Blog

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

Eğitim hayatını sonlandırmanız ile birlikte artık gerçek hayata atılma zamanı gelmiş demek oluyor. Tam da bu aşamada mutlu olmak istiyorsanız bazı kararlar sizin için çok önemli olacaktır ki bunlardan belki de en önemlisi işiniz konusunda doğru sektörü tercih edebilmek olacaktır.

Meslek ve sektör tercihi bizlere henüz küçücük iken yöneltilen "büyüyünce ne olacaksın bakayım sen?" soru ile birlikte hayatımıza girer ve üniversitenin son sınavından itibaren somut bir şekilde karşımızda durur. Peki tam da bu gibi durumlarda nasıl davranmalıyız? Belirleyici olan unsurlar neler? Gibi aklınızı kurcalayan sorular söz konusu ise bu adımlara dikkat etmeniz size faydalı olacaktır.

 

Kariyer planlamanızda sektör seçimini neye göre yapmalıyız?

 

1- Çocukluğunuza dönün!

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi arkadaşlar, o sihirli soruya verdiğiniz cevabın ardından kendinizi nerede görmek istediğiniz konusunda yönelmeye aslında başlıyorsunuz demektir. Tabi süper kahraman diyenler varsa onlara hayatta başarılar diliyoruz. Kısaca, çocukluğunuzdan beri yapmaktan keyif aldığınız ve kendinizi o alanda potansiyelli hissedebileceğiniz sektörler sizin iş hayatınıza doğrudan katkı sağlar. Motivasyon daima yüksek olur.
 2- Size özgü olan yanlarınızı nasıl sergileyebileceksiniz?

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

Yetenekli olduğunuz konuları oturup bir kağıda yazmın. Hangi konularda elinize su dökülemeyeceğine inanıyorsunuz? Sanat mı? Bilişim mi? Tasarım mı? İnsan ilişkileri mi? Çalışma hayatında size yardımcı olacak yeteneklerinizi, uygun sektörlerle eşleştirin. Doğru sektör tercihinizde, hakim olduklarınızı cepte bulundurup diğer eklentileri nasıl katmanız gerektiğine odaklanabilirsiniz.
 3- Sen nasıl birisin?

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

İlk iş gününden emekliliğe kadar belki de bu yolun içinde olacağınız için, kendi karakterinize göre bir tercihte bulunmak size fayda sağlar. Bu yüzden "ben bu mesleğe uygun muyum?"sorusunu her daim kendinize yöneltin. Yöneltin ki emin olun ve kazanın. Tabi size uygun olup da parlak bir sektör değilse oraya da girmenizi kesinlikle önermiyoruz.
 4- Sektör araştırması

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

Arada mı kaldınız? Ya da emin mi değilsiniz? Üzerine gidin, yeterince emin olmadan bir yola çıkmayın. Eğer soru işaretlerinin yolda giderilmesini amaçlarsanız kendinizi riske etmiş olursunuz.
 5- Geleceğe yön verecek olan mesleklerde kendinizi sınayın!

Kariyer Planlamasında Doğru Sektör Seçiminin Önemi!

İçinde bulunduğunuz çağı ve gelişmelerini mutlaka takip edin. Bazı sektörler diğerlerine nazaran ciddi bir ilerleme kaydetmekte ve bunu sizler de avantaja çevirebilirsiniz. İlgi alanlarınızı, becerilerinizi bu sektörlere göre karşılaştırın.  Bir sektörü yakından tanımanın en iyi yolu ise sektör hayatına dahil olarak öğrenmektir. Bu noktada da tavsiyemiz, henüz mezun olmadan staj aşamasında bu sektörleri deneyimlemenizdir. Geçerliliği ve geleceği olan bir sektör her zaman size fayda sağlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..