Blog

Kaü' de öğrenci olmak

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'nde öğrenci olmak

Bir tatil cennetinde üniversite okumak nasıl bir şey olur diye soruyarsınız, kesinlikle cevabı Kıbrıs olacaktır. Kıbrıs, son yıllarda ciddi anlamda yükseliş gösteren, eğitim alanında kapasite genişlettiği gibi farklı vizyon örnekleri sergileyerek seviye atlamayı planlayan bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Yavru vatan Kıbrıs'ın farklı eğitim stratejileri ve kütlür saçan kampüsleri ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi oldukça fazla dikkat çekiyor. Bu dikkat çeken üniversitenin neden son yıllarda bu kadar fazla dikkat çektiğine gelin beraber bakalım.

Tarih Kokan Kampüs

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'ni çıkıcı kılan en güzel yanlarından bir tanesi hiç kuşkusuz kültür sentezi olan kampüsüdür. Bir yanda Osmanlı diğer yanda eski Rum ve İngiliz yapıları. 


Osmanlı Kütüphanesi

Osmanlı döneminden kalma kütüphane ciddi anlamda uğrak bir nokta halinde. Otantik yapısının yanında sergilenen kitapların ilgi çekmesi ve bu sergide bulunan kitapların merak edildiği takdirde seslendirilmiş hallerinin de sunulması ciddi anlamda göz dolduruyor.

 

Sosyal Sorumluluk Projeleri

KAÜ hakkında çok rahat söylenebilecek bir şey varsa o da kesinlikle üniversite yetkililerinin sosyal sorumluluk konusunda başarılı olduğu yönündedir. Kampüs dahilinde yer alan tarihi dokuyu korumayı, geliştirmeyi ve hizmete açmayı başarmış olan KAÜ bu konuda gerçekten örnek okullardan bir tanesidir.

 

Liberal art

KAÜ, en yeni üniversitelerden bir tanesi olduğu için öğrenci sayısı konusunda hala 3 haneli sayılarda. Bu da eğitim konusunda bir avantaja dönüştürülmüş ve adı da "liberal art" olmuş. Liberal art; temelinde teoriye değil , pratiğe dayalı olan bir eğitim stratejisi olup, düşük kontenjana sahip sınıflarda yüz yüze eğitim fırsatı tanıyan bir sistemdir.

Old Nicosia

Kıbrıs'ın Lefkoşa şehri deniz görmeyen bir yer olmasına rağmen belki de en fazla sosyal aktiviteye imkan tanıyan şehridir. KAÜ öğrencilerinin özellikle kampüs civarında sosyalleşmek adına gittiği Old Nicosia bölgesi hem tarihi yapısı hem de kalitelli mekanlarıyla oldukça başarılı. Buraya alternatif olarak da Dereboyu Caddesi'ni söylemek mümkündür fakat yürüme mesafesinde değildir.

Yavru Vatan Kıbrıs'ın yükselmekte olan üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, her yıl %100'e yakın büyüme ile yükselmeyi amaçlıyor. Henüz çok yeni diyebileceğimiz bir üniversite olduğu için puanları açısından öğrenci adayları için dikkat edilesi bir seçenek olarak göze çarpıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..