Blog

Kendi Kendimizi Nasıl Motive Edebiliriz?

Kendi Kendimizi Nasıl Motive Edebiliriz?

İnsanoğlu olarak her zaman bir şeyler yapma konusunda birilerinin bizi desteklemesini bekleriz ya da teşvik olmadan hareket etmek yaşamın hemen hemen her evresinde zor gibi gelir. Peki "biz neden böyleyiz" diye sormak yerine "biz bu sorunu ortadan nasıl kaldırabiliriz?" üzerine yoğunlaşırsak altından ne çıkar? Univerlist ekibi olarak bu konuda sizler için bir araştırma gerçekleştirdik.
Kendimizi nasıl motive ederiz? 1
Birilerine ihtiyaç duymadan kendimizi nasıl motive edebiliriz?


1- Neden bir şeyler yapmak istediğini kendine hatırlat. Bazen bir işe ya da projeye devam etmemize yardımcı olmak için biraz desteklemeye ihtiyacımız var. Yüksek sesle söyleyin ya da neden bir şeyler yapmanız gerektiğinin nedenini yazın. Kendinize bunu yapmanın faydalarını anlatın. 
Örneğin, “Şu anda koşuya çıkmak istediğim için koşuya gidiyorum” ya da “A alabilmek için bu ödevi yapmam gerekiyor” diyebilirsiniz.

 

  • Erteleme tehlikelerini kendinize hatırlatın. “Bunu şimdi halledersem, bugün erken saatlerde işten ayrılabilirim” veya “Bunu yoldan çıkarabilirsem, daha eğlenceli bir şey üzerinde çalışabilirim” gibi bir söz verin.
  • Hayatınızda neyi başarmak istediğinizi temsil eden görüntülerle bir vizyon tahtası oluşturun. Neye önem verdiğinizin bir hatırlatıcısı olarak hizmet etmenize yardımcı olacaktır. 

2- Çalışmanızı daha küçük parçalara bölün. Saatlerce çalışmaktan korkabilirsiniz, ancak gününüzü daha küçük parçalara bölerseniz, uğraşmanız daha kolay olabilir. Hız kazanmak için hızlı bir şekilde tamamlayabileceğiniz daha kolay görevlerle başlayın. Örneğin, “Bütün sabah çalışmalıyım” demek yerine, “Bu raporu 1 saat içinde yazacağım, sonra saat 11'de toplantıya gideceğim, sonra öğle vakti olacak” diyor.

Bir planlayıcı veya takvim uygulamasında segmentleri ve görevleri engelleyin. Farklı görevleri ve zaman bloklarını işaretlemek için farklı renkler kullanın. Bu gününüzü bozabilir ve yüzleşmeyi kolaylaştırabilir.


 


3- Faaliyetlerinizi eğlenceli hale getirin. Görevi veya etkinliği görmekten korkuyorsanız, başlamak zor olabilir. Bu durumda, görevi daha heyecanlı kılacak bir yol bulun. Başka insanları da dahil edebilir veya yeni bir şekilde kendinize meydan okuyabilirsiniz. İşleri karıştırmak, işlerinizi halletmenize de yardımcı olabilir. 
 

  • Örneğin, zinde olmak ancak spor salonuna gitmekten nefret etmek istiyorsanız, kickboks, Zumba veya barre gibi bir egzersiz dersi alın.
  • Bir sınav için çalışıyorsanız, bir arkadaşınızla yarışın. En çok soruyu kimlerin doğru cevaplayabileceğini veya sorunu en hızlı şekilde çözebileceklerini görün.

Kendimizi nasıl motive ederiz? 2
4- Bir şey yaptığında kendine bir ödül verin. Küçük bir başarı olsa bile, arkana yaslan. İşten kısa bir mola verebilir, kendinize bir aperatif veya latte yiyebilir, masaj yaptırabilir veya arkadaşlarınızla kutlayabilirsiniz. Bu sizi bir sonraki adım için heyecanlı ve motive edebilir. 

 


5- Tükenmişliği önlemek için kendinize ara sıra ara verin. Dikkat dağılmasından kaçınmak önemli olsa da, çok fazla iş sizi daha az üretken yapabilir. Gün boyunca ara ara tatillerini planlayın. Dinlenmek ve kendini yenilemek için hafta sonları daha uzun aralar verdiğinizden emin olun. 
Örneğin, banyoya gitmek veya germek için her saat 5 dakika sürebilir.

 

  • Bu araları dört gözle bekleyerek, dört gözle beklediğiniz bir şey olmasını planlayın. Örneğin, “Bu raporları 2'ye kadar alabilirsem hızlı bir mola verebilirim” diyebilirsiniz.
  • E-postalarınızı ve telefonunuzu kontrol ederek çoklu görev yapmaktan ve dikkatinizin dağılmasından kaçının. Verimliliğin sadece acı çekecek.

 


6- Kendinize her şeyi başarabileceğini söyleyin. Motivasyon söz konusu olduğunda, en kötü eleştirmeniniz olabilirsiniz. İhtiyacınız olanı yapmak için kendinizi zorlamak için kendinize olumlu onay verin. Aklınıza verirseniz, bu görevi yapabileceğinizi unutmayın.

Kendinizi bir görev hakkında olumsuz düşünürken bulursanız, olumlu bir yorum olarak yeniden yorumlamanız için kendinizi zorlayın. Örneğin, kendinizi düşünürseniz, “Bugün çok fazla işim var. Asla yapamayacağım, ”diyor,“ Eğer şimdi başlarsam, son başvuru tarihinden önce hepsi bitecek ”.​​​​​​​

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..