Blog

Kendi Öz-disiplinimizi Nasıl Sağlayabiliriz?

Kendi Öz-Disiplinimizi Nasıl Sağlayabiliriz?

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız, “öz disiplin”olarak adlandırılan bir özniteliğiniz olmadan ne yazık ki bunu yapamazsınız, çünkü öz disiplin, kişisel veya mesleki yaşamda elde etmek istediğiniz her şeyin anahtarıdır. Pek çok insan yaşamlarında disiplinden yoksundur, belki de hiç kimse önemine dikkat etmez, oysa iyi bir şey düşünüyorsanız dahi, eğer disiplinten yoksunsanız, büyük ölçüde geliştiremez ve başarı yolunda dörtnala gidemezsiniz.

Başarılı insanların başarısını savunanlara bakarak, her birinin kendine has bir “öz disiplin” sahibi olduğunu görüyoruz. Aslında bu başarılarıyla gurur duyuyorlar. Yeni bir işe yatırım yapmak ya da para kazanmak, o kadar iyi kolay ki, başkalarının tırmanması için yüksek bir dağ gibi görünse dahi onlar bir şekilde başaracaklarını biliyorlar.

Hayatta istediğiniz herhangi bir şeyi elde etmek için öz disiplin konusunda ustalaşmanın 3 güçlü yolu!


1- Zayıflığınızı bilin
Kendi Öz-disiplinimizi Nasıl Sağlayabiliriz? 1
Zayıflığınızı tespit ederek, bunun üstesinden gelmek için çalışabilirsiniz. Bir konuda bir zaafınız olduğunu tespit etmenin en doğru yolu size itiraf etmektir. Örneğin, sigara içiyorsanız ve öldürdüğünü biliyorsanız ve ondan kurtulmak istiyorsanız, günlük sigaralarınızı azaltarak, sonunda ondan kurtulabilirsiniz. Zayıflamak, zayıflığın üstesinden gelmenin en iyi yoludur. Bir şeyi ele almadan önce zayıflığınız olduğunu kabul etmelisiniz.

 


2- Baştan çıkartmasına izin vermeyin!
Kendi Öz-disiplinimizi Nasıl Sağlayabiliriz? 2
Sigarayı bıraktınız ama ne zaman önünüzde sigara içiliyorsa bir anda bu akıma kapılabilirsiniz, çünkü kendinizi çekici hissedeceksiniz. Hayatınızın geri kalanında sigara ve sigara kapma cesareti, öz disiplinle gelir. Baştan çıkarmadan kurtulmanız ve direnmeniz gerekiyor. Bu da ilk bırakma kararı aldığınız gün sahip olduğunuz kararlılığı korumanızdan geçer.

 


3- Hedef odaklı olun
Kendi Öz-disiplinimizi Nasıl Sağlayabiliriz? 3
Kendiniz için bir hedef belirleyin ve günlük olarak hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olmak için teknolojiyi kullanın. En iyi örnek Nike Runner ya da Apple Sağlık Uygulamasıdır. Obez, fazla kilolu insanlar için bu uygulama günlük ilerlemenizi izler ve gelecek için hedeflediğiniz hedefe sahip olmanızı sağlar. Benzer şekilde, yaşam disiplinini benimsemek istiyorsanız, teknolojiyi kullanın ve hedefleri belirleyin.

Yaşamınızda öz disipline ulaşmanın başka birçok yolu var, ancak bu üçü, hedefinize yönelik tonu ayarlamak için henüz en önemli nitelikler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..