Blog

Kemal Sunal 75 Yaşında! Bilinmeyenleriyle Kemal Sunal!

Kemal Sunal 75 Yaşında! Bilinmeyenleriyle Kemal Sunal!

Türk sinema tarihinin belki de en renkli karakterlerinden bir tanesi olan, Yeşilçam'ın gülümseyen yüzü Kemal Sunal, eğer 3 temmuz 2000 tarihinde bedenen aramızdan ayrılmış olmasaydı bugün 75. yaş gününü kutluyor olacaktı. Ülkeye gülümsemeyi aşılayan büyük ustanın doğum gününü kutluyoruz ve saygı ile anıyoruz.

Kemal Sunal resmi olarak 10 Kasım 1944 doğumlu olmasına rağmen doğum günü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümüne denk geldiği için kendi kararı ile doğum gününü 10 kasımda kutlamayı reddetmiş ve 11 kasımı tercih etmiştir. 

Kemal Sunal 75 Yaşında! Bilinmeyenleriyle Kemal Sunal! 1

Kemal Sunal dendiğinde akla sayısız filmi ve birbirinden farklı büründüğü karakterleri akla geliyor ki bunlardan bazıları; İnek Şaban, Kibar Feyzo, Tosun Paşa'dır. Ama büyük bir çoğunluk kendisini Şaban olarak tanır. 

Birbirinden farklı karakterlere bürünmüş olarak kendisini televizyonlarda izlemiş olsak da Kemal Sunal'ın oynadığı karakterlerin her biri saf kalpli karakterlerdi. Adeta güldürmek için dünyaya gönderilmiş birisiydi diyebiliriz. 

Televizyonun önünde elbette hepimiz kendisini tanıyoruz, peki Kemal Sunal'ın eğitim hayatına ne kadar hakimiz? Mesela "hangi üniversiteden kaç yılda mezun oldu?", "Yüksek lisans yaptı mı? " "Yaptıysa tezini ne üzerine yaptı?". İşte tüm bu soruların cevabı sizlerle
 


27 Yılda Üniversiteden Mezun Oldu!

Başlık biraz ilginç gelebilir fakat bu gerçek ve Kemal Sunal'ın bu konuda geçerli sebepleri var. Usta oyuncu Kemal Sunal Vefa Lisesi mezunu olup 70’li yılların sonuna doğru Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmış ve öğrenimine devam ederken patlak veren 12 Eylül olaylarından dolayı ara vermek durumunda kaldığı eğitimini tam 27 yılda tamamlamış oldu ve 1995 yılında diplomasına kavuştu. Hatta kendisine mezuniyet töreninde söz verilmiş ve o da duygu düşüncelerini şu şekilde dile getirmiştir.TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü!
Kemal Sunal 75 Yaşında! Bilinmeyenleriyle Kemal Sunal! 2
Kemal Sunal, yukarıda yer alan konuşmasında da bahsettiği üzere eğitim konusunda yer alan detayların peşine düşmüş ve 27 yıl sonra kavuştuğu diplomasına bir üst derece daha ekleme kararı almıştır. Aldığı kararın peşine düşerek bir de yüksek lisans tezinde kendisini yazmış olan Sunal, kendisini konu alan bir tez öğrencisi olarak da tarihe geçmiştir.

Kemal Sunal, kendi tezinde bu karakterlerin özellikle, olumlu anlamda bir yıkıcılığı olduğunu savunuyor. Sunal'ın "Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" tezinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi hemen tezin tamamını okumak istemiyorsanız aşağıya buyrun.Sunal'ın tezindeki birkaç noktaya değineceğiz.

Rol aldığı filmler, sergilediği performanslar ve kullandığı replikler ile Kemal Sunal aslında hepimizin anılarında yer alan bir figür olmuştur, iyi ki doğdun büyük usta!
 


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..