Blog

Karar Vermenizi Kolaylaştıracak Psikolojik Tavsiyeler!

Karar Vermenizi Kolaylaştıracak Psikolojik Tavsiyeler!

Tüm gerçeklere, önceki deneyime sahip olduğunuzda ve mantıklı bir şekilde düşündüğünüzde karar vermek kolaydır. Ancak, mantık, veri ve önceki deneyimlerle desteklenmediğiniz bir duruma çarpmak mümkün değildir. Böyle bir durumla başa çıkmak, içgüdü ve sezgilere dayanan bir karar vermeyi gerektirir.

Hiç kimse kötü bir karar vermek istemez, ancak iyi bir karar verebilmeniz büyük ölçüde karar verme yeteneğinize bağlıdır. Bu genellikle zamanla düzelir, ancak hayatta birkaç karar verdikten ve bazı tepkilerle karşılaştıktan sonra. Karar verme gücü deneyim ile gelişir.

Karar vermeyi geliştirmek için en önemli 3 psikolojik püf noktası nedir? Hadi bir bakalım.

Karar Vermenizi Kolaylaştıracak Psikolojik Tavsiyeler! 1


1- Düşün, Rahatla ve Dinlen.

Bir karar vermenin ideal yolu, anında karar vermek değil, zaman ayırın. Kararlar sadece iyi dinlendiğinizde, iyi uyuduğunuzda verilmelidir.

Kahneman'a göre, karmaşık düşünme dikkat, motivasyon ve öz kontrol gerektiriyor. Bu tür kaynaklar genellikle vücut aşındığında sınırlıdır ve tükenir, iyi uyuyamazsınız ve yorulursunuz.

Gergin, endişeli, yıpranmış, uyumadı ve aşırı yorgunken asla karar vermeyin - zihinsel ve fiziksel olarak.

 


2- Her zaman zamana karşı bir yarış değildir.

Zaman ayırın, kararınızı düşünün. Acelemiz olduğunda, genellikle önyargılı veya temelsiz olan olgusal sonuçlara atlıyoruz. Gerçekleri ve bilgileri dikkatlice düşünmeliyiz ve eğer böyle bir veri mevcut değilse, en iyisi konuya mümkün olan en yakın verilere dayanarak karar vermektir.

En önemlisi, karar alma sürecinde "acele" olmamalıdır. Ani verilen kararlar genellikle bir felakete yol açar.

 

 


3- Tüm olasılıklara açık olun.

Bir arabada sıkışıp kalmış bir sinek sadece tek yönlü bir çıkış yolu aradığı için; Arabadan kaçmak için başka olasılıklar aramaz.

Hayatta önemli bir karar verirken. Tüm olasılıklara açık olun. Etrafınıza bakın, bir öğeye baktığınızdan daha fazla boyut olabilir ve tüm seçenekleri keşfederek daha iyi bir karar verebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..