Blog

kastamonu univerlist

Kastamonu'da Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarımızda bu kez sıra Kastamonu'da . "Atçaz deyyon atameyyon" diye cümleye girmemek için kendimizi zor tutuyor olsak da sizler için elde ettiğimiz tüm bilgilieri aşağıda sıralı bir şekilde paylaşmaya başlıyoruz arkadaşlar.

  Kastamonu ilinde iki ayrı iklim tipi görülmektedir. İlin kuzeyinde Karadeniz iklimi egemenken, güneyde İç Anadolu ikliminin etkilerine rastlanmaktadır. İlin iklimini biçimlendiren etkenlerin en önemlilerinden biri yeryüzü şekilleridir. Kastamonu ilinin kuzeyinde kıyıya paralel olarak uzanan Küre Dağları, ilin kıyı kesimleri ile iç kesimler arasında bir engel oluşturmaktadır. Bu nedenle, iç kesimlere doğru Karadeniz ikliminin etkisi giderek azalmakta, yerini İç Anadolu ikliminin sert ve karasal özellikleri almaktadır. Kastamonu nüfusu 2017 yılına göre 372.373'dir.

 

Ulaşım;

kastamonu univerlist 2

  İlimiz, İstanbul’a 500 km, Ankara’ya 240 km mesafededir. Karadeniz'e 170 kilometrelikbir sahil bandı ile açılan ilin 6 ilçesi deniz kıyısındadır. İnebolu ilçesindeküçük tonajlı gemilerin yük alıp boşaltabilecekleri bir limana sahip olup ayrıca Cide, Abana, Çatalzeytin ilçelerinde küçük limanlar mevcuttur.5 Temmuz 2013 tarihinde hizmete açılan Kastamonu Havalimanı'nda Kastamonu-İstanbul arası direkt seferler mevcut olup, aktarmalı olarak diğer uçuşlar da gerçekleştirilmektedir. İl merkezine uzaklığı 10 km olan Havalimanına ulaşım, Cumhuriyet Meydanı Müftülük Binası önünden kalkan dolmuşlarla sağlanabilmektedir.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

kastamonu univerlist 3

  İlimizde gece hayatı pek parlak değildir. Fakat üniversite öğrencileri ile birlikte gece hayatı parlamaya başlamıştır. Özellikle kent merkezinde bulunan bazı bar ve kafelerdecanlı müzik eşliğinde eğlence dibine kadar yaşanılır. Bu mekanlar yerel müzisyenler gitarya da bağlama ile çok güzel şarkılar söylenir. Bunun yanı sıra, geceleri genelde otelbarlarında ve kafelerdengeçer Bunun dışında çok az sayıda diğer gece mekanları bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam eder. İNEBOLU ULUSLARARASI HEYAMOLA DENİZ ŞENLİKLER KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SARIMSAK FESTİVALİ, RIFAT ILGAZ SARI YAZMA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, ATATÜRK’ÜN KASTAMONU’YA GELİŞİ VE ŞAPKA VE KIYAFET İNKILABI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ gibi birçok etkinliğe de sahiptir Kastamonu.

 

Gezilecek Yer Önerileri;

kastamonu univerlist 4

•Ilgaz Dağları

•Ilıca Şelalesi

•GiderosKoyu

•NasrullahCami

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..