimar, doktor, mühendis, avukat.

Ekip çalışanı, sezgisel, düşünür ve algılayan biriyseniz: Muhabir, yönetmen, şehir planlamacısı, girişimci, emlakçı.

Yalnız, sezgisel, düşünür ve yargılayan biriyseniz: Yazılım geliştirici, mikrobiyoloji uzmanı, yargıç.

Yalnız, sezgisel, düşünür ve algılayan biriyseniz: Bilim insanı (matematik , fizik , kimya , biyoloji).

bilim insanı - karakterinize göre meslek tercihleri
Ekip çalışanı, sezgisel, duygulu ve yargılayan biriyseniz:
 Halkla ilişkiler uzmanı, sağlık eğitmeni, gönüllü doktor.

Yalnız, sezgisel, duygulu ve yargılayan biriyseniz: Yazar, veteriner, iç mimar .

karakterinize göre meslek tercihleri 144

Ekip çalışanı, sezgisel, duygulu ve algılayan biriyseniz: Gazeteci, peyzaj mimarı, psikiyatr , terapist.

Yalnız, sezgisel, duygulu ve algılayan biriyseniz: Kütüphaneci, psikolog, ressam , müzisyen , tiyatrocu.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..