Blog

kars univerlist araştırma

Kars'ta Öğrenci Olmak!

Son yıllarda özellikle de Doğu Ekpresi ile birlikte ülkemizin en popüler illeri arasında yerini almış olan Doğu Anadolu Bölgemizin gizemli şehri Kars ile ilgili araştırmalarımızı sizlere aktarmak istedik.

   Kars ilinin nüfusu 2017 yılına göre 287.654'dir. Ayrıca Kars, Doğu Anadolu Bölgesinin en soğuk bölgesinde yer alır bu yüzden de bu ilde 'Doğu Anadolu yüksek yayla iklimi' görülür. Kars'ta kışları uzun ve sert, yazları ılımlı hatta serince geçen bir iklim vardır. Burası Türkiye'de soğukların en bariz olduğu ve uzun sürdüğü yerlerdendir. Bu durum, Kars ikliminin temel karakterini belirler. Kars yöresi iklimi üzerinde etkili olan başlıca iklim elemanları; sıcaklık, basınç ve rüzgar, nem ve yağıştır. 

 

Ulaşımı;

kars univerlist

  Kars Havalimanının kent merkezine uzaklığı 7 km’dir. Şuan itibariyle sadece yurtiçi seferler düzenlenmektedir. Havalimanına ulaşımlar; Taksi, Belediye servisleri ve seyahat acentalarının servisleri ile sağlanmaktadır. İlimizden havayolu ile Aktarmasız olarak Ankara, İstanbul ve İzmir'e seferler düzenlenmektedir. Bu seferler kış ve yaz aylarına göre günlük sayıları ve saatleri değişkenlik göstermektedir. Otobüs terminalinin kent merkezine uzaklığı 3 km.' dir. Kent merkezinden otogara taksi, firmaların servis aracı ve dolmuşlarla gidilmektedir. Kars'a Erzurum, Ağrı, Iğdır, Ardahan karayollarından giriş sağlanabiliyor. İlimizin İstanbul'a uzaklığı 1445 km ve Ankara'ya uzaklığı 1080 km uzaklığı vardır. Tren istasyonunun kent merkezine uzaklığı 1 km'dir. Ulaşım taksi ve dolmuşlarla yapılmaktadır. Kars-Ankara-İstanbul demiryolu (Erzurum-Erzincan-Sivas-Kayseri üzerinden) bağlantıları mevcuttur.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

kars univerlist 3

  İlimizin çok sert geçen bir kışı vardır. Burada kış mevsiminde hayat resmen durmaktadır. Bu çetin kış koşuları elbette gece hayatını da olumsuz etkilenmiştir. Günün kararması ile birlikte herkes evine çekilir. Daha çok eş dost ziyareti yapılır. Bunun dışında Kars Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak çok az sayıda kafe, bar ve diskobulunur.Fakat buralar da kış mevsiminde pek aktif değildir. Festivaller açısında daha aktif olan Kars’ın festivallerinden bazıları; SARIKAMIŞ KIŞ OYUNLARI FESTİVALİ, ULUSLAR ARASI ALTIN KAZ FİLM FESTİVALİ, 9.ULUSLARARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI’dır.

 

Gezilecek Yer Önerileri;

kars doğu ekspresi  univerlist

•Kars Kalesi

•Namık Kemal Evi

•Eski Rus Kilisesi

•Ahmet Tevfik Paşa Konağı

•Şehit Alperenler Türbesi

•Masal Parkı

•Kars On İki Havariler Kilisesi

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..