Blog

Kıbrıs'ta Öğrenci Oturma İzni Almak İçin Ne Yapmalı?

Kıbrıs'ta Öğrenci Oturma İzni Almak İçin Ne Yapmalı?

Üniversite eğitimine Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde devam etmeyi düşünen arkadaşlarımıza küçük bir bilgilendirmede bulunmak istedik ve son düzenlemelerle yürürlüğe giren oturma izni konusunda bu yazıyı hazırladık.

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti K.K.T.C de öğrenim görmekte olan Türk vatandaşlarının yeni yasalar çerçevesinde bazı zorunlulukları söz konusu oldu. Bu zorunluluklar
YÖDAK. K.K.T.C İç işleri Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi ekiplerce gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde belirlendi.
 Belirli Zaman Aralıklarında İzin Yenileme Şartı!


KKTC Öğrenci Oturma İzni almak içinartık belirli süre zarflarında eğitim hayatlarına devam ettikleri takdirde yeniden işlemler gerçekleştirmek zorundadır. Bahsi geçen süre zarfı Türkiye'den gelen öğrenciler için 2 yıl, üçüncü bir ülkeden gelenler için ise 1 yıl olarak bellirlenmiştir ve 2017-2018'den sonra giriş yapan herkes bu prosedürlere ayak uydurmak zorundadır diye belirtilmiştir arkadaşlar.
 Oturma İzni Almak için Gereken Evraklar 

K.K.T.C’de öğrenim görmek için oturma izni almak isteyen kişilerden su belgeler talep ediliyor;

 

 • Pasaport fotokopisi ( resimli kısım ön ve arkalı, son sayfa )
 • Sağlık Raporu
 • Öğrenci Belgesi
 • Öğrenci İzni Harç makbuzu
 • ikamet edeceği konutun kira yada satış sözleşmesinin fotokopisi veya tapu fotokopisi
 • Yurtta kalıyorsa, ikamet ettiğine dair yurttan alınacak resmi evrak
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenci işlerinden alınıp doldurulan muhaceret formu
 • Polis Genel Müdürlüğün den giriş çıkış belgesi

Bu belgeler ile birlikte Öğrenci İşleri Müdürlüğü Muhaceret birimine başvurmanız gerekiyor. K.K.T.C de okuyan öğrencilerin artık ülkeye giriş ve çıkışlarında pasaport göstermesi gerekir . Ülkede yabancı uyruklu başka öğrencilerin de öğrenim görüyor olması bu uygulamanın başlamasına sebep olmuştur.  Nüfus cüzdanı ile de giriş yapılabilir ancak, kimliğinizle yaptığınız girişlerin süresi vardır. (1-3 ay ) Bu süreyi geçtiğiniz takdirde ceza ödemek durumunda kalıyorsunuz. Alacağınız pasaport öğrenci pasaportu olduğundan alması daha kolay ve ödenen ücrette daha düşüktür.

KKTC Öğrenci Oturma İzni almak için yukarıda saydığımız belgeleri hazırlayıp müracaatınızı yaptıktan kısa bir süre sonra size dönüş yapılmaktadır. K.K.T.C bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkarmadan öğrencilere gerekli yardımı göstermekte ve işlerin hızlı ilerlemesini sağlamaktadır.  Zaten genelde bu işlemler, belgelerinizi ibraz ettikten sonra öğrenci işleri tarafından takip ediliyor. 

K.K.T.C de öğrenim gören kişilerin, ülke giriş ve çıkışlarında sorun yaşamamak ve ülkede ikamet edebilmek için pasaportla giriş yapmaları ve izin belgeleri mutlaka almaları gerekmektedir. Süresi dolan İzin belgenizi mutlaka uzatmanız gerekiyor, aksi takdirde ceza işlemi uygulanabiliyor.

KKTC Muhaceret Dairesi Müdürlüğü Web Sitesi: http://muhaceret.gov.ct.tr/

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..