Blog

univerlist - karamanda öğrenci olmak 4

Karaman'da Öğrenci Olmak!

 UniverList ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz şehirler araştırmalarımızı sizlerle paylaşmaya bu kez Karaman ile devam ediyoruz.

  Karaman'ın iklim yapısı, genelde yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısıdır. Yani, İç Anadolu'nun temel iklim yapısı, burada da görülmektedir. Ancak, ilin batı ve güneyinde, Orta Toros Dağları'nın Göksu ve kolları tarafından derin bir şekilde yarıldığı vadi tabanlarında, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklim özellikleri de görülür. Yağış genellikle kış ve ilkbahar aylarında, yağmur ve kar şeklindedir. Karaman nüfusu 2017 yılına göre 246.672'dir. 

 

Ulaşımı;

univerlist - karamanda öğrenci olmak 1

  Hava yolu ulaşımı, Konya'da bulunan 3. Ana Jet Üs Komutanlığına ait askeri havaalanına ilave edilen sivil tesislerle sağlanmaktadır. Halen Konya-İstanbul arasında çeşitli şirketlerin tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır. Karaman - Konya arası 105 KM olup karayolu ile 1 saat 30 dakika sürmektedir. Tren garı kent merkezine 1 km. uzaklıktadır. Şehir içerisinden belediye otobüsleri, minibüslerve taksi ile gara ulaşılabilir. Karaman-Konya-Eskişehir, Karaman-Adana illeri arasında direkt bağlantılıdır.Karaman'a Ulaşım Karaman, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, Konya-Mersin-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. İç Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz’ e geçiş noktasıdır. Karaman Mersin Limanı’na 233 km. mesafededir. Karayolu ile Konya İli 1 saat 30 dakika mesafededir. Karaman Ankara arası 364 km, Karaman İstanbul arası 771 km’dir. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist - karamanda öğrenci olmak 2

  Karaman ilimizin nüfus az olması ve yerel halkın muhafazakar kimliğe sahip olması gibi etkenler gece hayatını olumsuz etkilemiştir. Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak Gece kahveleri ve fasıllarda geçer. Az sayıda olsa da burada bar ve gazino bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam eder. Ayrıca Karaman; ÇİÇEK HASAT ETKİNLİKLERİ KARDELEN FESTİVALİ, GELENEKSEL SARIVELİLER 8.KARACAOĞLAN VE YAYLA ŞENLİĞİ, TÜRK DİL BAYRAMI TÖRENLERİ, YÖRESEL YEMEKLERİMİZİ, GELENEKLERİMİZİ YAŞATMA KÜLTÜR VE ELMA ŞENLİĞİ gibi birçok aktiviteye sahiptir. 

 

Gezilebilecek Yer Önerileri;

univerlist - karamanda öğrenci olmak 3

•Hatuniye Medresesi

•Karaman KAlesi

•Gödet Barajı

•Karaman Müzesi

•ZevyePazar

•Manazan Mağaraları

•Karaman Saat Kulesi

•Karamanoğlu Hamamı

•Makro Lunapark

•Lystra Höyüğü

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..